Telšių mieste renovuoti šeši namai, aštuoniuose šiuo metu vyksta renovacija, vienam namui duotas leidimas pradėti ją vykdyti, penkių daugiabučių namų gyventojai pritarė namo renovacijai ir laukia leidimo pradėti darbus. Telšių rajono savivaldybės administracija primena būsto šildymo išlaidų kompensacijas gaunantiems gyventojams apie jų teises ir pareigas priimant sprendimus dėl dalyvavimo renovacijos procese. Kalbiname Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėją Lendrą Bukauskienę.
Apmokamos kiekvieno mėnesio kredito ir palūkanų įmokos
„Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme (toliau – Įstatymas) nuo 2013 m. birželio 1 d. nustatyta prievolė daugiabučio namo butų savininkams, kurie kreipiasi dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos, dalyvauti svarstant ir priimant sprendimą dėl valstybės ir (ar) savivaldybės remiamo daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo. Toks pritarimas turi būti patvirtintas gyventojo parašu gyventojų susirinkimo metu pateiktame vardinio balsavimo biuletenyje“, – informuoja L. Bukauskienė.
Jeigu daugiabučio namo butų savininkai įgyvendino ar įgyvendina valstybės ir (ar) savivaldybės remiamą daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektą, jų bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam daugiabučio namo buto savininkui, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją pagal energijos ar kuro sąnaudų normatyvą būsto naudingajam plotui, bet ne didesniam už Įstatyme nustatytą būsto naudingojo ploto normatyvą, šildyti, šildymo ir nešildymo sezono metu Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka apmokamos jiems tenkančios kiekvieno mėnesio kredito ir palūkanų įmokos per kredito sutartyje nustatytą kredito grąžinimo laikotarpį.
„Nustatant daugiabučio namo buto savininko ir jo bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio daugiabučio namo buto savininko teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją, apmokant jiems tenkančias kiekvieno mėnesio kredito ir palūkanų įmokas, neatsižvelgiama į tame pačiame būste gyvenamąją vietą deklaravusių ne savininkų ir jų bendrai gyvenančių asmenų arba vienų gyvenančių asmenų teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją“, – teigia Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja L. Bukauskienė.
Teisę į paramą turi tik būsto savininkas
Dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo padidėjus atnaujinamo (modernizuojamo) ar atnaujinto (modernizuoto) daugiabučio namo vertei, kredito ir palūkanų apmokėjimas nenutraukiamas. T. y. tik būsto savininkas (bet ne jame registruotas asmuo / šeima ar nuomininkas / nuomininkai), kuriam yra nustatyta teisė į būsto šildymo išlaidų kompensaciją, turi teisę į valstybės paramą ir jam yra padengiamos kredito ir palūkanų įmokos kiekvieną mėnesį. Jei būste gyvena kiti asmenys, turintys teisę gauti kompensacijas, į jų gaunamas kompensacijas neatsižvelgiama.
„Jeigu bendrojo naudojimo objekto valdytojas arba savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius Savivaldybės administracijai pateikia dokumentus, patvirtinančius, kad daugiabučio namo buto savininkas, kuris turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją arba ją gauna, nedalyvavo susirinkime svarstant ir priimant sprendimą dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo ir atsisakė dalyvauti įgyvendinant šį projektą, ateinantį šildymo sezoną jo bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam daugiabučio namo buto savininkui skiriama kompensuojama būsto šildymo išlaidų dalis mažinama 50 procentų, nuo kito šildymo sezono būsto šildymo išlaidų kompensacija neskiriama, iki bus įgyvendintas daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas, bet ne ilgiau kaip 3 metų šildymo sezonus, įskaitant atvejį, kai dėl šių asmenų veiksmų (neveikimo) daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas nebuvo pradėtas įgyvendinti“, – informuoja pašnekovė.
