Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymas kartais virsta betonine siena, kartais – atviromis durimis

Parašė:  2019-01-25

Pernai ypač sugriežtintas LR asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymas Telšių rajono savivaldybės administracijos specialistams tapo tarsi betoninė siena, už kurios perkami butai, vyksta konkursai laisvoms pareigoms eiti ir pan. Norintiems sužinoti detales, pavyzdžiui, kokiame daugiabutyje norima įsigyti butą socialinėms reikmėms, arba, neduok Dieve, paklausiama, iš ko jis perkamas, – atkertama: taigi asmens duomenų įstatymas neleidžia atskleisti tokių duomenų! Informacijos negauna netgi tie patys Telšių rajono savivaldybės tarybos nariai, kurie keldami rankas balsuoja už buto pirkimą.
Antanas NEKRAŠIUS
Tačiau asmens duomenų apsauga mūsų Savivaldybėje, matyt, negalioja, kada kalba pasisuka apie vaikus. Šiurpas nukratė antradienį skaitant internete paskelbtą Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimą, kurio viename iš priedų paviešinti visi Telšių vaikų globos namų auklėtinių vardai, pavardės, gimimo metai, neįgalumo lygiai bei įstaigos, kuriose jie mokosi. Galimai buvo pažeista ne tik Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymas, bet ir Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija, Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija, Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija ir kt. fizinio asmens privataus gyvenimo neliečiamybę saugantys teisės aktai.
Minėtas sprendimo projekto priedas viešai buvo prieinamas beveik penkias dienas. Tik žurnalistams pradėjus domėtis, kodėl Savivaldybė viešina itin jautrios mūsų visuomenės dalies narių asmeninius duomenis, iš interneto informacija buvo pašalinta.
Aplaidumas darbe, sakysite? Galimai taip ir buvo, nes kitu atveju sunku būtų suvokti tokius klerkų veiksmus. Tačiau tokiam aplaidumui kelią užkirsti turėjo pernai už 4 400 Eur pasamdytas teisininkas, su kuriuo Savivaldybė sudarė paslaugų teikimo sutartį dėl Europos Sąjungos bendrojo duomenų apsaugos reglamento nuostatų įgyvendinimo ir duomenų apsaugos pareigūno funkcijų atlikimo. Tarybos nariams pristatydamas teisininką, Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas pabrėžė apie nepaprastai svarbią šiandien asmens duomenų apsaugą.
„Mačiau… Kas nedirba, tas neklysta, – „Telšių ŽINIOMS“ apie paviešintus Telšių vaikų globos namų auklėtinių asmens duomenis kalbėjo laikinasis Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Žebrauskas. – Matyt, kada kėlė sprendimo projektą į internetą, tą dalį informacijos, kurios negalima viešinti, neišėmė. Pats buvau šokiruotas, kada pamačiau. Šiam atvejui ištirti sudarysiu darbo grupę, kuri patikrins žmogaus, atlikusio šiuos veiksmus, kompetenciją eiti užimamas pareigas.“


Kalbėdamas apie nusamdytą teisininką, R. Žebrauskas teigė, kad į jo teikiamų paslaugų spektrą neįeina konsultacijos rengiant Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimų projektus. Esą šiuo metu teisininkas ruošia bendrą asmens duomenų tvarkymo Savivaldybėje aprašą.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiosios specialistės Dianos Gigevičiūtės komentaras:
„Vaiko teisę į privatų gyvenimą gina Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija, kurioje numatyta, kad nė vienas vaikas neturi patirti savavališko ar neteisėto kišimosi į jo asmeninį, šeimyninį gyvenimą, buto neliečiamybę, susirašinėjimo paslaptį arba neteisėto kėsinimosi į jo garbę ir reputaciją. Taip pat Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas draudžia viešai paskelbti vaiko asmens duomenis.
Taip pat pažymime, kad Bendrajame duomenų apsaugos reglamente įstaigoms, tvarkančioms asmens duomenis su profesija susijusiais tikslais, t. y. duomenų valdytojams, numatyta pareiga įgyvendinti duomenų subjektų teises ir atskaitomybės principą. Pažymėtina, kad Bendrajame duomenų apsaugos reglamente nėra atskiro reglamentavimo, skirto nepilnamečių asmens duomenų tvarkymui, išskyrus 8 str. 1 d., kuri numato, kad kai taikomas 6 str. 1 d. a punktas (t. y. duomenų subjekto sutikimas), kai tai susiję su informacinės visuomenės paslaugų tiesioginiu siūlymu vaikui, vaiko asmens duomenų tvarkymas yra teisėtas tik tuo atveju, jei vaikas yra bent 16 metų amžiaus. Todėl atitinkamai švietimo, sveikatos, globos ar kitos įstaigos vaikų asmens duomenis, įskaitant ir specialiųjų kategorijų duomenis, renka, saugo ir tvarko vadovaudamosios bendraisiais Bendrojo duomenų apsaugos reglamento numatytais asmens duomenų tvarkymo principais. Todėl vadovaujantis Bendrajame duomenų apsaugos reglamente numatytais principais ir minėtais įstatymais, asmenys, atlikdami jiems priskirtas funkcijas, privalo saugoti vaikų asmens duomenų konfidencialumą.
Pažymėtina ir tai, kad Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymo požiūriu saugotinas nepilnamečio interesas suprantamas kaip siekis apsaugoti jį nuo jo tapatybės viešinimo neigiamų socialinių reiškinių kontekste viešojoje informacijoje tam, kad tai nepakenktų vaiko fizinei ir psichinei sveikatai bei vystymuisi. Vieša informacija apie vaiką sudaro sąlygas vaikui galimai patirti psichologinį ir fizinį smurtą aplinkoje, kurioje vaikas gyvena ir mokosi, bei patirti su tuo susijusias emociškai traumuojančias vaiko asmenį pasekmes.
Neigiamą poveikį nepilnamečiams darančia informacija laikoma tokia viešoji informacija, kuri gali būti žalinga nepilnamečių psichinei ar fizinei sveikatai, fiziniam, protiniam, dvasiniam ar doroviniam vystymuisi. Pagal Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą, neigiamą poveikį nepilnamečiams darančiai informacijai priskiriama ir informacija, apibrėžta įstatymo 6 str., kuris draudžia skleisti neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi darančią viešąją informaciją, susijusią su asmens duomenų paskelbimu (asmens duomenys bet kokia informacija apie fizinį asmenį, kurio tapatybė nustatyta arba kurio tapatybę galima nustatyti). Todėl, Tarnybos nuomone, minėto sprendimo projekto prieduose paviešinti Telšių vaikų globos namų auklėtinių vardai, pavardės, gimimo metai, neįgalumo lygiai bei įstaigos, kuriose jie mokosi, turėtų būti kuo skubiau pašalinti iš viešosios erdvės.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Yra du va­rian­tai kaip tvar­ky­ti Tel­šių Res­pub­li­kos gat­vę se­na­mies­čio zo­no­je: klo­ti as­fal­tą (truks trum­piau) ar grįs­ti ak­me­ni­mis (truks il­giau). Ko­kį va­rian­tą ren­ka­tės?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt