Džiazas, politika, pinigai ir be namų liekantys vaikai

Parašė:  2021-01-08

Praėjusiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikai nepritarė siūlymui už 153 000 Eur įsigyti namą, kuriame būtų įkurti bendruomeniniai vaikų globos namai. Pagrindinė priežastis – neadekvačiai didelė pirkinio kaina.
Koją priimti sprendimą taip pat pakišo eilinį kartą Savivaldybės administracijos pakišta „katė maiše“, mat informacijos apie tai, kokį turtą ketinama įsigyti, praktiškai nebuvo – bendras namo plotas, statybos metai, kaina ir dar keletas nereikšmingų faktų. Papildoma medžiaga atsirado tik Tarybos nariams pradėjus piktintis informacijos trūkumu.
O Telšių vaikų globos namai nuo sausio 1 dienos nebepriima naujų gyventojų. Baigėsi licencija. Institucinių vaikų globos namų pertvarka – finišo tiesiojoje.
Antanas NEKRAŠIUS
Institucinių vaikų globos namų pertvarka šalyje įsibėgėjo: nyksta dideli instituciniai vaikų globos namai, vietoj jų steigiami nedideli bendruomeniniai vaikų globos namai, stengiamasi vaikus apgyvendinti artimųjų, giminaičių šeimose, šeimynose, pas budinčius ar laikinus globėjus.
Vaikų globos namų pertvarka neaplenkė ir Telšių. Uždarius Telšių vaikų globos namus, vaikai bus apgyvendinami bendruomeniniuose vaikų globos namuose. Todėl dar 2018 m. Telšių rajono savivaldybės taryba pritarė iš Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos lėšų finansuojamo projekto „Institucinės globos pertvarka Telšių rajone“ įgyvendinimui. Pagal jį planuota įsigyti du gyvenamuosius namus (Telšiuose ar priemiestinėse apylinkėse bei Varnių mieste), kuriuose ir būtų įkurti minėti bendruomeniniai vaikų globos namai. Taip pat projekto lėšomis planuojama atlikti įsigytų patalpų remontą, nupirkti baldus, vieną namą pritaikyti neįgaliesiems. Tokiuose namuose būtų apgyvendinta po 8 vaikus.


Gyvenamieji namai būtų įsigyti iš Telšių rajono savivaldybės biudžeto lėšų. O vėliau VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros būtų prašoma kompensuoti patirtas išlaidas.
Tačiau kol buvo derinama paraiška, atėjo 2020-ieji… Ir tik praėjusiais metais pradėtas vykdyti namų pirkimas. Kvietimai teikti paraiškas buvo skelbiami tris kartus. Buvo pateiktas vienas pasiūlymas dėl namo Varniuose ir trys dėl namo Telšiuose. Tačiau trys pasiūlymai (1 Varniuose ir 2 Telšiuose) neatitiko sąlygų.
Tiko tik vienas. Nekilnojamojo turto pirkimo komisija (pirmininkė Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė) 2020 m. gruodžio 22 d. vykusiose derybose nustatė laimėtoją – parduodamas dviejų aukštų plytinis gyvenamasis namas Telšiuose (statybos metai 1986 m., remonto metai 2015 m.), kurio bendras plotas 358,04 kv. m. Namas esąs visiškai įrengtas, virtuvė su integruota įranga, skalbimo ir džiovinimo prietaisai, kiti daiktai. Tinkamas vykdyti bendruomeninių namų veiklai. Kaina – 153 000 Eur.
Netrukus buvo parengtas sprendimo projektas ir paskutiniame praėjusių metų Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje kreiptasi į politikus su prašymu pritarti pirkiniui.
R. Adomaitis: „Norimo pirkti namo kaina yra neadekvati“
„Komiteto nariai suabejojo dėl perkamo namo vertės, – svarstant namo pirkimo klausimą Tarybos posėdyje kalbėjo Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Rimantas Adomaitis. – Ne visi buvome supažindinti su pirkiniu. Mus įvardijo kaip trečius asmenis, nors tai mes atliekame pirkimą… Gavome papildomą medžiagą, iš kurios aiškiai matoma, kad namo vertė, kurią nurodė turto vertintojas, yra per didelė.“
Kaip sakė R. Adomaitis, komiteto narių nuomone, norimo pirkti namo kaina – 153 000 Eur – yra neadekvati. Be to, nebuvo pateikta išsamios informacijos. Todėl komiteto vardu pasiūlė sprendimui nepritarti.

Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Kęstutis Trečiokas atkreipė dėmesį, jog turto pirkimu užsiima Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja L. Bukauskienė (nekilnojamojo turto pirkimo komisijos pirmininkė). Esą jos vaidmuo sprendžiant šį klausimą turėtų apsiriboti nustatant, kokius reikalavimus turi atitikti perkamas namas, o pirkimu rūpintis Ekonomikos ir turto valdymo skyrius. „Koks čia džiazas?“ – stebėjosi K. Trečiokas.
Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Katkaus, jokio džiazo nėra. Esą L. Bukauskienės vadovaujamai komisijai būtent ir yra pavesta spręsti tokių namų pirkimo klausimus. „Įvertinusi visas aplinkybes, komisija pasiūlo pirkti namą. Administracijos direktorius, atsižvelgdamas į komisijos siūlymą, šį klausimą teikia Tarybai, o Taryba apsisprendžia“, – aiškino T. Katkus.
Tarybos narys Tomas Lekavičius abejojo, ar perkant namą, kuriame bus apgyvendinami vaikai, reikalingi garažai, rūsiai. Juo labiau kad namas gana senas, sprendžiant iš nuotraukų, atgyvenęs ir neapšiltintas. Kitas dalykas – jį dar reiks pritaikyti vaikams su negalia.
Kolegai antrino Algirdas Žebrauskas. Jo teigimu, pritaikyti dviejų aukštų namą neįgaliesiems nėra pigus dalykas. Tam keliami specialūs reikalavimai. Tokie darbai dar labiau pabrangins ir taip brangiai kainuojantį pirkinį.
L. Bukauskienė: „Namas atitinka visus keliamus reikalavimus“
Posėdyje Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja L. Bukauskienė aiškino politikams, kad įgyvendinamame projekte „Institucinės globos pertvarka Telšių rajone“ nėra numatyta naujo namo statyba, o tik pirkimas. „Šį namą pasirinkome dėl kelių priežasčių, – kalbėjo L. Bukauskienė. – Namo vidus yra visiškai sutvarkytas, iš vidaus apšiltintos sienos, namas paliekamas su visais baldais ir atitinka visus keliamus reikalavimus: 5 gyvenamieji kambariai, ne mažiau kaip 14 kv. m naudingojo ploto vienam vaikui ir bendros erdvės. Gauti visi dokumentai: energinis įvertinimas – D klasė, namo nusidėvėjimas – 16 proc. Namo išlaikymas kainuoja apie 120 Eur per mėnesį.“
Gyvenamasis namas netoli ugdymo įstaigos, kurią lanko į jį numatomi iškelti Telšių vaikų globos namų auklėtiniai.
„O iš kur toks skubėjimas? Nuo 2021 m. nebegalime priimti vaikų į Telšių vaikų globos namus“, – pabrėžė L. Bukauskienė.
Anot vedėjos, Europos Sąjunga šiam namui įsigyti skiria 97,9 tūkst. Eur, jam remontuoti ir pritaikyti – 12,8 tūkst. Eur, baldams įsigyti – 9,3 tūkst. Eur, įrangai – 2,6 tūkst. Eur.
Nepritarė

„Nesupratau L. Bukauskienės pasisakymo: ji dabar pasisakė kaip skyriaus vedėja ar kaip pirkimų komisijos pirmininkė? – klausė Tarybos narys Petras Kuizinas. – Išeina taip, kad, kaip ir projektą, Socialinės paramos ir rūpybos skyrius vykdo ir pirkimus. Čia pastaba Administracijos direktoriui – negali būti tokių persipynimų.“
Vis labiau aštrėjant diskusijoms Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius T. Katkus teiravosi Tarybos narių, ar namo pirkimui iš esmės nepritariama, ar reikalingos papildomos derybos dėl kainos.
„Yra pasirinktas pirkimo būdas ir jis numato, ar galimos derybos, ar negalimos. Mes šiandien turime priimti sprendimą – vertas šis objektas tokių pinigų ar ne. Jeigu nepritariame – ieškome kito“, – išreiškė nuomonę K. Trečiokas.
„Kiek žinau, to namo rūsyje yra didžiulė virtuvė, kurioje darbuotojai galėtų ruošti maistą vaikams, virš rūsio yra dar virtuvė. Namas visiškai pritaikytas. Siūlyčiau pirkti, bet jeigu įmanomos derybos… Tikrai nesiūlau atsisakyti šio namo“, – teigė Tarybos narė Vilma Rumšienė.
Jos kolega Imantas Motiejūnas stojo užtarti Savivaldybės administracijos direktorių: „Nemanau, kad direktorius padarė klaidą paskirdamas L. Bukauskienę pirkimų komisijos pirmininke. Priešingai – labai teisingas sprendimas, kadangi kas jau kas, bet ji geriausiai išmano keliamus reikalavimus tokiems namams ir specifiką. Be to, komisijoje ne vienas žmogus dirba. Tačiau norėtųsi, kad matytųsi didesnis Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus darbas. O dėl informacijos trūkumo… tik per komitetą išprašėme, kad pateiktų bent kažkokią informaciją apie perkamą namą.“
„L. Bukauskiene niekada nepasitikėjau ir nepasitikėsiu, – pareiškė Tarybos narė Jolanta Rupeikienė. – Jos veiksmai ir argumentai visada gali būti perverčiami 180 laipsnių kampu. Bet man labai keistas I. Motiejūno toks besąlyginis pasitikėjimas ir V. Rumšienės susipažinimas su siūlomu pirkti gyvenamuoju namu. Įdomu, kieno čia interesai?“
Į šiuos politikės žodžius V. Rumšienė atrėžė, kad minėtame name ji yra apsilankiusi anksčiau.
Galiausiai paskelbus balsavimą dėl gyvenamojo namo pirkimo, 14 Tarybos narių buvo prieš, 9 – susilaikė. Sprendimas nepriimtas.
Pasiūlė pirkti namą Varniuose
Tačiau net pasibaigus Tarybos posėdžiui aistros dėl minėto namo pirkimo niekur nedingo. Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Linas Šedvilas tą patį vakarą kolegoms išsiuntė laišką, kuriame nurodė vieno internete parduodamo namo Varniuose skelbimą.

„Po šiandieninio Tarybos posėdžio kilo minčių dėl namo pirkimo, – laiške rašė L. Šedvilas. – Pamenu, kaip dar praėjusios kadencijos Taryboje girdėjosi kai kurių Tarybos narių nuogąstavimų, kad „negalima Varniuose namo pirkti“, „vaikams bus trauma gyventi“, „darbuotojams nepatogu važinėtis“, nors varniškiams patogu į Telšius važinėti, o telšiškiams jau nebe. Parduodamas namas Varnių centre, ramioje vietoje. Nusipirkčiau pats už tokią juokingą kainą, bet man jis per didelis. Manau, pinigiukų ir remontui užteks.“
Tarybos nario siųstame skelbime teigiama, jog parduodamas mūrinis namas su 8,5 a sklypu Varniuose. Namas tvarkingas, pirmame ir antrame aukšte po 60 kv. m (iš viso 120 kv. m) plius pusrūsiai po visu namu, šildymas kietuoju kuru, naujas granulinis šildymo katilas, miesto vandentiekis ir kanalizacija, trifazė elektra. 8,5 aro žemės sklype yra mūrinis garažas, malkinė, šiltnamis, vaismedžiai, dekoratyviniai augalai, du tvenkinukai ir t. t. Kaina – 41 000 Eur.
Ž. Seilius: „Namo verkiant reikia“
Telšių vaikų globos namuose šiuo metu gyvena 13 vaikų. Direktoriaus Žydrūno Seiliaus teigimu, įstaiga šiandien išgyvena nežinią, kadangi įstaiga nebeturi licencijos ir vykdyti toliau veiklos nebegali. Licencija gauta bendruomeninių vaikų globos namų veiklai, tačiau nėra namo. „Labai ilgai užsitęsė paraiškų derinimai, pirkimai. Mums namas verkiant reikalingas“, – „Telšių ŽINIOMS“ tvirtino Ž. Seilius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Rinkėjas parašė:

    Ar dar vis nekyla klausimas,ar Socialinės paramos ir rūpybos skyrius vadovaujamas nešališko ir nekorumpuoto asmens,ar vadovas neturi polinkio apeiti įstatymus?

  2. kitas rinkėjas parašė:

    Rinkėjui, tai nesislėpk, pasakyk, kas tas korumpuotas asmuo. O gal bijai, kad teismų slenksčius dėl šmeižto teks minti.

  3. Rinkėjas parašė:

    Atsakymas kitam rinkėjui,stovinčiam užnugaryje valdančiųjų įsisąvintojų.Kokia tarnyba atsakinga už atranką norint apsigyventi savarankiško gyvenimo namuose?Būna tam komisijos ar pakanka pokalbio į ausį?Kaip ten įmanoma apgyvendinti neadekvačius asmenis,neturinčius net minimaliausių socialinių įgūdžių?Prašome atlikti žurnalistinį tyrimą.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Kaip vertinate karantino sąlygomis mokymą/mokymąsi Telšių rajone?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt