
Šią savaitę vaistų gamykla „Escolit“ pradėjo gamybą. Tai labai svarbus žingsnis bendrovės akcininkams ir visai Telšių bendruomenei – dešimtmetį trukęs projektas, kėlęs įvairių diskusijų dėl ilgai nevystomos veiklos, pradeda įgyvendinti savo tikslus.
UAB „Escolit“ Telšiuose yra įkūrę Lietuvos ir Ukrainos akcininkai. Jų tikslas – vystyti mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą medicinos ir farmakologijos srityse.
„Telšių ŽINIOS“ trečiadienį turėjo išskirtinę galimybę pamatyti gamyklą iš arčiau ir net stebėti gamybos procesą. UAB „Escolit“ direktorius Sergejus Panasiukas ir gamybos direktorius Romanas Jemčiukas pristatė šiandienos situaciją gamykloje.
UAB „Escolit“ direktoriaus S. Panasiuko ir atsakingo už gamybą R. Jemčiuko teigimu, bendrovė pagaliau pasiekė finišo tiesiąją ir žengė pirmą žingsnį gamyboje: pradėti gaminti maisto papildai REXSAVIT. Grupė vitaminų: D, magnis, C liposomose imunitetui. Šie preparatai dėl išskirtinių savybių, kurių dėka organizmas įsisavins iki 89 proc. veikliųjų medžiagų (kai kitų vitaminų organizmas geba įsisavinti tik apie 10–15 proc.), yra farmacijos laimėjimas. Papildą už keleto savaičių bus galima įsigyti daugelyje Lietuvos vaistinių.
Tačiau UAB „Escolit“ akcininkai kelia aukštesnius tikslus – gaminti kuo platesnio asortimento kietųjų formų vaistus ir užtikrinti, kad Lietuvos farmacijos rinka būtų aprūpinta aukštos kokybės lietuviškos kilmės generiniais vaistais.
Gamykloje įrengti 3 nepriklausomi vienas nuo kito gamybos skyriai, kurie leidžia gaminti skirtingų grupių vaistinius preparatus skirtingose vietose pagal aukščiausius standartus.
Bendrovės vadovai turi ilgametę patirtį kuriant vaistus, organizuojant gamybos procesą, vykdant didmeninę ir mažmeninę prekybą vaistais bei jų eksportą, vykdant vaistų žaliavų pirkimus. Tačiau, pasak jų, norint pradėti gaminti vaistus reikia nueiti ilgą ir nelengvą kelią: vienas svarbiausių uždavinių – licencija. Kad ją gautų, būtina užtikrinti aukštas normas atitinkančią gamybą ir jos kontrolę. Reikalavimus kelia ne tik Lietuvoje, bet ir ES registruotos normos. Direktoriaus S. Panasiuko teigimu, tai labai ilgi ir sudėtingi procesai, bet dauguma jų jau įveikta. Jis įsitikinęs, kad už keleto mėnesių bus pradėta ir ilgai laukta vaistų gamyba – bus gaminami generiniai, o vėliau ir pačios įmonės mokslininkų sukurti inovatyvūs vaistai.
Įmonės akcininkai yra numatę tikslines Ukrainos, Lietuvos bei ES šalių farmacijos rinkas, nišinės jos dalys – skausmą malšinantys, priešuždegiminiai, kardiologiniams sutrikimams gydyti skirti preparatai, antibiotikai – būtent šioms nišoms įmonė jau yra pasiruošusi gaminti produktus.
Didžiąją ir pagrindinę vaistų rinkos dalį Lietuvoje sudaro importuojami vaistai. Bendrovė kelia tikslą – pateikti Lietuvos vartotojams platų kokybiškų ir nebrangių būtent Lietuvoje pagamintų vaistų asortimentą.
Pastaruoju metu, bendrovės vadovų duomenimis, etiniai vaistai sudaro maždaug 68 proc. rinkos, generiniai – 32 proc. rinkos. Maisto papildų rinka Lietuvoje sudaro apie 13 proc., tačiau Lietuvos maisto papildų gamintojai veikia daug aktyviau nei vaistų rinkoje.
