Pradžia 2022 07 22 „Telšių ŽINIŲ“ Nr. 57. arba čia
1988 m. vasarą, plečiantis Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veiklai, muziejininkai tapo aktyviais jo rėmėjais, o muziejus – vienu iš svarbiausių Sąjūdžio leidinių platinimo punktu Telšiuose. 1988 m. spalio 30 d. būtent muziejaus bokšte didingai virš Telšių suplevėsavo Lietuvos trispalvė vėliava, kurią siuvo muziejininkė V. Rimkuvienė. Tais pačiais metais muziejui buvo sugrąžintas Žemaičių muziejaus „Alka“ pavadinimas, leista naudotis išsaugotu senuoju muziejaus antspaudu.
Sparčiai besikeičiančią politinę situaciją atspindėjo ir 1989 m. rugpjūčio–lapkričio mėnesiais į GEK-ą įregistruoti eksponatai: Lietuvos pasas, išduotas 1920 m. nevarėniškei M. Bartkytei, kurio viršelyje – antspaudas „Balsuota 1940“, Šaulių sąjungos Telšių skyriaus 1923 m. leistas šapirografuotas periodinis laikraštis „Telšių žinios“, Lietuvos kariuomenės karių nuotraukos, o iš seno neinventorinto muziejaus rinkinio į GEK‘ą įtraukti Velykų atvirukai, iš P. Skersio gauta knygelė „Žemaičių kankiniai“, 16 eksponatų, menančių tremtį tolimajame Sibire, Krasnojarsko krašte, padovanotų telšiškės J. Darbutienės, ir t. t.
Muziejus visada apie save telkė Žemaičių krašto mylėtojus ir puoselėtojus. 1988 m. lapkričio 27 d. į muziejų iš visos Lietuvos į steigiamąją Žemaičių kultūros draugijos konferenciją susirinko 46 žemaičiai. Konferencijai pirmininkavo S. Kasparavičius. Jis į dalyvius kreipėsi Simono Stanevičiaus žodžiais: „Ką sugadino amžiai, pats čėsas ištaisyti.“ Žurnalistas S. Kašauskas sakė, kad „būtina įamžinti Rainių kankinių ir sušaudytų žydų atminimą, atstatyti vyskupo Motiejaus Valančiaus paminklą Varniuose. Jis mus ir suvienys“. K. Švėgždavičius priminė, jog Žemaitijos šviesuoliai 1931 m. jau buvo susibūrę į panašią – Žemaičių senovės mylėtojų draugiją, kuri surinko lėšas ir pastatė architekto S. Stulginskio suprojektuotą modernizmo stiliaus pastatą, specialiai pritaikytą muziejui. Tai buvo vienintelis tikslingai muziejui pastatytas pastatas ne sostinėje – Kaune. Etnologas dr. V. Milius iškėlė mintį, kad būtina pratęsti muziejaus statybą, kurio dėl sovietinės okupacijos 1940 m. Žemaičių senovės mylėtojų draugija nespėjo baigti, o muziejus tiesiog dūsta nuo eksponatų gausos. Konferencijoje, daugumai balsuojant „už“, buvo nutarta įkurti Žemaičių kultūros draugiją (toliau – ŽKD). Išrinkta valdyba ir penkių narių draugijos prezidiumas, į kurį įėjo ir muziejininkai V. Vaivada ir L. Valatkienė (iždininkė), pirmininku tapo lakūnas S. Kasparavičius. Konferencijos dalyviai vieningai nusprendė, kad ŽKD centras turi būti Telšiuose, Žemaičių muziejuje „Alka“, kitur – padaliniai.
