Ne kartą „Telšių ŽINIOSE“ rašėme apie verslininkų iš Ukrainos investicijas Žemaitijos sostinėje. UAB „Escolit“ iš dalies Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų finansuojamo projekto metu yra numačiusi pastatyti ir įrengti modernią vaistų kūrimo ir vystymo laboratoriją. Bendra projekto vertė siekia 20,5 mln. Lt, iš jų 14,386 mln. Lt sudaro ES parama. UAB „Escolit“ verslo plane yra numačiusi produkto realizavimo planus ir rinkas. Pernai gruodį su Centrine projektų valdymo agentūra pasirašyta sutartis dėl Europos Sąjungos lėšų skyrimo farmacinei produktų kūrimo ir vystymo laboratorijai, kurioje būtų gaminami inovatyvūs vaistai nuo tuberkuliozės, Telšiuose įkurti.
Telšių regiono skaitytojus domina, kokia situacija šiandien, kaip UAB „Escolit“ sekasi įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Redakcijos duomenimis, ne viskas vyksta sklandžiai, kaip tikėtasi: bendrovės direktorė Virginija Jasevičienė buvo priversta atsisakyti Telšių apskrities verslo inkubatoriaus direktorės pareigų, kurias ėjo beveik dvidešimt metų, susidurta ir su kitais sunkumais, nors pradžia buvo daug žadanti…
Investuotojas, projekto ekspertas ir konsultantas iš Ukrainos Aleksandras Cvetkovas tiki Lietuvos ir Telšių rajono vadovų pažadu sąžiningai ir dorai bendradarbiauti.
Idėja Lietuvoje statyti inovatyvią tuberkuliozės vaistų laboratoriją priklauso Lietuvos ambasadai Ukrainoje ir ukrainiečių verslininkams.
Kodėl Telšiuose, ukrainiečių atsakymas paprastas: čia investicijų klausimais aktyviai dirba Telšių rajono savivaldybės mero kabinetas, administracija ir Telšių apskrities verslo inkubatorius. Idėjai įgyvendinti Telšiuose įkuriama bendrovė „Escolit“, jos direktore tampa jau minėta verslo inkubatoriaus direktorė V. Jasevičienė. Tikslas bendras – pritraukti kuo daugiau investicijų į Telšių rajoną, sukurti naujų darbo vietų, vystyti gamybą.
UAB „Escolit“ direktorė V. Jasevičienė teigia, jog įgyvendinus projektą, bus įsteigta apie 100 naujų darbo vietų įvairių profesijų atstovams: inžinieriams, technikams, biologams, farmacininkams, provizoriams, mechanikams, statybos darbams vykdyti bus pasitelkti mūsų regiono statybininkai. Į rajono biudžetą bus sumokėta daugiau mokesčių, išsilavinęs Telšių rajono jaunimas galės grįžti į gimtinę dirbti prestižinėje įmonėje.
Pagrindinis investuotojas iš Ukrainos Aleksandras Cvetkovas sutiko atsakyti į „Telšių ŽINIŲ“ klausimus.
– Ar nesigailite, kad investuoti pasirinkote būtent Telšius ir kodėl?
– Lietuvoje man šį klausimą užduoda dažniausiai. Atsakymas paprastas: telšiškiai buvo pirmieji, kurie atvyko į Lietuvos ambasadą Ukrainoje ir pasiūlė bendradarbiauti. Telšių rajono meras ir Savivaldybės administracija nuo pat pirmų pažinties dienų pateikė tvirtų argumentų, kodėl laboratoriją būtina statyti būtent Telšiuose, Ūkio ministerijos darbuotojai patikino, jog įgyvendinant projektą regione sulauks Lietuvos Vyriausybės palaikymo ir Europos Sąjungos fondų prisidėjimo. Be to – tai irgi labai svarbu – mano kolegos iš Ukrainos, kurie buvo lankęsi Telšių regione, buvo įsimylėję šį kraštą ir kuklius, bet darbščius ir užsispyrusius žemaičius. Štai kodėl mes apsisprendėme tik su Jumis įgyvendinti savo sumanymą statyti vaistų laboratoriją ir gamyklą būtent Telšiuose.
– O kodėl būtent Virginija Jasevičienė tapo bendrovės „Escolit“ direktore?
– Tai taip pat svarbus klausimas, ypač kai šiais metais šia tema ėmė spekuliuoti Lietuvos žiniasklaida. Su Virginija mes susipažinome 2013 m. sausį Lietuvos ambasadoje Ukrainoje. Lietuvos konsulas suteikė kuo geriausias rekomendacijas tiek ekonominiu, tiek politiniu aspektu. Ūkio ministerijos atsakingi asmenys, Telšių rajono meras, Savivaldybės administracijos direktorius mums tik patvirtino, kad V. Jasevičienė turi pakankamai patirties, kvalifikacijos ir galimybę organizuoti darbus, kad būtų įgyvendinamas laboratorijos statybos projektas Lietuvoje. Dirbdama Telšių apskrities verslo inkubatoriaus direktore, ji įgyvendino ne vieną investicinį projektą, jos direktorės pareigos ir darbas su investuotojais buvo puikiausiai suderinami. Todėl ir mes nusprendėme jai pasiūlyti tapti steigiamos įmonės direktore, kad ji ir mums padėtų žengti pirmuosius žingsnius, kaip tai ji puikiai iki šiol darydavo kitose pradedančiose verslą įmonėse. Po konsultacijų su Telšių juristais apie galimybes suderinti inkubatoriaus direktorės darbą ir direktorės pareigas mūsų įmonėje mes sužinojome, kad Virginija nėra valstybės tarnautoja ir gali būti mūsų firmos direktore. Nusistebėjimą kėlė tik tai, kad Virginija paprašė, o mes visą sutartą laiką mokėjome tik 6 Lt už valandą. Ji su mumis dirbo 3–4 valandas per dieną ir 4–5 dienas per savaitę. Todėl per mėnesį susidarydavo nuo 200 iki 400 Lt – tai žymiai mažiau negu vidutinis atlyginimas Lietuvoje ar Ukrainoje.
