„Ana iš Luokės nu Telšiū, ana nu kalna Šatrijuos“, – šia žemaitiška fraze Romualdas Limantas pradeda pasakojimą apie savo vyresniąją seserį Sigitą Prancišką Limantaitę-Kinderienę, kuri Anastazijos ir Prano Limantų šeimoje gimė 1940 m. kovo 12 d., didžiųjų permainų laikotarpiu.
Pirmagimė buvo pakrikštyta Pranciškos vardu. Galbūt tėtuko Prano ir senučio Pranciškaus garbei. Kadangi kiti vaikai jaunesni, tai apie Sigitos vaikystę mažai žinių beišlikę. Prisiminimuose išliko, kad maža Sigutė gyveno senosios „babūnės“ Kotrynos Gelgutienės troboje – paskutiniame Luokės miestelio name vakariniame pakraštyje.
Per dešimtmetį Sigutė sulaukė trijų broliukų: Adolfo, Romualdo, Henriko. Mamai mirus ir tėveliui vėl vedus dar gimė sesutė Zina. Daug pokyčių atlaikė pavardė – raštininkai suklysdavo ir rašydavo: Lymantas, Limantas ir Limontas. Galiausiai nusistovėjo Limantas.
Sigita pirmoji kaip vyriausia pradėjo eiti lyg ir 1946-aisiais, būdama šešerių metų, į Luokės mokyklą. Pokariu labai trūko geresnio maisto. Galbūt todėl Sigitai, nors ji ir mokėsi puikiai, skurdi mityba atsiliepė sveikatai. Mažakraujystė, silpnumas buvo priežastys, kodėl metams Sigita buvo išsiųsta sustiprėti į Veliuoną pas mamytės Anastazijos seserį Albiną.
Mokykliniais metais Sigutė išmoko rankdarbių. Mama išmokė nuostabiai megzti vąšeliu. Vėlesniame gyvenime Sigita nusimegzdavo ne tik sau rūbus, bet aprengdavo ir visą šeimą. Iš tėvulio galbūt išmoko gražiai su vašku į pagaliuką įsmeigta adatėle marginti Velykų kiaušinius.
Luokės vidurinę mokyklą Sigita baigė su pagyrimu ir 1958 m. ryžosi tapti gydytoja. Įstojo į Kauno medicinos institutą (KMI). Apie studijų metus KMI 1958–1964 m. daug žinių neišliko. Laisvalaikiu Sigita dalyvavo KMI turistų veikloje. Turizmas nulėmė ir pažintį su būsimu vyru. Keliautojas iš Lietuvos žemės ūkio akademijos (LŽŪA) Zenonas Kinderis sutiko KMI studentę Sigitą Limontaitę. Pirmas pasimatymas uždegė jaunuolių širdyse jausmus, kurie pavirto meilės ugnimi. 1961-ųjų spalio mėnesį pora sukūrė šeimą.
Turbūt sunkiausi išbandymų metai Sigitai buvo 1961-ieji. Mamytė Anastazija (Nastė) buvo išvarginta sunkaus gyvenimo: dienomis dirbdavo namų apyvokos darbus prižiūrėdama šešių asmenų šeimą, naktį – rankdarbiai, kad pardavusi pridurtų šeimai kąsnelį. Mamos jėgos seko, sutriko sveikata. Trečiakursė medikė atvežė mamytę į Kauno klinikas. Atlikus tyrimus ir chirurginę intervenciją nustatyta, kad organizmas giliai pažeistas ir nebegalima pagydyti. Sugrįžus į Luokę Sigitai teko dalia dar ir slaugyti mamą. Zenonas prisimena, kad staigus Limontienės sveikatos pablogėjimas paspartino vestuvių datą.
Mokslai, šeimos reikalai, sūnaus Gedimino gimimas (1963 05 12) labai apsunkino jaunos moters gyvenimą. Reikėjo didelių valios pastangų be akademinių atostogų baigti medicinos mokslus. Zenonas prisimena, kaip prieš pat gimdymą Sigita laikė egzaminus. Net vėliau pajuokaudavo, kai sūnus palinko į mediciną: „Tau, Gediminai, turėtų įskaityti tų dalykų egzaminus, kurios laikei būdamas mamos įsčiose.“
Užbaigusi KMI studijas 1964-aisiais, kadangi vyras Zenonas jau ketvirti metai dirbo LŽŪA Melioracijos katedroje, Sigita paskyrimą gavo į Kauno klinikinės ligoninės Neurochirurgijos skyrių, į gydytojo ordinatoriaus pareigas. Baigusi atidirbti pagal paskyrimą jauna gydytoja 1967 metų spalio mėnesį įstojo į aspirantūrą KMI Normalios fiziologijos katedroje. Pradėjo budėti kaip galvos smegenų traumų specialistė. Tuo metu buvo dešimt neurochirurgų, ir Sigitai tekdavo 15–16 budėjimų per mėnesį. Praėjus dešimtmečiams, sūnui Gediminui su nemažai jų teko susitikti gyvenime kaip su mokytojais ir kolegomis.
