
Ekspertų teigimu, pastaruoju metu auga elektromobilių pardavimas ir žmonės vis dažniau svarsto įsigyti ekologiškesnę transporto priemonę. Pasidomėjome, ką apie elektromobilius mano telšiškiai ir ar elektromobilių įkrovimo stotelių infrastruktūra mūsų mieste pakankama.
Monika GIRDVAINĖ
Registruoti 37 elektromobiliai
„Regitros“, vykdančios transporto priemonių registracijos paslaugas, atstovės spaudai Justinos Kazragytės tvirtinimu, stebint statistiką matomi elektrinių transporto priemonių registracijos pokyčiai.
Turimais duomenimis, šiais metais Telšiuose registruoti 37 tik elektra varomi lengvieji automobiliai. Palyginimui, praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu jų buvo 16.
Telšiuose šiuo metu iš viso registruota 300 hibridinių lengvųjų automobilių, o pernai tuo pačiu metu jų buvo 236.
Telšių rajono savivaldybėje yra septynios elektromobilių įkrovimo stotelės. Trys jų, esančios Luokės g. 80, Respublikos g. 30 ir Naujojoje g. 5D, priklauso Telšių rajono savivaldybės administracijai. Magistraliniame kelyje A11 (Šiauliai–Palanga) prie kavinės „7 kilometras“ esanti stotelė priklauso AB Lietuvos automobilių kelių direkcijai.
Dar trys elektromobilių įkrovimo stotelės įrengtos Plungės g. 23, kuriomis naudojasi ir priežiūrą vykdo SĮ Telšių butų ūkis ir privatus juridinis asmuo.
Ruošiasi apmokestinti
Savivaldybės administracijai ir Lietuvos automobilių kelių direkcijai priklausančiose stotelėse paslaugos yra teikiamos nemokamai, tačiau ateityje už automobilių įkrovimą kai kuriose jų teks susimokėti. Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjos pavaduotojos Editos Kuliešienės, kadangi dvi elektromobilių įkrovimo stotelės (Respublikos g. 30 ir Naujojoje g. 5D) buvo įrengtos iš Europos Sąjungos ir Savivaldybės biudžeto lėšų, jas Savivaldybės administracija yra įsipareigojusi išlaikyti.
„Penkerius metus po projekto įgyvendinimo (iki 2026 01 14) elektromobilių įkrovimo stotelėmis gyventojai gali naudotis nemokamai, eksploatacijos išlaidos šiuo laikotarpiu apmokamos iš Telšių rajono savivaldybės biudžeto lėšų“, – kalbėjo E. Kuliešienė.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjas Mindaugas Norkus informavo, kad Luokės g. 80 esanti elektromobilių įkrovimo stotelė buvo įrengta ne iš Europos Sąjungos lėšų, o iš kitų finansavimo šaltinių, todėl jos apmokestinimas yra įmanomas. Tačiau tai bus galima padaryti tik parengus tvarką bei patvirtinus įkainius.
„Apmokestinti aikštelę planuojama nuo 2024 metų. Šiuo metu tvarka yra ruošiama. Tvarką ir įkainius tvirtins Telšių rajono savivaldybės taryba“, – sakė M. Norkus.
Telšių rajono savivaldybės administracijos atstovės teigimu, gyventojų nusiskundimų dėl elektromobilių įkrovimo aikštelių trūkumo nėra gauta. Trūkumo nejaučiama, todėl ir įrengti naujų elektromobilių įkrovimo stotelių neketinama.
„Planuojant Europos Sąjungos projektus iki 2030 metų, alternatyviųjų degalų įkrovimo ir papildymo infrastruktūros plėtros nenumatyta. Administracija neplanuoja pagal šią priemonę įrengti elektromobilių stotelių“, – tvirtino E. Kuliešienė.
Nuomonės įvairios
Socialinio tinklo „Facebook“ „Telšių ŽINIŲ“ paskyroje gyventojų pasiteiravome, ką mano apie elektromobilius ir jų įkrovimo aikštelių infrastruktūrą mūsų mieste.
Irmanto Dauginčio manymu, dėl elektromobilio pirkimo, kaip ir dėl kitų didelę kainą turinčių pirkinių, reikia pasiskaičiuoti. Be to, anot jo, įkrovimo stotelių mieste turėtų būti labai daug – po vieną ar du lizdus prie kiekvieno daugiabučio.
Mindaugas Kūra išreiškė nuomonę, kad elektromobilis, kaip ir elektrinis paspirtukas, tinkamas nebent po vietą pavažinėti, bet ne kažkur toliau.
Kęstutis Juška teigė turintis neigiamą nuomonę apie elektromobilius. „Dukra turi „Teslą“. Iš Danijos atvažiuoti kainavo 10 eurų, paskui – 30 eurų, o dabar lygu su dyzeliu. O kas bus, kai reiks bateriją utilizuoti?“ – svarstė gyventojas.
