
Vyriausybė gegužės pradžioje pritarė Švietimo ir mokslo ministerijos pateiktam siūlymui įteisinti mokytojų etatinį darbo apmokėjimą ir teiks Seimui tvirtinti įstatymų pataisas. Nuo ateinančių mokslo metų atlyginimai mokytojams bus pradėti skaičiuoti, kaip ir daugumai dirbančiųjų: už etatą, nebe už atskiras valandas.
Apie naują mokytojų darbo apmokėjimo modelį kalbėjomės su Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Danute Mažeikiene.
– Kuo naujasis etatinis darbo užmokesčio modelis skirsis nuo dabartinio? Kokios pagrindinės naujovės, akcentai?
– Pagrindinis skirtumas yra tas, kad dabar mokytojo darbo užmokestis yra skaičiuojamas už tarifikuotas valandas, t.y. praktiškai už dėstomo dalyko pamokas, o įvedus etatą, atlyginimas bus fiksuotas, t.y. kiekvienam mokytojui bus sudaryta atskira pareigybė su iš dalies skirtingomis funkcijomis. Dalį etato sudarys pamokos, dalį – papildomi darbai. Tai suteiks daugiau stabilumo, visa mokytojo veikla bus iš anksto aptarta ir visos valandos apmokamos vienodu tarifu.
– Kiek valandų sudarys vienas etatas? Kiek jame bus numatyta valandų pamokoms pasiruošti, sąsiuviniams taisyti, renginiams organizuoti, darbams įvairiose tarybose, metodiniuose rateliuose? Kokios valandos į etatą dar bus įskaičiuotos?
– Etatą sudarys 36 val. per savaitę arba 1512 val. per metus. Susidės iš kontaktinio (tiesioginio) darbo su mokiniais valandų (pamokos, konsultacijos, vadovavimas projektams ir pan.), nekontaktinių valandų (pasiruošimas pamokoms, mokinių pasiekimų vertinimas, tėvų informavimas) ir valandų mokyklos bendruomenei (įvairūs kiti darbai, skirti bendriems mokyklos tikslams siekti, nesusieti su pamokomis). Visą etatą sudaranti veikla bus numatyta mokytojo ir mokyklos vadovo pasirašytoje darbo sutartyje.
– Jeigu valandų neužtenka vienam etatui, ar mokytojas galės dirbti, tarkime, puse etato? Ir atvirkščiai, jeigu valandų per daug – ar bus galima dirbti 1,5 etato (kiek maksimaliai)?
– Galės dirbti puse etato, galės turėti daugiau nei etatu toje pačioje mokykloje, bus galima dirbti ir kitoje darbovietėje. Etatinis darbo apmokėjimo modelis atitiks Darbo kodekso nuostatas, kurios galios mokytojams kaip ir kitų profesijų atstovams.
– Kaip keisis darbo užmokestis įvedus etatinį apmokėjimą? Atlyginimai mokytojams didės ar mažės?
– Darbo užmokestis priklausys nuo bendro valandų skaičiaus (t.y. ar susidarys visas etatas, ar ne) ir taip pat nuo darbo stažo bei kvalifikacinės kategorijos. Žodžiu, dėl etatinio įvedimo pareiginės algos koeficientas nedidės, bet didės apmokamų valandų skaičius, savaime ir atlyginimas.
– Ar įvedus etatinį apmokėjimą mokytojų skaičius rajone nemažės?
– Mokytojų skaičius neturėtų mažėti. Tačiau ne visi mokytojai turės visus etatus. Šiuo metu rajone yra dalis mokytojų, kurie turi vos po kelias savaitines valandas. Įvedus etatinį apmokėjimą, kaip teigia šių pokyčių iniciatoriai, tokiems žmonėms turėtų padidėti bendras apmokamų valandų skaičius, tačiau visus etatus visiems sudaryti, žinoma, nepavyks. Bet kol visa tai, apie ką mes čia kalbame, tebėra projektai, tiksliau pasakyti negaliu. Artimiausiu metu Švietimo ir mokslo ministerija žada pateikti galutinį etatinio darbo apmokėjimo, lėšų apskaičiavimo ir kitų dokumentų paketą. Suprantame, kad gerokai vėluojama, todėl Savivaldybei ir mokykloms reikia nieko nelaukiant tam rengtis, nes, planuojant įvesti etatinį apmokėjimą nuo šio rugsėjo, nepasirengusieji gali sulaukti ne itin malonių staigmenų. Todėl mokykloms jau uždaviau „namų darbus“, tais klausimais vyks konsultacijos ir diskusijos, Švietimo ir sporto skyriaus specialistai asmeniškai bus įpareigoti kuruoti mokyklas ir joms padėti, svarbius sprendimus turės priimti Savivaldybės politikai.
– Kaip naujasis modelis bus taikomas kaimo mokyklose dirbantiems mokytojams?
– Kaimo mokyklų mokytojų etato struktūroje numatytas mažesnis kontaktinių valandų skaičius. Bet dėl mažo mokinių skaičiaus gali būti problemiška sudaryti visus etatus, o ypač išlaikyti dabar turimas švietimo pagalbos ir administravimui skirtas pareigybes.
– Kaip mokykloms bus skirstomi etatai?
– Pasakysiu supaprastintai. Švietimo ir mokslo ministerija kiekvienai mokyklai pateiks biudžetą ir etatų skaičių. Mokyklos vadovas pagal ugdymo planą tuos etatus paskirstys, parengs mokytojų pareigybių aprašymus, atnaujins darbo sutartis. Mokyklų administravimui ir švietimo pagalbai organizuoti lėšas skirstys ir etatų skaičių nustatys Savivaldybė.
– Ar mokytojai galės pamokoms ruoštis namuose, ar tai turės daryti mokyklose?
– Šiais klausimais turės būti susitarta kiekvienoje mokykloje pagal Darbo kodekso reikalavimus ir įforminta Kolektyvinėse sutartyse arba Darbo tvarkos taisyklėse.
Antanas NEKRAŠIUS