Ir tais atvejais, kai namo gyventojai daugumos teise priima sprendimą dalyvauti renovacijos procese, asmenys / šeimos, turinčios teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją ir nepritarusios dėl namo renovacijos, taip pat netenka teisės į kompensacijas ir negauna paramos dengiant kreditą bei palūkanas. Kaip ir tais atvejais, kai namo gyventojai daugumos sprendimu nepritaria renovacijai, o į kompensacijas teisę turintys asmenys /šeimos priima sprendimą dalyvauti renovacijoje, jiems kompensacijos nemažinamos ir nenutraukiamos.
Mažintas šildymo išlaidų kompensacijos dydis
Telšių mieste yra renovuoti 6 namai. „Renovacijos vyko pagal skirtingas programas, todėl ir lengvatas gyventojai gavo skirtingomis sąlygomis. Tačiau norisi pažymėti, kad 2007 m. pirmojo Telšiuose renovuoto Dariaus ir Girėno g. 15 namo gyventojai jau baigia išmokėti gautus lengvatinius kreditus. Namo renovacijos darbams iš banko buvo paimta 1056,3 tūkst. Lt paskola, liko grąžinti apie 210 tūkst. Lt. Paskolos grąžinimo pradžioje šio namo 22 butų gyventojai gavo būsto šildymo išlaidų kompensacijas ir jiems buvo dengiamas kreditas ir palūkanos. Šiuo metu dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijų ir teisės į kredito ir palūkanų apmokėjimą kreipiasi tik 10 šio namo gyventojų“, – sako Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja.
2011 m. kreditas ir palūkanos buvo dengiami 4 daugiabučių namų gyventojams. Kreditas ir palūkanos buvo apmokami vidutiniškai 90 gyventojų (22–24 tūkst. Lt per ketvirtį). Š. m. antrąjį ketvirtį kreditas ir palūkanos buvo apmokėti 50 gyventojų (14,9 tūkst. Lt).
Nuo 2013 m. birželio 1 d. įsigaliojus Įstatymo nuostatai dalyvauti svarstant ir priimant sprendimą dėl valstybės ir (ar) savivaldybės remiamo daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo, gyventojams, kurie nedalyvavo ar nepritarė namo renovacijai, buvo mažinamas šildymo išlaidų kompensacijos dydis. „2013–2014 m. šildymo sezoną 50 proc. sumažintas kompensacijas gavo 11 butų gyventojai, arba jie neteko 2284,61 Lt valstybės teikiamos socialinės paramos. Nuo šio šildymo sezono būsto šildymo išlaidų kompensacijos jiems nebus skiriamos“, – tvirtina L. Bukauskienė.
Priimami prašymai dėl kompensacijų
Telšių rajono gyventojai, kurie dėl tam tikrų priežasčių nedalyvavo ar negalėjo dalyvauti priimant sprendimus dėl renovacijos, turi teisę atvykti į Telšių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyrių ir pateikti atskirą prašymą dėl pritarimo dalyvauti gyvenamojo namo renovacijos procese. Tais atvejais panaikinami visi teisės į būsto šildymo išlaidų kompensacijas apribojimai. Tokią teisę turi ir sprendimą pakeitę gyventojai.
Artėja naujas šildymo sezonas ir nuo spalio 1 d. priimami prašymai dėl kompensacijų skyrimo. Būtina atidžiai apsvarstyti priimamus sprendimus, vyresnio amžiaus žmonėms pasitarti su vaikais, jei reikia, galima kreiptis į Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus specialistus ar kitus Savivaldybės atsakingus darbuotojus. Sprendimas dalyvauti ar nedalyvauti gyvenamojo namo renovacijos procese gali turėti įtakos Jūsų gaunamoms kompensacijoms, sumažinti asmenines pajamas ir užkirsti kelią gyventi šiltesniame būste.
Parengė Telšių rajono savivaldybės administracijos Juridinio, personalo ir dokumentų valdymo skyriaus vyr. specialistė Skaistė SADONYTĖ