Javapjūtė Lietuvoje įsibėgėjo. Pirmieji šių metų derliaus žieminiai kviečiai, rapsai bei kitos kultūros jau pildo šalies ūkininkų aruodus. Dėl lietingo pavasario ir vėsios vasaros pradžios daugelis abejojo, ar javapjūtę pavyks pradėti laiku. Tačiau praėjusį mėnesį Lietuvos laukus šildę orai subrandino grūdus, ir šiandien nuimamas ne tik žieminių, bet ir vasarinių kultūrų derlius. Apie tai, kaip sekasi mūsų rajono ūkininkams, kalbėjomės su Lietuvos ūkininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininku Vytautu Rakicku.
Antanas NEKRAŠIUS
LR žemės ūkio ministerijos duomenimis, šiandien Lietuvoje nuimta jau apie trečdalis derliaus. Kol kas pjaunami žiemkenčiai, jau greitai bus imami ir vasariniai javai, kurių plotai dėl prasto žiemkenčių peržiemojimo šiaurinėje šalies dalyje šiemet dvigubai lenkia žiemkenčių plotus. Žemės ūkio ministerija prognozuoja, kad šiais metais derlius gali būti 7,5 proc. didesnis nei pernykštis. Esą šiųmetis derlius greičiausiai lenks net ir prieš dvejus metus buvusį rekordinį javų derlių. Spėjama, kad šiemet į mūsų šalies aruodus turėtų subyrėti apie 4,7 mln. t grūdų. Derliaus padidėjimą lems ir šiais metais 7 proc. išaugę pasėlių plotai.
Tačiau su šiomis Žemės ūkio ministerijos prognozėmis Ūkininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkas V. Rakickas nesutinka. Pasak jo, rekordinio derliaus šiemet tikrai nebus. Geriausiu atveju jis bus apie 10 proc. didesnis už daugiametį vidutinį derlių. „Visoje respublikoje šiandien nuimta apie 30 proc. žieminių kultūrų derliaus, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo V. Rakickas. – Kai kurie ūkininkai jau pradėjo pjauti ir vasarinius miežius. Vertindamas turimus rezultatus – nepasakyčiau, kad derlius prastas, bet ir ne rekordinis. Teko aplankyti daug rajono ūkių. Šiemet mūsų rajone derlius šiek tiek didesnis negu vidutinis.“ Pašnekovo teigimu, reikia neužmiršti, jog šiais metais iššalo apie 65 proc. žieminių kviečių. Nors ūkininkai atsėjo vasariniais, tačiau iš vasarinių kviečių neįmanoma išspausti tiek derliaus, kiek iš žieminių.
V. Rakickas sakė, kad yra rajono ūkininkų, kurie iš 1 ha prikūlė ir 8 t. „Bet tai tik „bunkerinis“ svoris, – teigė Telšių skyriaus pirmininkas, – po to grūdas nusivalo, nudžiūva – ir lieka tas tikrasis svoris, už kurį žemdirbys gauna pinigus.“ Vadinamojo „bunkerinio“ grūdo ir nuvalyto, išdžiūvusio grūdo svoris, anot pašnekovo, mažesnis net 20–25 proc. Taigi, vietoje 8 t iš ha ūkininkas iš tikro prikūlė 6–6,5 t iš ha. „Aš manau, kad dažnai ūkininkai, girdamiesi derliumi, o kartais jį ir pagrąžindami, daro meškos paslaugą sau. Visą šią informaciją seka perdirbėjai, kurie skaičiuoja šimtą kartų geriau nei žemdirbys. Jei pasakei, kad prikūlei 8 t iš ha, jie jau žino, kiek galima sumažinti grūdų kainą ir pan.
Noriu pasakyti, kad ūkininkams nevertėtų girtis derliumi anksčiau laiko. Reikėtų palaukti javapjūtės pabaigos – išvalyti, išdžiovinti grūdus ir tada pasakyti „štai tiek ir tiek prikūliau tonų iš vienos ar kitos grūdinės kultūros“, – kalbėjo V. Rakickas.
Telšių skyriaus pirmininko žodžiais, taip pat reikia paminėti, kad šiemet iššalo ir daug žieminių rapsų. Vyras teigė, jog kalbantis su keliais rajono ūkininkais – šie prognozavo, jog rapsų derlius bus 3 kartus mažesnis nei pernai: vietoje 2,8–3 t iš ha prikuls tik 1 t iš ha.
„Tiek mūsų rajone, tiek visoje respublikoje šiemet ženkliai krito grūdų supirkimo kainos, – informavo V. Rakickas. – Pavyzdžiui, jeigu rapsai pernai kainavo 1 400 Lt už toną, tai šiemet – 1 100 Lt už toną. Taigi, nors ir prognozuojamas didesnis derlius, tačiau dėl kritusių kainų ūkininkai gaus mažiau pajamų.“ Pasak pašnekovo, derlius šiemet geras visame pasaulyje, todėl rinkoje grūdų netrūksta. Tai ir turėjo įtakos kainai mažėti.