1944-ųjų spalis. Iš rytų grėsmingai slinko Raudonoji armija, ginklu vėl įtvirtinusi sovietų valdžią Lietuvoje. Prasidėjo krašto sovietizacija, suėmimai ir trėmimai. „Alkos“ muziejaus laukė pervartos. 1945 m. iš direktoriaus pareigų pašalintas ir per 48 valandas Telšius palikti buvo priverstas Pranas Genys. Pagal raudonųjų okupantų valią muziejininkai buvo verčiami keisti ir ekspoziciją. Tačiau muziejaus rinkiniuose nebuvo nė vieno sovietų valdžiai tinkančio artefakto. Teko skubiai ieškoti eksponatų ir įrengti socialistinės statybos skyrelį. Komunistų partija, siekdama per muziejų vykdyti savo ideologinę kampaniją, leido padidinti darbuotojų skaičių nuo penkių buvusių vokiečių okupacijos metais iki septynių. Muziejininkai, siekdami išsaugoti bent dalį naikinamo paveldo, ėmėsi burti aktyvesnius tautiečius ir 1948 m. pradžioje įsteigė kraštotyros ratelį. 1962 m. įsteigus LSSR kraštotyros draugiją, prie muziejaus veikęs kraštotyros ratelis tapo jos dalimi, bet muziejininkai su kraštotyrininkais ir toliau palaikė glaudžius tarpusavio ryšius.
1948 m. sovietų valdžia, siekdama ir Lietuvoje kurti „homus sovieticus“, klastodama istoriją, trindama viską, kas susiję su lietuvių tautiniu identitetu, panaikino ir Žemaičių muziejaus „Alka“ pavadinimą, bandydama jį paversti tipiniu kraštotyros muziejumi su trimis ekspozicijos skyriais: ikitarybinis, tarybinis ir gamtos. Keletas eksponatų, tinkančių gamtos skyriui, buvo atvežti iš dvarų, tarp jų ir dvi meškų iškamšos iš Telšių vyskupų rūmų, o kiti eksponatai surinkti talkinant Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejui. Atvėrus 1952 m. lankytojams gamtos skyrių, Telšių kraštotyros muziejus tapo pirmuoju muziejumi sovietinėje Lietuvoje, atitinkančiu valdžios nustatytą kraštotyros muziejaus profilį. O muziejininkams vėl teko slėpti eksponatus, susijusius su Lietuvos valstybingumu, religinėmis organizacijomis, kai kada gaunamų eksponatų knygoje (toliau – GEK) nurodžius net apie jų „sunaikinimą“. Kaip savo straipsnyje pažymėjo muziejininkas R. Petrikas, tarp sovietinei ideologijai neįtikusių eksponatų buvo pirmoji tautinė vėliava Telšiuose, pasiūta Pirmojo pasaulinio karo metais, tarpukario Pasruojės pradžios mokyklos mokinio padarytas Vytis, Prezidento A. Smetonos ir septynių Klaipėdos krašto gubernatorių fotokopijos. Sunaikinimui pasmerktas ir dar vienas prezidento A. Smetonos atvaizdas – bareljefas, kuris 1937 m. buvo įteiktas Telšių-Žemaitijos sporto apygardos lengvosios atletikos varžybų nugalėtojui – Telšių jaunalietuvių sporto organizacijos klubui. Į nurašymo aktą papuolė dailininko S. Sidabro (1898–1967) paveikslo „Generolas S. Žukauskas. Nepriklausomybės karų vadas fronte 1919–1920 m.“ reprodukcija. Didžiausioje nurašytų eksponatų grupėje – dešimt Lietuvių katalikų jaunimo federacijos „Pavasaris“ kuopų vėliavų, trys pavasarininkų vėliavų kotų antgaliai ir aštuonios vėliavnešių juostos, naudotos tos pačios organizacijos narių. Visi šie eksponatai, akivaizdžiai besikertantys su sovietine ideologija, buvo oficialiai nurašyti ir sunaikinti. Tačiau iš tikrųjų net 23 – pradedant minėtu A. Smetonos bareljefu ir baigiant vėliavnešių juostomis – buvo išsaugoti (Lietuvos muziejų rinkiniai – V., 2018, Nr. 17). Žemaičių muziejuje „Alka“ buvo išsaugota ir vėliau rinkta medžiaga, susijusi su tarpukario nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimu, jos gyvenimu, žymiais žmonėmis.
Prasidėjus Sovietų Sąjungoje chruščioviniam „atšilimui“, muziejuje vėl buvo atgaivintos tarpukariu populiarios buvusios meno parodos, vėliau – ir koncertai.
1947 m. muziejuje pradėjęs dirbti V. Valatka, keliaudamas po kaimus, pradėjo kaupti archeologinius eksponatus. Vienos tokių išvykų metu – 1956-ųjų pavasarį jis atkreipė dėmesį į iki tol mažai žinomą kapinyną Siraičių kaime (Telšių r.), netoli Džiugo piliakalnio, kur išartos dirvos paviršiuje buvo randama žalvarinių dirbinių ir sudegusių kaulų liekanų. Šie atradimai davė pradžią archeologiniams tyrinėjimams. Tų pačių metų rudenį V. Valatka kartu su Istorijos instituto archeologe E. Butėniene tyrinėjo Siraičių kapinyną, o kitais metais pats jau savarankiškai tęsė tyrimus. Rasti kapai buvo datuoti X–XIII amžiais, o laidojimo papročiai ir įkapės buvo būdingi kuršių gentims. 1956–1976 m. V. Valatka surengė 17 archeologinių ekspedicijų įvairiose Žemaitijos vietose. Archeologinių tyrinėjimų medžiaga leido sukaupti muziejuje turtingą mokslinį archyvą, kurio rinkinyje dabar yra daugiau nei 1 000 darbų įvairiomis temomis.
1959 m. Telšių muziejus tarp Lietuvos kraštotyros muziejų buvo pripažintas geriausiu. Pagal architekto K. Miežinio projektą 1965 m. buvo įrengta nauja muziejaus istorijos skyriaus ekspozicija, kuri tais pačiais metais Lietuvoje vykusiame Pabaltijo respublikų muziejininkų seminare buvo pripažinta geriausia respublikoje. Tačiau muziejui siaubingai trūko patalpų, jis tiesiog „duso“ nuo eksponatų gausos, bet sovietų valdžiai muziejaus rinkiniuose saugomi vertingi eksponatai nerūpėjo. Muziejininkai, stengdamiesi įamžinti Lietuvai ir Žemaitijai nusipelniusių žmonių atminimą, kūrė jų memorialinius muziejus – Telšių kraštotyros muziejaus padalinius. 1965 m. Žemaitės gimtajame name Bukantėje buvo atidaryta rašytojos memorialinė ekspozicija, kuri 1994 m., įkūrus Žemaičių dailės muziejų, perėjo jo žinion. O 1966 m. Paragių dvarelio gyvenamojo namo pastate lankytojams duris atvėrė Lazdynų Pelėdos muziejus, kuris, Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, atiteko Akmens rajono savivaldybei.
1967 m. buvo pradėtas kurti Žemaičių buities muziejus (dabar – Žemaičių kaimo muziejus). Tų pačių metų birželio mėnesį į muziejų buvo perkeltas pirmasis eksponatas – pirtis iš Tryškių apylinkės gyventojo S. Bukausko ūkio. Žemaičių kaimo ekspozicija, įkurta 8,5 ha plote po atviru dangumi, duris lankytojams atvėrė 1982 m. Muziejuje yra 16 pastatų, kurie atspindi XIX a. pab.–XX a. pr. Žemaitijos kaimo vaizdą. Trijose sodybose eksponuojami autentiški baldai, darbo įrankiai, buities apyvokos reikmenys, indai, interjerus puošia kryžiai ir paveikslai. Visuomeninį muziejaus sektorių sudaro kalvė, kapinaitės ir malūnas, kurio aukštis siekia 12 metrų, sparnų ilgis – 8 metrai. Čia organizuojami įvairūs renginiai: gegužinės pamaldos, folkloro festivaliai, klojimo teatro spektakliai, vedamos ekskursijos ir vyksta įvairūs edukaciniai užsiėmimai. Šioje vietoje žiedus skleidžia daugiau kaip 25 skirtingų rūšių bijūnai, auginamos vaistažolės, nuolat puoselėjamas autentiškas ūkininko daržas su lietuviškomis daržovėmis, čia gyvena žemaitukų veislės arkliai, avys, ožkos, triušiai, vištos.
1968–1988 m. LTSR kultūros ministerijos sprendimu Telšių kraštotyros muziejui priklausė – buvo jo filialas ir Mažeikių kraštotyros muziejus, kuris nuo 1989 m. tapo Mažeikių rajono kultūros skyriaus padaliniu.
V. Valatka, būdamas didis sovietų nemėgstamo poeto V. Mačernio poezijos gerbėjas, 1971 m. birželio 12 d. surengė pirmą viešą 1944 m. tragiškai žuvusio poeto 50-ųjų gimimo metinių minėjimą gimtinėje – Šarnelės kaime (Plungės r.) ir Telšiuose – poeto pagerbimą, kurio taip bijojo tuometiniai rajono partiniai funkcionieriai ir dėl kurio muziejininkui teko gerokai nukentėti.
1982 m. sovietų valdžios nacionalizuotoje Plungės varpinėje „Alkos“ muziejininkai įrengė liaudies meno ekspoziciją. Prasidėjus Atgimimui, 1989 m. pastatas grąžintas katalikų bendruomenei. 1986 m. Džiuginėnuose (Telšių r.), buvusio dvaro mansardoje, lankytojams duris atvėrė rašytojos Žemaitės ekspozicija. Šiame Gorskių dvare būsima rašytoja gyveno 1864–1866 m., čia prabėgo, anot Žemaitės, gražiausi jos gyvenimo metai, čia suliepsnojo jos meilė dvaro eiguliui Laurynui Žymantui…
Būtina pastebėti, kad, nepaisant prievarta diegiamos sovietinės ideologijos, „Alkos“ muziejininkų sovietams palaužti nepavyko: prisimenamas P. Genys, giliose muziejaus rinkinių lentynose saugoti oficialiai nurašyti ir „sunaikinti“ eksponatai, kai kurie specialiai neinventorinti artefaktai, pvz., Rainių kankinių nuotraukų negatyvai, daryti jiems kalint Telšių kalėjime, o kur dar užfiksuoti tarpukario prisiminimai, saugomi muziejaus bibliotekos archyve, gausi šventųjų skulptūrėlių kolekcija, įspūdingas dvarų kultūros palikimas, dėl kurio eksponavimo SSKP (b) Telšių rajono pirmieji sekretoriai ne kartą kaltino muziejininkus, kad jie esą „propaguoja buržuazinį gyvenimo būdą ir per mažai dėmesio skiria sovietiniam realizmui“. Tad neatsitiktinai, vos tik Maskvoje prasidėjo „glasnost“ ir „perestroikos“ politika, muziejaus Istorijos skyriaus vedėjas V. Vaivada kartu su „Gubojos“ klubu iš Klaipėdos ir kraštotyrininku K. Bružu 1987 m. vasarą įkūrė V. Mačernio muziejų Žemaičių Kalvarijoje, tuometinėje Varduvoje. O tų pačių metų vasarą Varniuose (Telšių r.) įvyko pirmoji Varnių mokslinė konferencija, skirta besidomintiesiems Žemaitijos istorija, kurioje istorikai V. Vaivada ir dr. A. Kulakauskas iškėlė drąsią idėją – įkurti Žemaičių kultūros draugiją.
Istorikė Janina BUCEVIČĖ, Žemaičių muziejus „Alka“
Tęsinys „Telšių ŽINIOSE“ 2022 07 26, Nr. 58.