Prasidėjęs tautinis atgimimas, LPS, ŽKD veikla tik atvėrė kelius muziejuje dirbusiems istorikams įgyvendinti savo svajones ir tikslus. Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkai Atgimimo laikotarpiu buvo ne tik istorinių rinkinių saugotojai, tyrėjai ir propaguotojai, bet ir patys tapo aktyviais visuomenės nariais bei vietos istorijos kūrėjais. Muziejuje nebeliko „sovietinį realizmą ir pasiekimus“ propaguojančių stendų, jų vietoje buvo rengiamos parodos, atliepiančios laiko aktualijas, eksponuojami sovietmečiu giliai muziejų rinkiniuose paslėpti eksponatai. Muziejus tapo svarbiu traukos centru. Muziejininkai ne tik laukė lankytojų muziejuje, bet ir patys vyko į mokyklas, vedė istorijos pamokas, fiksavo visuomenėje vykstančius pokyčius, ieškojo naujų eksponatų, ypač liudijančių apie tarpukario Lietuvos žmonių, tremtinių, sovietinių lagerių kalinių, partizanų, disidentų gyvenimą, kūrybą, užrašinėjo jų prisiminimus. Nepriklausomybės aušroje žmonės, išgyvenę lagerius ir tremtį, metų metus uiti sovietų valdžios, sunkiai atsiverdavo, reikėjo kantrybės, takto ir laiko. Ir tai buvo ne tik dėl sovietų valdžios ilgus dešimtmečius sėtos baimės. Žmonių, patyrusių tremtį, perėjusių lagerius, patirtys buvo tokios skaudžios ir traumuojančios, jos buvo taip giliai paslėptos jų pasąmonėje, kad respondentai, pasakodami savo tremties, kalinimo patirtis, lyg iš naujo jas dar kartą išgyvendavo. Šių žmonių ašaros, riedėjusios raukšlėmis išvagotais skruostais, negrabiai šluostomos sudiržusiomis, reumato išsukinėtomis rankomis, paliko ne tik skaudžios tiesos priminimą ateinančioms kartoms apie tai, ką sovietinės okupacijos metais patyrė mūsų tauta, bet gydė ir juos pačius. Su respondentais ne kartą slapčia ašaras šluostėsi ir muziejininkai. Ne vienas lagerių kalinys ir tremtinys vėliau prisipažino, kad po šitų skaudžių pokalbių su muziejininkais miega daug ramiau, kad rečiau nakčia prabunda drebėdamas nuo kraupių sapnų…
1989 m. birželio 24 d. ŽKD drauge su muziejaus darbuotojais surengė pirmąjį viešą Rainių kankinių žūties minėjimą. O muziejininkai V. Vaivada, L. Valatkienė, J. Bucevičė ir architektas A. Žebrauskas parengė Rainių kankiniams skirtą parodą, kuri buvo eksponuota Telšių „Šviesos“ knygyno, įsikūrusio pačiame miesto centre – Respublikos gatvėje, languose. Tai prilygo sprogusios bombos efektui, juk parodą matė daugybė žmonių! Vakare, po šv. Mišių Telšių Šv. Antano Paduviečio katedroje, tūkstantinė minia procesijoje patraukė link Rainių miškelio. Čia įvyko gedulingas Rainių tragedijos 48-ųjų metinių minėjimas. Įspūdis buvo pritrenkiantis, – juk Lietuvoje tebebuvo sovietų valdžia, sovietinė kariuomenė, KGB, tačiau žmonės po kelių dešimtmečių priespaudos ėmė atsitiesti. Gimė drąsi mintis – iki Rainių tragedijos 50-ųjų metinių sukakties, 1991 m. birželio 25 d., kankinių ir visų raudonojo teroro aukų atminimui pastatyti Rainiuose Kančios koplyčią (archit. A. Žebrauskas, J. Virakas). Į šį darbą aktyviai įsijungė ir muziejininkai. Minint Rainių tragedijos 50-ąsias metines, 1991 m. birželio 23 d. Rainių Kančios koplyčia buvo iškilmingai pašventinta, jos požemiuose muziejininkai V. Vaivada, L. Valatkienė, J. Bucevičė, Z. Jurkuvienė (archit. A. Žebrauskas) įrengė kankinių atminimui skirtą ekspoziciją, kurią 2006 m. atnaujino muziejininkas R. Petrikas. Muziejaus gidai koplyčioje veda ekskursijas.
1992 m. vasario 16 d., minint Žemaičių muziejaus „Alka“ 60-metį, jo įkūrėjo poeto P. Genio gimimo 90-metį, prie muziejaus buvo atidengtas šiam muziejininkui skirtas paminklas, sukurtas O. Nėniškio. Pakartotinai buvo išleistos P. Genio eilėraščių knygelės „Džiugo varpai“, „Atnašavimai“, „Rūpintojėliai“.
1994 m. pagaliau išsipildė daugiau kaip 50 metų puoselėta muziejininkų viltis – pradėtas statyti Žemaičių muziejaus „Alka“ priestatas (archit. A. Žebrauskas), baigtas 1998 m.
1995 m. muziejininkų ir ŽKD rūpesčiu P. Genio atminimas buvo įamžintas Kalnėnų kaime (Telšių r.), buvusios Genių sodybos vietoje, pastatant dekoratyvinį ąžuolinį stogastulpį (tautodailininkas V. Savickis), o 1997 m. ant simbolinio P. Genio kapo Macikų (Šilutės r.) lagerio kapinėse iškilo atminimo stogastulpis – kryžius (V. Savickis).
1996 m. sausio 6 d., vykstant trečiajam ŽKD suvažiavimui, virš Žemaičių muziejaus „Alka“ ir Žemaitijos sostinės pirmą kartą didingai suplevėsavo Žemaitijos vėliava. Nuo 2004 m. muziejus pradėjo vystyti ir leidybinę veiklą.
Metams bėgant keitėsi ir muziejaus teisinis pavaldumas. 1945–1969 m. muziejus priklausė LSSR kultūros ministerijai, 1970–2013 m. – Telšių rajono savivaldybei, o LR Vyriausybės 2014 m. sausio 8 d. nutarimu Nr. 16 vėl perduotas LR kultūros ministerijai. 2015 m. LR kultūros ministro įsakymu prie „Alkos“ muziejaus buvo prijungtas Žemaičių vyskupystės muziejus. Augant muziejui, plečiantis darbų apimčiai, daugėjo ir muziejininkų. 2022 m. birželio 1 d. muziejuje buvo 154 515 eksponatų už 10 623 355 Eur. Per 90 metų muziejaus gyvavimo metų jam vadovavo: P. Genys (1932–1945), Butkų Juzė (1945–1947), Bronius Švėgždavičius (1947–1969), Vitas Valatka (1969–1971), P. Snarskis (1972–1974), P. Duoplys (1974–1977), V. Sadzevičiūtė (1977–1979), J. Andriusevičius (1979–1986), K. Švėgždavičius (1986–1993), S. Kasparavičius (1993–2009), E. Spudytė (2010–2019). Nuo 2019 m. Žemaičių muziejui „Alka“ vadovauja istorikė Eva Stonkevičienė.
Tik pradėjusią dirbti muziejaus vadovę E. Stonkevičienę užgriuvo darbų ir iššūkių lavina. Reikėjo sutelkti muziejaus bendruomenę, skubiai užbaigti pradėtą rengti kapitalinio remonto darbų techninį projektą ir tvarkybos darbų projektą, iškraustyti į Telšių rajono savivaldybės suteiktas patalpas visus muziejaus eksponatus, nes nuo 2020 m. rugsėjo mėnesio Žemaičių muziejus „Alka“ įgyvendina du iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamus projektus: „Žemaičių muziejaus „Alka“ modernizavimas“, kuriuo yra atliekami kapitalinio remonto ir tvarkybos darbai, kuriama nauja ekspozicija, ir „Žemaičių vyskupystės muziejaus aktualizavimas, gerinant muziejinės kultūrinės veiklos įvairovę“ Varniuose. Nors muziejaus pagrindiniuose pastatuose šiuo metu šeimininkauja statybininkai, bet muziejininkai sukasi it bitelės: jau rengiami būsimų ekspozicijų projektai, renkami eksponatai. Be to, 2021 m. muziejui buvo perduotas buvusios ješivos – aukštosios žydų rabinų mokyklos – pagrindinis pastatas, kuriame dar šiais, 2022-aisiais, metais duris atvers muziejininkų rengiama Telšių žydų istorijos ekspozicija. Taip pat buvusio bernardinų vienuolyno komplekso dalyje rengiama sakralinė ekspozicija, kuri irgi netrukus atvers duris lankytojams. O kur dar „Alkos“ muziejininkų rengiamos konferencijos, tarptautiniai seminarai, parodos, koncertai, susitikimai, edukacijos, ekskursijos, straipsniai, pranešimai, leidybinė veikla, eksponatų paieška, jų analizė, restauravimas ir lankytojus pasitinkantis atsinaujinęs Žemaičių muziejaus „Alka“ padalinys – Žemaičių kaimas?!.
Šiemet vasario 16 d., minint muziejaus 90-metį, prie pastato Birutės gatvėje, kuriame „Alka“ pasitiko pirmuosius savo lankytojus, atidengta paminklinė lenta, o birželio 10 d. surengta mokslinė konferencija „Žemaičių muziejus „Alka“: nuo archeologijos iki šiuolaikinio meno“. Augantis ir nuolat atsinaujinantis „Alkos“ muziejus – šventovė, sauganti tautos atmintį ir gyvastį jos dabarčiai ir ateičiai.
Istorikė Janina BUCEVIČĖ, Žemaičių muziejus „Alka“