
Liepos 23 dieną Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje vyko dviejų parodų atidarymas, susitikimas su telšiškiu poetu, tapytoju, medalių kūrėju Gvidu Lataku ir fotomenininku Petru Vaičiuliu.
Aurelija SERVIENĖ
Susirinkusiesiems neeilines asmenybes pristatė literatė Ieva Sigita Naglienė ir renginį pradėjo G. Latako eilėraščiu apie gyvenimą.
Gyvenu
Gyvenu,
tarsi gyvenimas niekad
ir nebuvo sugriautas,
tarsi niekad
ir nebuvo gyventa.
Einu šakota lazda
pasiremdamas,
ubago terbą sukdamas
slibinui
apie galvą.
G. Latako talentui gerų žodžių negailėjo poetas Vytautas Stulpinas: „Gvidas Latakas – Poetas iš meistarnės, tapytojas, juvelyras. Gvidas Latakas – vienas savičiausių menininkų, nuo jaunumės rašantis eilėraščius. Išleistos trys eilėraščių knygos „Kol išsiris varniukai“, „Nekalendoriniai šventieji“, „Lokenos“. Visos jo knygos apdovanotos premijomis. G. Latako eilėraščiuose nuolatos kinta rakursai, gaivalingai juda stichijos, dailė padeda poezijai, poezija dailei. Kalba rupi, naši, artėja prie šnekamosios…“
Renginio metu prisiminta ir tylos minute buvo pagerbta literatė Adolfina Varnelienė. Kaip visada išradingai visus pasveikino kraštietė Janina Zvonkuvienė. Pasidžiaugusi parodos autoriais, visiems prisipažino, kad nors ir gyvenanti Klaipėdoje, bet be Telšių ji negalinti.
Vėliau visi paraginti apžiūrėti dviejų žemaičių – G. Latako ir P. Vaičiulio – darbų parodas, po kurių laukė skaitymai ir bendraminčių pašnekesiai.
G. Latakas apie savo parodą rašė: „Labai jau man gera savo lobį į tėvoniją atgabenti, į savo sapnų žemę Telšius. O kur tavo lobis, ten ir tavo širdis, kaip ana sako knygos. Pastaraisiais metais investuoju savo pelną į bronzą. Kas tik priauga, tą ir investuoju. Tokia tat mano užgaida, kaprizas, kapričas, anot F. Gojos. Būna, tik ją nulipdau, jau ir liejam bronzoje, paskui šveičiu, blizginu, tamsinu, vėlei blizginu satino skiaute. Vadinasi, esu užsiėmęs. Anot posakio, žinau, kad visuomet taip nebus. Medalio menas savo mažumu panašus į eilėraščio meną. Tik medžiaga kad kita. Medaly taip pat svarbu tekstas, ypač antrojoje pusėje. Tarkim, toks: šitą medalį pucijo toks ir toks, tokiais ir tokiais metais savo šlovės valandoj arba, atvirkščiai, rūpesniuos sulinkęs.
Kai nusibosta bronza ir vaškas, rašau eiles. Taip tatai nuo gyvenimo inkaro svorio gelbėjamasi. Kodėl pavadinau „Iš suflerio būdelės“? Todėl, kad didumoje medalių ėmė rastis personažas sufleris, kuris pasakinėja iš savo kriauklės, ką reikia gyvenimo spektaklio artistams sakyti. Gera turėti tokį vidinį pasakinėtoją. Neuždusinti savo vidinių ausų tam sufleriui girdėti. Dažnas medalis puikuojasi sentencija. Štai kad ir tokia: „Gyvenimas – karalių moneta. Sena – Baisi – Šventa.“