Jaunai Sigitos ir Zenono Kinderių šeimai buvo sunkūs laikai – abu siekė mokslo laipsnių, nes apgynus disertaciją atlyginimas būdavo dvigubai didesnis.
1957 m. Neurochirurgijos klinikoje Algis Mickis įkūrė pirmąją mokslo tyrimų Elektroencefalografijos (EEG) laboratoriją. Ji vėliau išaugo į tris laboratorijas. A. Mickiui pavyko suburti jaunus įvairių sričių specialistus. Prie pirmųjų Lietuvos neurofiziologų prisijungė ir Sigita Kinderienė.
1970-ųjų spalio mėnesį trejų metų laikas, skirtas aspirantūrai, baigėsi, ir Sigita pradėjo dirbti KMI Širdies ir kraujagyslių fiziologijos ir patologijos mokslinio tyrimo instituto EEG laboratorijoje jaunesniąja moksline bendradarbe.
Gyvenimo draugas Zenonas matė, kaip senka Sigitos sveikata, alinantys budėjimai, EEG stebėjimai, analizė atima daug jėgų.
Sūnus Gediminas, tuomet buvęs septynmetis, prisimena, kad namuose buvo šventė, kai pagaliau buvo apginta mokslinė disertacija – 1971 metų vasario 26 diena. Pagaliau jau daugiau matys mamą namuose. Intensyvus darbas ir budėjimai neurochirurgijos skyriuose, disertacijos rašymas, organizavimas atėmė daug Sigitos sveikatos, ir fizinių, ir dvasinių jėgų. Tik 2018 m. Gediminas, susipažinęs KMU archyvuose su mamos darbo „Ūmios galvos smegenų traumos klinikinė elektrofiziologinė charakteristika“ kopija, suprato, koks tai buvo kruopštus 156 puslapių darbas, iliustruotas EEG kreivėmis, matematine analize, iliustruota formulėmis.
Išsekimas, silpnumas, plaučių liga, dukrytės Rūtos gimimas 1971 metų spalio 3 dieną pareikalavo didelių pastangų. Dvejus metus besigydant plaučių ligą pažeistos kepenys, kurios jau pilnavertiškai nefunkcionavo visą gyvenimą. Šios pauzės metu gyvenimas suvedė su likimo drauge Egidija Vitulskyte-Sadauskiene. Viena gabiausių radiologių dirbo Kauno infekcinėje ligoninėje.
Praėjus disertacijos ruošimo, pogimdyminiam laikotarpiui, „aplopius“ savo plaučius, atlaikius sūnaus ligą ir pradėjus dirbti KMI Elektroencefalografijos laboratorijoje prasidėjo gyvenimo ir sielos atgaiva. Nuostabi, šilta, sutelkta atmosfera, kurią sukurdavo A. Mickio suburti jauni žmonės, skatino tyrinėti neuronų struktūrą. Nors tyrimai užsitęsdavo kelias paras implantavus elektrodus į galvos smegenis, bet Sigita su malonumu prisimindavo tą laikotarpį visą gyvenimą.
Gyvenimas įsivažiavo: šeima puiki, vyras Zenonas – LŽŪA docentas, du vaikai, keturiolikmetis Gediminas, dėl ligos palikęs mokslus Kauno J. Jablonskio mokykloje, mokosi Noreikiškių aštuonmetėje mokykloje, šešiametė dukra Rūta lanko netoliese Marvos dvare įsteigtą vaikų darželį. Buities reikalai išspręsti: penkių kambarių mokslininkų butas LŽŪA gyvenvietėje, gretimai kolektyvinis sodas bei kooperatinis garažas.
Mokslininko darbas, kuris teikia malonumą, tik atima jėgų ir kantrybės. Atostogos ir atostogos su bičiulių šeimomis Butilkinais, Čepuliais, Sadauskais, Čeledinais, Noreikomis. Puikūs namo kaimynai, artimi žmonės Trumpickai, Rupliai. Jau įsigyta mašinėlė „Žiguliai“, apkeliauta su šeima Latvija, Estija ir kt. Šv. Velykoms marginami kiaušiniai ir tradiciškai kaip per šv. Kalėdas aplankomi Zenono tėveliai Jadvyga ir Bronislovas Kinderiai Užgiriuose, Keiniškės kaime. Gediminui liko atmintyje mamos pareiga dukart per metus aplankyti Tėvelių kapus Luokės kapinėse – Motinos dieną, pirmą gegužės sekmadienį, ir Visų Šventųjų dieną, lapkričio 1-ąją. Tas dvi dienas Sigita sugebėdavo išjudinti ir prisiminti brolių Adolio, Rimanto ir Reniuko šeimas. Nebūdavo mėnesio, kad neaplankytų tetos Albinos Veliuonoje. Tik praėjus dešimtmečiams sūnus supras, kiek svarbi Mamytei buvo Albina Gelgutaitė-Pilipenko. Visą gyvenimą pradirbusi Veliuonos kooperatyvo krautuvėlėje mieloji „teta Albina“ Sigitai padėjo pokario nepritekliaus metais, o mirus Anastazijai galbūt atstojo mamą.
1976-ieji buvo permainų metai Kinderių šeimoje. Zenonas nusprendė iš esmės keisti darbo profilį. Susiklosčius nepalankiai situacijai LŽŪA docento darbą iškilo dilema pakeisti į Melioracijos ir vandens ūkio ministeriją. Ministras Jonas Velička pasiūlė užimti Techninio skyriaus viršininko vietą. Kinderių gyvenimas turėjo pasikeisti kardinaliai – iš Kauno kraustytis į Vilnių. Gediminui keisti mokyklą, klasės draugus. Palikti gyvenamąjį plotą, garažą, sodą, bičiulius Kaune. Atitrūkti nuo giminių – Zenono sesuo Leontina su šeima gyveno Romainiuose, Kauno rajone, o Sigitos brolis Romualdas – Neries krantinėje Kaune. Dar prisideda du šimtai kilometrų nuvažiuoti į Užgirius ir Luokę. Svarbiausia, kad Sigita turės keisti darbo profilį, palikti taip mėgstamą mokslininko darbą ir išsiskirti su nuostabių žmonių kolektyvu.
Zenonas apie 2010 metus prisimins, kad lemiamas žodis dėl pokyčių buvo Sigitos. Pakeisti iš esmės gyvenimą, aplinką, dienotvarkę labai sunku. Kaip parodys laikas, šis ryžtas buvo pateisintas, tolesnis gyvenimas suteikė naujų patirčių, pažinčių ir galimybių visiems Kinderių šeimos nariams. KMI mokslinis kolektyvas nenorėjo paleisti Sigutės, net sudarė lengvatines sąlygas dvi tris dienas per savaitę atvažiuoti iš Vilniaus.
Tolesnis gyvenimas pakoregavo savaip. Jaunoji mokslininkė apsisprendė keisti ne tik darbo vietą, bet ir darbo profilį.
1976-ieji buvo „tautų kraustymosi“ metai. Zenonas Kinderis pirmasis vieną koją įkelia į Vilnių. Pagal pervedimą palieka LŽŪA docento pareigas ir užima Melioracijos ir vandens ūkio ministerijos Techninio skyriaus vadovo pareigas. Sigita, penkerius metus perkopusi Rūtelė ir Gediminas lieka Noreikiškių gyvenvietėje. Per atostogas Gediminas 1976-aisiais pirmą sykį savaitei atvyksta į Vilnių. Apsistoja su tėčiu mažame bendrabučio kambarėlyje M. Melnikaitės gatvėje. 1976 m. rugpjūčio mėnesį Kinderių šeima pradėjo įsikūrimą naujame Viršuliškių rajone keturių kambarių bute.
1976 m. Rūtelė pradės lankyti vaikų darželį Vilniuje ir pildyti Mamytės neišsipildžiusią svajonę – šoks „Liepsnelės“ ansamblyje. Sigita sakydavo, kad ji labai norėjo šokti, bet nebuvo galimybių. Aibę kartų sūnų prašė lankyti šokius, bet Gediminas buvo kategoriškai nusiteikęs prieš. Mes gyvenime dažnai paklausome tėvelių, o po daug metų pasirodo, kad patyrę žmonės būna išmintingesni.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.