
Šiemet minimos kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-osios gimimo metinės. Lietuvoje ir pasaulyje žinomo menininko gimimo data įtraukta į Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) minimų sukakčių sąrašą. Lietuvoje Seimo sprendimu 2025-ieji metai paskelbti šio kompozitoriaus, dailininko metais.
Antradienį šią sukaktį Merkelio Račkausko gimnazijoje surengtoje rajoninėje metodinėje-praktinėje konferencijoje paminėjo būrys kūrybingų moksleivių bei jų mokytojų.
Menininko darbai iki šiol įkvepia
Organizuoti kompozitoriui ir dailininkui M. K. Čiurlioniui skirtą konferenciją sumanė Merkelio Račkausko gimnazijos dailės mokytoja Asta Milėškienė.
Šiuo renginiu siekta ne tik paminėti jo 150-ąsias gimimo metines, bet ir prisiminti, įvertinti, įprasminti menininko neįkainojamą indėlį į Lietuvos meną, prisiminti M. K. Čiurlionio vardo būrelio ištakas gimnazijoje ir populiarinti pastelės techniką.
„Susirinkome ypatinga proga – prisiminti ir pagerbti žmogaus, kurio kūryba yra tarsi tiltas tarp pasaulių – tarp garsų, spalvų, tarp dangaus ir žemės. Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardas mums reiškia ne tik didį kompozitorių, dailininką, bet ir dvasinį Lietuvos šviesulį, kurio kūryba iki šiol įkvepia, skatina svajoti ir kurti“, – sveikindama konferencijos dalyvius kalbėjo A. Milėškienė.
Gimnazijoje kadaise veikė M. K. Čiurlionio vardo būrelis, vienijęs piešti mėgusius, polinkį į meną turėjusius mokinius. Nemažai šio būrelio veikloje dalyvavusių, jame pirmuosius kūrybinius žingsnius žengusių gimnazistų vėliau tapo žinomais šalies meno žmonėmis.
„Didžiuojamės šia kūrybine dvasia, kuri mūsų mokykloje gyva ir šiandien. Ne tik gyvuoja, bet ir auga: kiekvienas mokinys, žengiantis meno keliu, yra šios gyvosios tradicijos tęsėjas“, – sakė mokytoja.
Dalyviai iš įvairių mokyklų
Į organizatorių ir šeimininkų – Merkelio Račkausko gimnazijos narių kvietimą dalyvauti konferencijoje atsiliepė Gabijos, Viekšnių, Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijų, „Ventos“, Kalnėnų, Pavasario progimnazijų dailės mokytojai ir jų mokiniai, Moksleivių namuose, Vaikų ir jaunimo daugiafunkciame centre veikiančių dailės, dizaino būrelių atstovai.
M. K. Čiurlioniui dedikuotoje konferencijoje dalyvavo 62 moksleiviai ir jų mokytojai.
„Džiaugiamės sulaukę svečių iš viso rajono, iš įvairių ugdymo įstaigų. Jūsų buvimas čia liudija apie tai, kad kūryba vienija. Čiurlionio menas buvo be sienų. Jame buvo pasaulio ilgesys, visatos platybės. Ir šiandien mes esame čia vieningi, susibūrę tam, kad pagerbtume jį ir drauge pajaustume meno jėgą“, – linkėdama dalyviams įkvėpimo, smalsumo, drąsos ieškoti ir kurti kalbėjo A. Milėškienė.
Džiaugiasi mokytojų sumanymais
Merkelio Račkausko gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė prisiminė akimirkas, kai dar praėjusiais metais bendraujant su dailės mokytoja A. Milėškiene ji prakalbo apie artėjančias M. K. Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines ir apie galimybę ta proga surengti konferenciją.
Gimnazijos vadovė sakė vertinanti mokytojų sumanymus, idėjas, mintis, kitokias pamokas (nebūtinai vien klasėse ir nebūtinai vien šios gimnazijos mokiniams) ir džiaugiasi, kad idėjas pavyksta įgyvendinti.
Pasak A. Žukauskienės, priežasčių šią konferenciją surengti Merkelio Račkausko gimnazijoje yra įvairių: čia veikęs „čiurlioniečių“ būrelis, kuriame savo pirmuosius meno žingsnius žengė garsūs Lietuvos dailininkai, M. K. Čiurlionio gatvelė senamiestyje, vedanti į gimnaziją, kovo pabaigoje įvykęs gimnazijos bendruomenės narių susitikimas su paskutiniu gyvu likusiu „čiurlioniečiu“ – dendrologu, tapytoju, pedagogu Adolfu Kišonu.
Mokėsi piešimo pastele
Konferencijoje meninę programą atliko Merkelio Račkausko gimnazijos teatro studijos mokiniai, „Allegro“ šokių grupė, vokalinio ansamblio „Incanto“ narės.
Gimnazijos trečią klasę lankantis Vakaris Jočeris skaitė pranešimą apie Čiurlionio vardo būrelio reikšmę Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje. Mažeikių muziejaus vyriausiasis muziejininkas Vytautas Ramanauskas savo pranešimą apie „Čiurlioniečių“ būrelio istoriją papildė muziejuje, Česlovo Kontrimo archyvuose, saugomomis nuotraukomis. Mokytoja A. Milėškienė kalbėjo apie M. K. Čiurlionio kūrinius, atliktus pastelės technika.
Pavasario progimnazijos dailės mokytojas Aleksandr Novak ir Merkelio Račkausko gimnazijos dailės mokytojas Raimondas Milėška konferencijos dalyviams pravedė praktinės pastelės technikos pamoką ir mokiniai sukūrė pastelės darbų, kuriuose perteikė savo emocijas.
Neringa ŠVELNIENĖ