„UAB „Escolit“ gaminamų vaistų asortimento pagrindą sudarys pačių aktualiausių rinkoje formulių vaistai: širdies ir kraujagyslių sistemą veikiantys vaistai, kraują ir kraujodarą veikiantys vaistai, nervų sistemą veikiantys vaistai, virškinimo traktą ir metabolizmą veikiantys vaistai, raumenų ir skeleto sistemą veikiantys vaistai“, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo gamybos direktorius R. Jemčiukas.
Kokias vaistų grupes ir vaistus gaminti Telšiuose, specialistai atrinko pagal rinkos duomenų analizę, įvertinę per metus suvartojamus ir labiausiai pagal poreikį rinkoje augančius vaistų pardavimus. Būtent rinkos poreikis ir lėmęs gaminsimų vaistų sąrašo pasirinkimą.
Bendrovės akcininkai kelia aukštus tikslus, bet ar turi įrangos ir žmogiškųjų išteklių gaminti tokius medikamentus?
Projekto įgyvendinimo metu akcininkai užtikrino, kad gamykloje būtų sumontuota moderni vaistų gamybos įranga. Ji buvo perkama iš žinomų gamintojų, kurie specializuojasi tokios įrangos gamyboje ir ją tiekia garsiausių pasaulinių farmacijos kompanijų gamykloms.
Įsigytas kietųjų vaistų formų gamybos įrenginys yra vienas naujausių ir moderniausių tokios įrangos egzempliorių pasaulyje – jame galima sukurti vaisto formą kapsulę, į kurią galima įterpti miltelius, granules, mažas tabletes, mini kapsules. Į tokią kapsulę galima dėti keletą skirtingų veikliųjų medžiagų.
Laboratorijoje įrengta moderni įranga, leidžianti vykdyti labai tikslius tyrimus, gaminti naujas, iki šiol retai naudotas vaistų formas. Tai patvirtino laboratorijoje sutiktas mokslus baigęs ir į Telšius gyventi ir dirbti grįžęs Edikas Vyšniauskas.
Svarbi detalė: produktų ir žaliavų kokybė yra užtikrinama pagal Geros Gamybos Praktikos ir Geros Laboratorinės Praktikos tarptautinius reikalavimus ir principus, RVASVT programą, „Escolti“ Kokybės valdymo sistemą bei kontrolės metodus.
Pagrindinis „Escolit“ kokybės kontrolės skyriaus uždavinys yra užtikrinti, kad gamyboje naudojama žaliava ir pagalbinės medžiagos atitiktų specifikacijose apibrėžtus reikalavimus. Todėl yra atliekama cheminė ir mikrobiologinė numatytų parametrų analizė vidinėje ir išorės laboratorijose pagal Europos Farmakopėjoje aprašytus metodus ar laikantis ISO standartuose nurodytų metodikų. Labai svarbu užtikrinti, kad medžiagos būtų transportuojamos ir saugomos gamintojo nurodytomis sąlygomis, todėl griežtai stebima sandėliavimo bei gamybos eiga, kontroliuojant tiek aplinkos sąlygas, tiek technologinio proceso gamybinius parametrus bei gautus tarpinius produktus.
Bendrovės vadovai tvirtina, kad Europos Sąjungos parama leido įgyvendinti gamybos procesą remiantis moderniausia Italijoje pagaminta technologine įranga. Ši įranga pasižymi ne tik dideliu pajėgumu, bet ir dideliu energijos vartojimo efektyvumu, užtikrina minimalius žaliavų nuostolius gamybos procese, gali būti greitai pritaikoma įvairių produktų gamybai ir turi galimybę gaminti kai kurių unikalių formų galutinius produktus.
Tiek bendrovės direktorius S. Panasiukas, tiek gamybos direktorius R. Jemčiukas įsitikinę, kad visi prietaisai turi vienodą svarbą gaminant tiek vaistus, tiek papildus.
Svarbu pažymėti, kad projekto metu yra sukurta apie 100 naujų darbo vietų.
Buvo džiugu išgirsti ir tai, kad įmonės vadovams svarbi ir socialinė atsakomybė – atvira, skaidri ir etiška verslo praktika, saugi, švari ir kiek įmanoma ekologiška aplinka. Įmonės gamybos ar paslaugų teikimo procesai vyksta naudojant žmogaus sveikatai nekenksmingas medžiagas. Tokiu būdu sukuriama apčiuopiama vertė tiek verslui, tiek visuomeninei aplinkai.