Marytės Milašienės teigimu, kol kas elektromobilių įkrovimo aikštelių mūsų mieste pakanka, bet norint įkrauti automobilį dažnokai tenka palaukti, nes ir vykstantys pro šalį užsuka įsikrauti, ne tik vietiniai gyventojai.
Keliavo po Europą
Telšiškės Aušros Karvelienės šeima, elektromobilį įsigijusi daugiau kaip prieš trejus metus, nesigaili dėl šio sprendimo ir vardija tokio automobilio privalumus.
Moteris kalbėjo, kad kai jie nusipirko elektromobilį, tuo metu Lietuvoje dar tik buvo pradėta vystyti infrastruktūra, įkrovimo stotelių nebuvo daug, bet buvo labai įdomu išbandyti šitokį automobilį. Šiuo metu situacija pasikeitusi į gerąją pusę.
„Pirmasis elektromobilis nuvažiuodavo vos 100 kilometrų vasarą, tad jo ilgai neeksploatavome. Šiuo metu važinėjame elektromobiliu, kuris vienu įkrovimu įveikia apie 400 kilometrų atstumą. Lietuvoje, esant šaltoms žiemoms, elektromobiliu nuvažiuojamas atstumas krenta maždaug per pusę, tad, kaip juokiamės, jis yra tobula susisiekimo priemonė šiltesnio klimato kraštuose. Tačiau yra ir pliusų – žiemą nereikia šildyti variklio, vos užvedus mašiną, iškart pučiamas šiltas vėjelis. Palyginimui, kaip įjungus plaukų džiovintuvą, jis iškart šildo“,– „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo A. Karvelienė.
Dauguma elektromobiliu važinėja tik miestuose, kas yra labai patogu, ypač didmiesčiuose. Tačiau jų šeimai tai – pagrindinė mašina, kuria ne tik važinėja po Lietuvą, bet jau du kartus įveikė visą Europą nuo Lietuvos iki Ispanijos.
„Europą pervažiavome be didesnių iššūkių. Keliaudami naudojomės ne tik žemėlapiu, bet ir elektromobilių įkrovimo stoteles žyminčia programėle, tad atsižvelgdavome į sustojimo vietas, kurių yra išties labai daug. Be to, mašiną dažnai palikdavome įkrauti nakčiai, lėtu įkrovimu, tad atsikėlę ryte „pilnu baku“ vėl leisdavomės į kelionę. 5000 kilometrų atstumą įveikti Europoje mums kainavo apie 200 eurų“, – patirtimi dalijosi moteris.
Jos teigimu, ieškant daugiau elektromobilio pliusų, būtina paminėti jo eksploataciją. Šeima 2,5 metų važinėja 2017 metų laidos „Chevrolet Bolt“, kuriam per tą laiką teko tik papildyti langų skystį ir pakeisti padangas. Šiam automobiliui nereikia keisti tepalų, nesusidėvi variklio dirželis, nėra užvedimo problemų žiemą ir pan.
Infrastruktūrą vertina gerai
Anot Aušros, lyginant su visa Europa, Lietuvoje elektromobilių įkrovimo stotelių yra mažiau, tačiau kai kuriuose miestuose bei kelyje Vilnius–Klaipėda vis dar yra nemokamų įkrovimo vietų. Kitose Europos šalyse dauguma stotelių jau apmokestintos, o nemokamų greitojo įkrovimo vietų galima rasti šalia kai kurių prekybos centrų.
„Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje nemokamų įkrovimo stotelių jau nebėra, o esančios apmokestintos išties nemažu tarifu. Tad, žvelgiant į tendenciją, turint elektromobilį, privalu įsirengti ir saulės elektrinę. Tada kelionės bus išties pigios. Priešingu atveju, pakilus elektros kainoms, kelionės kaina gali būti panaši, kaip važinėjant benzinu ir dyzelinu varomais automobiliais“, – pastebėjo pašnekovė.
Karvelių šeima taip pat daug keliauja ir Lietuvoje, tad kalbant apie Telšius, jų teigimu, tai palankus miestas važinėti elektromobiliais.
„Prieš dvejus metus, kai tik buvo pastatytos elektromobilių įkrovimo stotelės prie turgelio ir Savivaldybės pastato, jomis naudodavomės, galima sakyti, mes vieni ir dar vienas kitas automobilis, dažnai tik pravažiuojantis. Tačiau šiuo metu jau nebėra taip paprasta rasti laisvą vietą norint įkrauti mašiną, nes jų skaičius per pastarąjį laiką gerokai išaugo“, – kalbėjo telšiškė.