
Prieš beveik dvejus metus Upynoje buvo įkurta viešoji įstaiga „Sunokęs laikas“, kurios pagrindinė veiklos sritis – suaugusių asmenų su negalia, senyvo amžiaus asmenų institucinė socialinė globa. Grupinio gyvenimo namuose senjorams sukurtos sąlygos gyventi saugiai, patogiai ir bendruomeniškai.
Sukurta jauki namų aplinka
VšĮ „Kurkime vaikams rytojų“ įkūrėja Jurgita Gargasienė jau ne vienerius metus sėkmingai plėtoja bendruomeninių vaikų globos namų idėją. Veikliai moteriai, neabejingai kitų problemoms, matant senyvo amžiaus žmonių atskirtį, prieš kelerius metus kilo idėja imtis naujos veiklos – įkurti grupinio gyvenimo namus, kuriuose visą parą būtų prižiūrimi senyvo amžiaus, neįgalūs ir patys savimi negalintys pasirūpinti ar neturintys kur gyventi žmonės.
Įstaigai „Sunokęs laikas“ įkurti pasirinkta nuo miesto atokesnė vieta, Upynos miestelyje, Kuršėnų gatvėje. Idėjos sumanytojai Jurgita ir Gintaras Gargasai įsigijo keturių kambarių butą keturbučiame name, kurį savo jėgomis iš pagrindų atnaujino, pritaikė senolių poreikiams. Patalpos idealiai tinka senyvo amžiaus žmonėms – pirmasis aukštas, specialus įėjimas su vežimėliu. Visai šalia įsikūręs Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Upynos medicinos punktas, bažnyčia, parduotuvė.

Keturių kambarių bute įrengti trys gyvenamieji kambariai, bendra poilsio zona, virtuvė, tualetas ir vonios kambarys. Viskas įrengta ir pritaikyta taip, kad senjorų kasdienybė būtų visavertė, jie jaustųsi komfortiškai, lyg namų aplinkoje.
Grupinio gyvenimo namuose gali įsikurti ir gyventi penki senoliai. Yra du dviviečiai ir vienas vienvietis kambarys. Šiuo metu šiuose namuose gyvena keturi senjorai. Per pastaruosius dvejus metus įstaigoje iš viso buvo apgyvendinti aštuoni senoliai iš Telšių ir Mažeikių rajonų.
„Vienišų senjorų gyvenimo kokybė įsikūrus nedideliuose grupinio gyvenimo namuose stipriai pagerėja. Kai kurie žmonės į grupinio gyvenimo namus atėjo visai be ūpo, praradę norą kažką daryti, o pas mus atsigavo. Esu patenkinta, kad namuose gyvenančių asmenų artimieji dėkoja už gerą priežiūrą. Darbuotojos tikrai dirba iš širdies, kiekvieną prižiūri kaip savo artimą. Kai sulaukiame padėkos, patiems didesnė motyvacija daryti gerus darbus“, – teigė direktorė J. Gargasienė.
Tenkinami visų poreikiai
Grupinio gyvenimo namuose sukurtos šešios darbo vietos. Čia dirba vienas socialinis darbuotojas ir penki socialinio darbuotojo padėjėjai. Darbuotojai užtikrina, kad senoliams reikiama pagalba būtų teikiama visą parą.
Socialinio darbuotojo padėjėja Neringa Gužauskienė pasakojo, kad namų gyventojų kasdienybė panaši į daugelio senyvo amžiaus žmonių. Ryte pasirūpinama higiena, kartu pusryčiaujama, vėliau duodami priešpiečiai, valgomi pietūs, pavakariai, vakarienė, vakare prausiamasi ir ruošiamasi miegui. Artimųjų lankymas užtikrinamas kiekvieną savaitės dieną.
Maistą namų gyventojams kasdien gamina socialinio darbuotojo padėjėjos. Jos, atsižvelgdamos į gyventojų norus, tris kartus per dieną patiekia šiltą maistą, duodami užkandžiai.

Tarp valgymų senjorai patys planuoja savo veiklą – kas miega, kas skaito knygas, žiūri televizorių ar užsiima kita mėgstama veikla. Vasarą yra galimybė išeiti pasivaikščioti.
Bendruose namuose dirbančios moterys kiekvienam gyventojui pagal poreikį duoda vitaminų, susirgus rūpinasi jų gydymu, vaistais.
„Darbas nėra lengvas, reikia labai daug kantrybės bendraujant su senyvo amžiaus žmonėmis, atsižvelgiant į kiekvieno poreikius. Bet, kai dirbi iš širdies, viskas pavyksta. Bet kas tokioje vietoje nepadirbtų. Reikalinga atjauta, empatija, pagarba vyresniems“, – sakė N. Gužauskienė
Nesijaučia vieniši
Nors daugumos čia gyvenusių ar gyvenančių senolių amžius panašus, apie 70–80 metų, visų jų gyvenimo istorijos, kaip ir charakteriai, skirtingi. Vieni senoliai į bendruomeninius namus atvyko neturėdami kur gyventi, kiti – netekus artimųjų pasijutę vieniši. Nemaža dalis senolių patys savarankiškai jau negali pasirūpinti savimi, jų artimieji taip pat negali užtikrinti priežiūros, nes gyvena toli ar yra išvykę į užsienį, tad grupinio gyvenimo namus senoliai pasirenka kaip geresnę alternatyvą nei gyventi senelių ar slaugos namuose.
Gyvenimas bendruomenėje arba tokioje „šeimoje“, anot socialinio darbuotojo padėjėjos, turi begalę pranašumų. Juk dažnai senjorai – nesvarbu, kiek jiems metų būtų – nori bendrauti, turi savo pomėgių, kuriais gali užsiimti kartu su savo „namiškiais“. O jei kažkam iš gyventojų sušlubuoja sveikata, visuomet yra pagalbą galintis suteikti, tarnybas iškviečiantis žmogus. Į įstaigą atvykusi PSPC slaugos komanda suteikia pirminę medicinos pagalbą namuose. Esant rimtesniems susirgimams, kviečiama greitoji medicinos pagalba.
Norint įsikurti grupinio gyvenimo namuose reikia kreiptis į Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyrių, kur registruojamas ir svarstomas asmens prašymas.
„Sunokęs laikas“ su Savivaldybe pasirašo globos finansavimo sutartį, tad grupinio gyvenimo namuose gyvenančiam asmeniui už paslaugas reikia mokėti tik dalį sumos.