Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi Degaičiuose, Degaičių gatvėje, esančiame daugiabučiame name nuosavybę turintis vyras. Gyventojas sakė gavęs Savivaldybės laišką su biuleteniu išsirinkti namo administratorių. Vyro teigimu, daugybę metų daugiabučio gyventojai patys susitvarko namą, jo aplinką, tad jiems nesuprantama, kodėl imtasi veiksmų priskirti administratorių.
Monika GIRDVAINĖ
Balsuoti nežada
Telšiuose gyvenantis vyras pasakojo, kad daugiabutis namas Degaičiuose, Degaičių g. 30, priklauso keturiems savininkams. Vieni jų name gyvena nuolat, o kiti atvyksta tik kartais. Pats vyras šiame name dažniausiai leidžia vasaras. Yra susitvarkęs aplinką, įsirengęs nuotekų valymo įrenginį. Telšiškis tvirtino, kad pagal susitarimą visi daugiabučio gyventojai tvarkosi savo namo dalį, aplinką ir jokių bėdų esą dėl namo priežiūros nekyla.
„Kam tas administratorius ir papildomi mokesčiai? Viską darome savo jėgomis. Kaip anksčiau tvarkėmės, taip ir toliau tvarkysimės <…>. Daugiabutyje nėra atvesta nei vandens, nei nuotekų komunikacijų, kai kurie gyventojai dar naudojasi lauko tualetais. Nesuprantu, už ką būtų atsakingas tas administratorius ir kodėl jį sugalvota priskirti būtent dabar. Tam nepritariu ir jokiame balsavime nedalyvausiu“, – nepasitenkinimą reiškė gyventojas.
Galimos kelios alternatyvos
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Statybos poskyrio vyr. specialistas Liutauras Armalis kalbėjo, kad visuose daugiabučiuose, kaip ir kituose pastatuose, turi būti vykdomas pastato techninės būklės stebėjimas ir priežiūra. Pagal galiojančią tvarką, daugiabučiam pastatui turi būti nustatytas valdytojas.
Pasak specialisto, Savivaldybė visą informaciją apie pastatus tikrina remdamasi VĮ Registrų centro duomenų baze. Jei daugiabučio pastato Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išraše nurodytas juridinis faktas apie jungtinės veiklos sutartį (JVS) ar bendrijos įregistravimą, Savivaldybė dėl kylančių klausimų bendrauja su paskirtais atsakingais asmenimis. Priešingu atveju daugiabučio gyventojams siūloma pasirinkti administratorių.
L. Armalis paaiškino, kad gyventojai gali atsisakyti administratoriaus priskyrimo valdytoją išsirinkdami patys.
„Daugiabučio namo savininkai gali įsteigti bendriją, gali išsirinkti įgaliotą namo atstovą sudarę JVS arba tiesiog pasirinkti pastato administratorių, kuris rūpinsis daugiabučio namo priežiūra“, – informavo specialistas.
Nepasirinkus administratorių priskirs
L. Armalis patikslino, kad jei gyventojai nenori patys rūpintis pastato priežiūra ar neapsisprendžia dėl pasirinkimo, Savivaldybė organizuoja balsavimą raštu. Balsavimas laikomas įvykusiu, jeigu galiojančius biuletenius iki balsavimo pabaigos grąžina ir (ar) balsuojant elektroninio ryšio priemonėmis (jei balsavimą organizuoja Savivaldybė) užpildo daugiau kaip 1/2 patalpų savininkų.
Šiuo metu Telšių rajone yra trys juridiniai asmenys, siūlantys administravimo paslaugas: UAB „Butų ūkio valdos“, UAB „Mano Būstas Šiauliai“ ir SĮ Telšių butų ūkis. Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkai gali pasirinkti vieną iš jų.
„Jei daugiabučio namo butų ir kitų bendrojo naudojimo patalpų savininkai Savivaldybės paskelbto balsavimo raštu metu neišreiškia noro pasirinkti daugiabučio gyvenamojo pastato administratorių, tada pakartotinai rengiamas dar vienas balsavimas raštu. Pakartotinis balsavimas laikomas įvykusiu, kai galiojančius biuletenius iki balsavimo pabaigos grąžina ir (ar) balsuojant elektroninio ryšio priemonėmis užpildo ne mažiau kaip 1/4 visų patalpų savininkų. Nepasirinkus administratoriaus antro balsavimo metu, Savivaldybė priskirs daugiabučiui mažiausius administravimo tarifus siūlantį administratorių“, – dėstė L. Armalis.
Administratoriaus pareigos ir funkcijos
L. Armalis informavo, kad kai namą prižiūri Savivaldybės paskirtas administratorius, patalpų savininkai turi žinoti, kad administratorius yra atsakingas už namo priežiūrą ir privalo: organizuoti namo techninę priežiūrą, šią paslaugą pirkti rinkoje, o kai vykdo pats, derinti sąmatą ir tarifą su savininkais; organizuoti inžinerinių sistemų techninę priežiūrą ir namui priskirto sklypo priežiūrą, sudaryti sutartis su paslaugų teikėjais, vykdyti sutarčių kontrolę; planuoti namo remonto darbus, apskaičiuoti tam reikalingas lėšas, parengti remonto darbų planus ir juos visiems savininkams pateikti į pašto dėžutes; vykdyti remonto darbus; apskaičiuoti ir paskirstyti savininkams pagal jų nuosavybės dydį mokesčius už atliktus remonto darbus ar suteiktas paslaugas, pagal nustatytus terminus teikti informaciją savininkams apie vykdomą namo priežiūrą bei laikytis kitų daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatų.