
Baltoji mokykla – Telšių Žemaitės gimnazija kasmet palydi į pasaulį šimtą, kartais daugiau ar šiek tiek mažiau gražiausių, šauniausių ir gabiausių mūsų krašto jaunuolių ir merginų. Tai mūsų mokyklos dovana Žemaitijai, Lietuvai, pasauliui. Labai malonu, kad atsiranda tokių, kurie nepamiršta gimtojo miesto, sugrįžta ir galima jais pasidžiaugti. Viena tokių – Telšių Žemaitės gimnazijos 2000 metų abiturientė Margarita Bladženauskaitė.
Aiškus kelias
Pasak Margaritos, jau vaikystėje klasės draugai dažnai ją su lengva pašaipėle pavadindavo „artiste“. Bene septintoje klasėje ji atsisėdo prie išjungto televizoriaus ir ekrane tarsi veidrodyje pamatė savo veidą. Tai padėjo merginai apsispręsti, ir ji daugiau nebesvarstė, kuo galėtų būti užaugusi – aišku, kad tik aktore. Tačiau metus teko palaukti – 2000-aisiais Vilniaus muzikos ir teatro akademijoje nebuvo sudaroma pageidaujamos specialybės studentų grupė. Tad metus tuomet dar veikusiame Telšių aukštesniosios taikomosios dailės mokyklos Pedagogikos skyriuje mokėsi choreografijos. 2001 metais telšiškė atsidūrė Vilniuje ir dvejus metus studijavo aktorinį meistriškumą pas režisierių Vytautą Čibirą. Buvo sunku – nepaprastai griežti reikalavimai, gan šalti santykiai tarp studentų ir darbas, darbas, darbas. Studijos „už geležinės uždangos“ – režisierius savo studentus saugojo, kad neprisigaudytų „štampų“, ir jokiu būdu nebuvo galima papulti į televiziją. Aktoriai buvo ruošiami tik teatrui. Smagu buvo tik tai, kad studente būdama galėjo nemokamai lankyti visus Vilniaus teatrų spektaklius, tad matė jų daugybę.
Neištvėrusi perėjo į Klaipėdos universiteto Menų fakultetą, kur ketverius metus mokėsi vaidybos pas režisierių Povilą Gaidį. Čia buvo kiek lengviau, o svarbiausia – bendravimas buvo šiltesnis, žmogiškesnis. Sėkmingai baigusi studijas įsidarbino Kauno miesto kameriniame teatre. Iš studijų Klaipėdoje liko gražus būrys bičiulių, su kuriais iki šiol nuoširdžiai bendrauja.
Bagetės įnoris ir netikėtas pasiūlymas
Pirmasis vaidmuo – juokdarys pjesėje-pasakoje „Batuotas katinas“. Įdomu tai, kad vaidmuo buvo sukurtas specialiai Margaritai (kas skaitė pasaką, žino, kad ten joks juokdarys neminimas). Antrasis – viena iš graikių moterų Aristofano komedijoje „Lysistrata“. Sukurta jau apie trisdešimt vaidmenų, pelnyti apdovanojimai už aktorinį meistriškumą. Geriausios aktorės prizas pelnytas festivalyje „Kauno teatro pavasaris“ už Mildos Goldos vaidmenį Daivos Čepauskaitės pjesėje „Diena ir naktis“. Už tą patį vaidmenį tapo geriausia aktore ir Varėnoje, Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje. Dirbdama Kaune mėgino studijuoti choreografiją Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos muzikos konservatorijoje – ištvėrė metus – vis dėlto tas nuolatinis važinėjimas tarp miestų labai vargino.
Margarita – grynakraujė žemaitė, telšiškė. Per atostogas ar šiaip turėdama laiko ji dažnai lankydavosi Žemaitijos sostinėje, kur gyvena jos mama ir stovi gimtieji namai. 2019 metų balandžio mėnesį Margarita vaikštinėjo Masčio ežero pakrante su savo augintine basete Bagete. Paprastai eidavo ežero pakrante, pakildavo iki amfiteatro, po to sukdavo namo, tačiau tą kartą Bagetė užsispyrė ir kopė aukštyn – abi netikėtai atsidūrė prie Telšių Žemaitės dramos teatro durų. Tuo metu pro duris išėjo režisierė Laima Pocevičienė. Pokalbio metu režisierė pasakė, kad teatre atsirado laisvas etatas profesionaliam aktoriui ir administracija ieško žmogaus. Margarita sutiko. Šiemet paruošė scenai gruzinų dramaturgės Nino Basilia pjesę „Liftas“. Tai beveik vieno vaidmens spektaklis, kitas personažas pasirodo tik pjesės pabaigoje. Dirba kartu su gruzinu režisieriumi Badri Tseciariani. Premjerai, deja, sutrukdė karantinas. Dabar planuojama pjesę Telšių žiūrovams parodyti spalio mėnesį.
Margarita nenutraukė ryšių su Kaunu. Vaidina senuosius vaidmenis, naujų kol kas nekuria, nes šiuo metu teatro kūrybinę erdvę uzurpavo jaunimas. Telšiai – tikroji sostinė ir žemaitiškai „dūšiai“ artimas miestas, Kaunas laikinai Lietuvos sostine buvo. Margarita dabar tarsi gija tarp šių dviejų sostinių.
Pomėgiai
Šiaip jau Margarita nemėgo pirties. Tačiau kartą dalyvavo tokioje meditacijos stovykloje. Ten į programą buvo įtraukta ir pirtis. Davė pauostyti beržinės vantos – kvapas patiko, net žadą atėmė. Sudomino. Margarita baigė Pirties akademiją Vilniuje, mokosi „Perkūnijos“ pirties mokykloje Kaune. Ji nėra paprasta pirties mėgėja kaip mes, kurios smagiai pliekiamės Telšių pirtyje, įkaitusioje iki 100o C. Ji jau išmoko pertis subtiliai siekdama tikros didelės palaimos ir naudos sveikatai. Nuolat savo sugebėjimus išbando ir pirtimi mėgaujasi su būreliu draugių. Pirtis jau tapo aistra, ir Margarita mano, kad atras joje dar daug visokios naudos bei malonumų.
Margarita dar atrado mezgimo pasaulį, kai Kauno teatre keitėsi vadovybė ir atsirado daug laisvo laiko. Mezgė išskirtinio dizaino ir raštų mezginius dvejus metus. Net feisbuke susikūrė savo puslapį, kuris vadinasi „Margo“. Aišku, tikroji aistra – teatras. Margarita nemano, kad jau pasiekė viršūnę, ir tikisi sukurti nemažai vaidmenų, kurie užburs žiūrovus. Gyvenime dar laukia daug ieškojimų ir atradimų, eksperimentų ir įgyvendintinų idėjų.
Elė KAKANAUSKIENĖ