
Telšių rajono švietimo bendruomenė į užtarnautą poilsį – pensiją – išlydėjo ilgametę Nevarėnų pagrindinės mokyklos direktorę Ireną Žutautienę.
Su ja kalbamės apie prabėgusius darbo metus, įstaigos ir visos bendruomenės labui nuveiktus darbus, patirtus sunkumus, sutiktus mokinius ir kolegas bei ateities planus.
Aurelija SERVIENĖ
– Kokia buvo Jūsų darbo pradžia Nevarėnuose?
– Nevarėnų mokykloje pradėjau dirbti 1978-aisiais – matematikos mokytoja. Tai yra prieš 44 metus. Iš jų dar 6 metai – užklasinio darbo organizatore, 22 metai – direktore.
Buvau ir klasės auklėtoja. Išleidau tris abiturientų laidas. Man visada norėjosi organizuoti, veikti komandoje. Todėl supratau, kad dirbdama direktore galėsiu įgyvendinti tai, ką mačiau reikalinga ir naudinga švietimo įstaigai. O ji keitėsi net kelis kartus. Iš pradžių vidurinė, paskui pagrindinė ir vėl vidurinė. O nuo 2013 m. – pagrindinė mokykla.
– Per ilgus darbo metus matėte nemažai reformų. Kaip pavyko jas įgyvendinti?
– Švietimo reformos palietė mokyklos egzistavimą. Nuo M. Lukšienės lietuviškos mokyklos iki geros mokyklos koncepcijos. Ir tai trukdavo tik po kelerius metus.
Paskutinioji reforma davė gerų rezultatų mokyklai. Įgyvendinome visos dienos mokyklą. Jei kas nors galvoja, kad tai tas pats kaip pailgintos dienos grupė, tai netiesa. Visos dienos mokykloje daugiau dirba pagalbos mokiniui specialistai. Pagal šią koncepciją buvo lengviau planuoti mokymo įstaigos veiklą.
Pasikeitimai prasidėjo dėl mokyklos reorganizacijos ir rekonstrukcijos, kuri truko beveik 4 metus. Prie mokyklos buvo prijungti ir Mitkaičių bei Nerimdaičių buvusių mokyklų skyriai. Šį laikotarpį prisimename kaip iššūkio metus. Reikėjo išsikraustyti iš mokyklos su visais mokiniais į skyrius. Laukimo metai buvo sunkūs, bet sugrįžti į renovuotą mokyklą buvo be galo smagu.
– Kas darbe buvo sunkiausia?
– Sunkumai prasidėjo, kai pradėjo trūkti mokytojų. Pastaruosius 10 metų beveik kasmet reikėjo iš naujo formuoti pedagogų komandą. Visos mokyklos prieš rugsėjo 1-ąją „vilioja“ mokytojus. Tuo labiau kad miestelyje gyvenančių mokytojų nebeliko. Ir iš 20 paskutiniais metais atvažiuojančių jau buvo 18. Bet labai džiaugiuosi, kad visi sėkmingai įsiliejo į komandą. O ir „suvilioti“ nuėjo dirbti į mokyklas bei kitas aukštesnes pareigas. Nieko nėra svarbiau kaip komandinis darbas.
Be to, per tuos metus atsirado daug popierizmo. Kartais sunku suprasti, kam reikalingos visos formos, lentelės, skaičiavimai. Dirbti teko ir tenka kaip kokioje startuolių kompanijoje.
– Pedagogų mažėja. Kaip pritraukti jaunus žmonės rinktis šią profesiją?
– Aš visada sakiau, kad yra mokytojai ir yra „netyčiukai“. Pastarųjų vilioti ir nereikia. Mokytoju arba esi, arba ne. Yra manančių, kad mokytojo darbas yra lengvas: dirba iki pietų, atostogauja vasarą. Jiems visada pasiūlau – leiskite savo vaikus mokytis šios profesijos. Jauni žmonės neina dirbti į mokyklą dėl didelės biurokratijos. Iš mokytojų reikalaujama dirbti kūrybiškai, o rezultatų reikalaujama pagal standartus.
– Sakoma, kad šiuolaikinis mokinys yra labai „nepatogus“. Kokia Jūsų nuomonė?
– Šiuolaikiniai mokiniai yra jau visiškai kitokie. Skaitmeninis pasaulis yra jų natūrali gyvenimo aplinka. Jie teikia pirmumą savo asmeniniams poreikiams. Yra nekantrūs, tikisi rezultatą gauti „čia ir dabar“. Svarbu su šiais vaikais tartis ir kalbėtis. Su jais reikia bendradarbiauti. Jie nori patirti, išbandyti. Jiems kyla klausimas, „kam to reikia“. Bet jiems reikia buvimo šalia, palaikymo, o kartais ir apkabinimo.
– Per ilgus darbo metus sutikote ir išleidote daug mokinių. Kokie prisiminimai?
– Per darbo metus sutikau tikrai daug mokinių. Su daugeliu bendrauju. Jie suaugę žmonės, turintys darbą, šeimas. Visada stengiausi, kad jie būtų ne tiek išsilavinę, kiek išsiauklėję. Žinau, kad pasiekė to, ko norėjo.
Neseniai perskaičiau vienos savo auklėtinės rašytą lapelį, kuo norėtų būti. Tai ji rašė: „Jei nebūsiu daktare, tai būsiu dainininke.“ Tai štai ji – televizijos „gelbėtoja“ Sandra ir dainuoja…
– Kokia buvo paskutinė Jūsų darbo diena: džiaugsminga ar liūdna?
– Paskutinė darbo diena buvo nei džiaugsminga, nei liūdna, o jaudinanti. Aš jau liepos mėnesį apsisprendusi buvau, kad atėjo laikas leisti dirbti jaunesniems. Ir dar nė karto nepasigailėjau. Atsisveikinimui buvau pasiruošusi, todėl liko tik geri prisiminimai.
– Ko palinkėtumėte savo kolektyvui?
– Atsisveikinau su savo mylimais bendradarbiais žinodama, kad palieku savo darbo vietą patikimose rankose. Linkėjau ir linkiu būti vieningiems.
– Kaip gyvenate šiandien? Ar ilgitės darbo, kuo užsiimate?
– Šiandien jau praėjo daugiau nei mėnuo. Tvarkau savo namų archyvą. Skaitau knygas. Jau seniai keturios pradėtos ir nebaigtos. Tai dabar iš naujo skaitau. Ir visai neliūdna. Gyvenimas neišėjo į pensiją… Laukiu saulės.
Aš didžiuojuosi Tavimi Irena, Tu ėjai mano pėdomis, buvai viena iš mylimiausių mano mokinių Ubiškėje. Abu straipsnelius apie Tave įklijavau šalia Tavo nuotraukos Jūsų 1974 m. laidos albume, dovanotame auklėtojai.
Buvęs Ubiškės vid. mokyklos direktorius prof. habil. dr. Algirdas Ažubalis.