
Ryškėnų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Čia ir dabar“, pasitikdama dešimties metų kūrybinės veiklos jubiliejų, visus, neabejingus tradicinei lietuviškai muzikai ir dainai, kviečia praleisti šventinį vakarą kartu. Lapkričio 20 dieną 15 val. jubiliejiniame koncerte tikrai netrūks geros nuotaikos ir muzikos – tą žiūrovams pažada ne tik vakaro kaltininkai „Čia ir dabar“, bet ir jų ištikimieji draugai – kapelos „Šmukšt“ (Nevarėnai), „Grįžolė“ (Degaičiai), „Vaivorykštė“ (Natkiškiai), „Žara“ (Žarėnai).
Aurelija SERVIENĖ
Liaudiškos muzikos kapela „Čia ir dabar“ susibūrė prieš dešimtį metų. Jos įkūrėjas Algirdas Kupštys kapelai vadovavo apie šešerius metus, o vėliau jos veiklą patikėjo kapelos nariams, dabartiniams vadovams Sandrai ir Sigitui Petruliams. Sutuoktiniai šią veiklą vadina smagiu pomėgiu. Nors abu turi muzikinius išsilavinimus, tačiau dirba visiškai su šia sritimi nesusijusius darbus. Todėl, jų teigimu, po įtemptos darbo dienos pasinerti į muzikavimą – tikras džiaugsmas.
Kapelos nariai repetuoti susirenka porą kartų per savaitę. Vadovai negaili gerų žodžių savo muzikantams, kurie yra iniciatyvūs, aktyvūs, pareigingi.
Vadovas Sigitas kapeloje groja saksofonu, jo žmona Sandra dainuoja. Jai savo skambiais balsais pritaria ilgametės kapelos dainininkės Izolda Andrijauskienė ir Marytė Varkalienė. O kokia gi kapela be šauniųjų akordeonininkų Romučio Liaudanskio ir Vinco Andriekaus. Smagu kapelos gretose turėti bandža grojantį Joną Jurevičių, bosinės gitaros virtuozą Irmantą Salychovą ir nuostabųjį būgnininką Antaną Vaičkų.
Pasak S. Petrulienės, visus kapelos narius vienija ne tik meilė muzikai ir dainai, bet ir graži draugystė, bendros tradicijos.
„Kaskart važiuodami į koncertines išvykas kapelos nariai kartu vežasi palaikymo komandą. Tai antrosios jų pusės. Bendraujame šeimomis, visi esame labai artimi. Mes tokia graži šeimyninė kapela“, – kalbėjo vadovė.
Koncertinių išvykų kapelai tikrai netrūksta. Muzikantai yra dažnai kviečiami groti įvairiose Telšių miesto šventėse, dažnai išvyksta į kitus rajonus, ne kartą grojo Latvijoje.
„Mūsų atliekami kūriniai skambėjo rajono renginiuose, dalyvavome Dainų šventėje 2018 m., Jūros šventėje Klaipėdoje. Tradicija jau tapo groti Natkiškiuose, Nevarėnuose ir kt.“, – pasakojo pašnekovai.
Į šias išvykas kapelos narius veža visų labai gerbiamas ir mylimas geros nuotaikos nestokojantis Justas Dapkus. Kiekviena kapelos išvyka neapsieina be linksmų nutikimų: tai jie kur sustoję pusiaukelėje bendrus pietus valgo, tai netikėčiausioje vietoje kokį koncertą surengia.
Liaudiškos muzikos kapelos „Čia ir dabar“ repertuare yra kelios dešimtys įvairių kūrinių.
Pasak vadovo, nors kapela atlieka liaudies muzikos kūrinius, tačiau jiems kaskart jis stengiasi suteikti šiek tiek modernumo, pritaikyti juos prie šių dienų, kad šiek tiek linksmiau skambėtų.
Kūrinius kapelos nariai dažniausiai renkasi patys – kas kur nugirdęs smagią dainelę tuojau skuba su visais pasitarti, ar jiems tiktų atlikti. Taip po truputį plečia ir atnaujina savo repertuarą.
Kapeloje muzikuojantys žmonės yra vyresnio amžiaus – savamoksliai muzikantai, tik Sandra ir Sigitas turi muzikinius išsilavinimus. Tačiau vadovai sako, kad to niekada nesureikšminantys, jei žmonės noriai renkasi repetuoti, nuoširdžiai dirba, jie su džiaugsmu padeda: „Būna dienų, kai nesiseka groti, pasitaiko sunkesnių kūrinių, tačiau būna momentų, kai suskambame ir patys tuo didžiuojamės.“
Kapelos nariai į sceną visada žengia pasipuošę šventiniais rūbais. Jų turi net po trejus. Kaip tik visai neseniai pasisiuvo naujus tautinius rūbus. Vadovai džiaugiasi, jog pasipuošti jiems padeda Ryškėnų kaimo bendruomenė, kuri pagal parašytą projektą padengė jų išlaidas.
Gerų žodžių vadovai negaili Ryškėnų kultūros centro direktorei Romai Virketienei. Ji „Čia ir dabar“ padeda ir prisideda prie jos veiklos organizavimo.
Pasitikdamas kapelos 10-metį S. Petrulis sveikina kolektyvo narius, linkėdamas visiems ir toliau per gyvenimą keliauti su daina ir muzika.