Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įgyvendinamas projektas „Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas“ pasiekė Telšių ir aplinkinius regionus. Šio projekto tikslas – sukurti funkcionalią socialinės atsakomybės sistemą, kuri skatintų įmones savo veikloje taikyti socialinės atsakomybės principus, bei informuoti ir šviesti visuomenę. Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų (toliau – ŠPPAR) Telšių filialas įsitraukė į bandomąjį socialinės atsakomybės projektą ir verslo bendruomenę pakvietė į Įmonių socialinės atsakomybės akademiją. Keturiuose skirtingo turinio renginiuose dalyvavo per šimtą įmonių vadovų ir darbuotojų.
Diskriminacija
ŠPPAR Telšių filialo direktorė Jolanta Norvaišienė teigė, jog įmonių socialinės atsakomybės klausimas yra labai aktualus, diskriminaciją Lietuvoje jaučia kas ketvirtas darbingo amžiaus gyventojas. Dažniausiai su šiuo reiškiniu susiduriama darbe, o dažniausia to priežastis – amžius.
„Šalies darbdaviai daugiau dėmesio skiria darbo ir šeiminių įsipareigojimų derinimui bei taikomos finansinio motyvavimo priemonės, bet rečiau rūpinamasi darbuotojų fizine ir psichologine sveikata. Darbuotojai dažniausiai jaučiasi tik iš dalies tinkamai atstovaujami savo atstovų. Darbuotojų įsitraukimas į profsąjungas nėra didelis“, – apie seminarų ciklo priežastingumą sąlygojančius veiksnius pasakojo J. Norvaišienė.
Apie darbo santykius lanksčiai
2021 m. gegužės 25 d. vyko diskusija-seminaras „Darbo santykiai su kava! Ką daryti, kai lėktuvas stovi ant žemės, o kolektyvas nori skristi?“.
Moderuojamoje diskusijoje aptarti X ir Y kartų klausimai, kaip vadovauti Y kartos darbuotojams, vyresniems už save pavaldiniams, kokias galimybes siūlo dabartinis teisinis reglamentavimas. Aptarta, kokios motyvavimo priemonės veiksmingos X kartai, kokios – Y.
Motyvacijos termometras padėjo sužinoti „stabdžius“: kas trukdo dirbti, ir variklius: kas įkvepia darbui. Aptarta, kaip šalinti „stabdžius“ ir įjungti „variklius“, gilintasi į lanksčias darbo formas, darbo sutarčių rūšių įvairovę, šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimą.
Kaip pačiam priimti sprendimą savo byloje
2021 m. gegužės 28 d. vyko diskusija-seminaras prie kavos puodelio „Mediacija: kaip pačiam priimti sprendimą savo byloje“. Dalyviai susipažino su mediacija kaip alternatyviu ginčų (konfliktų) sprendimo būdu, mediacijos principais, procesu ir panaudojimo galimybėmis.
Praktinių užsiėmimų metu nagrinėtos konfliktinės situacijos, ieškota visoms šalims palankiausių sprendimų.
Nesuvaidinta socialinė atsakomybė
2021 m. birželio 22 d. renginyje „Nesuvaidinta socialinė atsakomybė“ gilintasi į socialinės atsakomybės sampratą ir praktines naudas įmonėms.
„Forumo teatras“ – tai būdas diskutuoti apie abejonių keliančius dalykus lengvai ir nuotaikingai. Įdomu tai, kad, nepaisant savo pavadinimo, iš tiesų jame – jokios vaidybos, o su teatru šį metodą sieja tik laisvė reikšti mintis, kalbėti apie tai, kas svarbu ir aktualu, atsipalaidavus ir be įtampos. Kalbėdami apie socialinę atsakomybę turime daugybę neatsakytų klausimų, dvejonių, neužtikrintumo, todėl „Forumo teatro“ metodas gali padėti paskatinti konstruktyvią diskusiją ir pašalinti barjerus, trukdančius verslui efektyviai vadovautis socialinėmis vertybėmis savo veikloje“, – sakė J. Norvaišienė.
Renginyje griauti mitai, kad socialinė atsakomybė įmanoma tik didelėse korporacijose ir reikalauja didelių investicijų. Diskusijose paaiškėjo, jog dauguma dalyvių, atstovaujančių savo verslo sektoriui, jau dabar demonstruoja socialinę atsakomybę, tačiau priima tai kaip savaime suprantamą verslo higieną.
Aplinkosauga su kava
2021 m. birželio 29 d. pakviesti verslo atstovai gilino savo žinias aplinkosaugos srityje – „Aplinkosauga su kava!“. Tai taršos prevencija įmonėse; atsakingas, racionalus išteklių naudojimas; investavimas į aplinką tausojančias technologijas ir pan.
Renginio metu nagrinėtos aktualios temos: „Aplinkosaugos prievolės gamintojams ir importuotojams“; „GPAIS duomenų tvarkymas“; „Atliekų susidarymas, laikymas“; „GPAIS duomenų tvarkymas“; „Poveikio aplinkai vertinimas“; „Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės reikalavimai“. Susitikimo pabaigoje surengta atvira diskusija apie keliamus reikalavimus ir jų pritaikymą kasdienybėje.
Įmonių socialinė atsakomybė
ŠPPAR Telšių filialas tikisi, kad Įmonių socialinės atsakomybės akademija padės įmonėms savo veikloje taikyti socialinės atsakomybės principus, prisidėti prie darnaus vystymosi. Šis bandomasis projektas tapo puikia erdve įmonėms kartu su visuomeniniais ir valstybinio sektoriaus partneriais ieškoti novatoriškų sisteminių socialinių, aplinkosaugos ir platesnių ekonominės gerovės problemų sprendimų.
Anot J. Norvaišienės, labai svarbu paminėti, jog įmonių socialinė atsakomybė itin svarbi pasaulinių ir ES diskusijų apie globalizaciją, konkurencingumą ir darnų vystymąsi dalis: „Įmonėms siekiant tapti konkurencingesnėms, vis svarbesnis tampa strateginis požiūris į įmonių socialinę atsakomybę. Prisiimdamos socialinę atsakomybę įmonės gali gerokai prisidėti siekiant Europos Sąjungos sutarties tikslų, susijusių su darniu vystymusi ir labai konkurencinga socialinės rinkos ekonomika. Ši atsakomybė neatsiejama nuo galiojančių teisės aktų laikymosi ir socialinių partnerių kolektyvinių sutarčių. Kad galėtų visiškai prisiimti socialinę atsakomybę, įmonės turėtų būti įdiegusios aplinkosaugos, etinių, žmogaus teisių ir vartotojų aspektų integravimo į verslo veiklą ir pagrindinę strategiją, glaudžiai bendradarbiaujant su suinteresuotaisiais subjektais, procedūras.“
Telšių filialo vadovė priminė, jog atsakingo verslo, įmonių socialinės atsakomybės klausimai yra įtraukti į 18-osios Vyriausybės programą.
Projektas Nr. 08.5.1-ESFA-V-423-02-0001 „Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas“ yra finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
kad įmonės jau ir taip socialiai turi atsakomybės daugiau nei prieš keletą metų, ir tai labai džiugu. įdomu, kas davė tam įtakos, bet ji labai gera:)