– Teko girdėti apie kai kuriuos sunkumus, su kuriais susidūrėte įgyvendindami projektą, esą V. Jasevičienės pareigybės šiuo atveju tapo nesuderinamos – neva ji supainiojo viešuosius ir privačius interesus. Ar tai nesumažino Jūsų optimizmo ir pasitikėjimo?
– Atsakymas trumpas ir paprastas. Mes nepaliksime šio projekto ir neatsitrauksime. Dar daugiau, laboratorijos kūrimas – tik pirmas etapas. Laboratorija – tai tarsi raktas nuo durų, kurias atidarius, atsivers kelias statyti dar dvi nedideles gamyklas lietuviškiems vaistams gaminti. Visą Lietuvos vaistų rinką sudaro 1 milijardas dolerių per metus, o Lietuvoje, kaip žinoma, gyvena maždaug 3 milijonai gyventojų. Palyginkime su Ukraina: ten vaistų rinką sudaro 3 milijardai dolerių, bet gyvena 45 milijonai ukrainiečių. Be to, daugiau kaip 70 proc. farmacijos rinkoje yra ukrainietiški vaistai, o lietuviški vaistai užima tik tris procentus Lietuvos rinkos. Taigi, mieli žemaičiai, mes turime ką veikti drauge. Kaip sakė Mažasis Princas, žmonės yra atsakingi už tuos, su kuriais susidraugauja. Taip ir mes, mieli telšiškiai, jau tapome atsakingi vieni už kitus ir už mūsų bendrą projektą. Naudodamasis proga, noriu padėkoti redakcijai už galimybę išsakyti savo mintis, visiems žemaičiams – už bendradarbiavimą ir palaikymą, o Lietuvos Respublikai – už realų Ukrainos palaikymą kelyje į Europos Sąjungą šiuo sunkiu mano šaliai metu, kai kremliaus politikai ir generolai nori bet kokia kaina sugrąžinti mano šalį į sovietų lagerį. Tai jiems nepavyks! Dar kartą ačiū visiems, kurie esate kartu.
Tai nesupratau? Ar tai tie patys Ukrainiečiai, kurie norėjo nupirkti buvusią „Jaunimo” mokyklą. Jeigu jie dar palauks 1 mėnesį, ten gali ir langų nebelikti. Telšių jaunimas ten smaginasi kiekvieną vakarą. Aš vienas iš tų piliečių, kuriuos dar „pagainioju”. Sėkmės.
Kažin kas šio neva tai interviu autorius? Ar gėda buvo pasirašyti?
Ką norime apgauti, kai į klausimą, kodėl pasirinko Telšius atsakoma:
…„Telšių rajono meras ir Savivaldybės administracija nuo pat pirmų pažinties dienų pateikė tvirtų argumentų“… Koks šaunuolis meras ir administracijos direktorius, pamanys skaitytojas!!! Raštininkas „pamiršo“ prašyti tų šaunuolių pavardes: tai buvo Valdemaras Ramšas ir Kęstutis Trečiokas
Straipsnis apie nieką, tas pats per ta patį. Visa tai jau seniai žinoma. O kaipgi pats projektas vykdomas, kokiame jis etape, kokie sunkumai. Susidaro įspūdis, kad viskas vadovės paskyrimu ir pasibaigė. Tai Telšiams labai svarbus objektas, nesuprantu tokio vadovo uždarumo.
čia toks „iš piršto laužtas“ interviu (kyla abejonės, ar iš viso su tuo ukrainiečiu kalbėta). Artėjant rinkimams socdemai savo mundurą valo, šiuo atveju, manau, teisina V. Jasevičienę, kuri, beje, jau įsitaisiusi kitoje „šiltoje vietelėje“. Taip pat primygtinai norima įpiršti mintį, jog daug nuveikė dėl investicijų pritraukimo. Tačiau ne visų telšiškių atmintis šlubuoja. Tai prasidėjo 2009 metais. Bet dabartinė valdžia leidžia melo burbulus, kaip ir dėl Telšių tvarkymo ir gražinimo.
Gerb. Redakcija, straipsnis tikrai geras ir informatyvus. Jai tai buvo Užsakovo UAB „Escolit” tai trūko užsakymo numerio, bet tiek to suprantama klaida. Jūs pamiršote paminėti apie dar vieną sunkumą, ir pagrindinį dėl kurio ir manau atsirado šis interviu:
2014.11.19 10:00
2-47-3-01607-2014-7 | 2-1932-339/2014 Vitalija Liauzginienė (pran.)
ieškovas Viešoji įstaiga Lietuvos verslo paramos agentūra
( 125447177)
atsakovas UAB „Escolit”
( 303025677)
Dėl Projekto finansavimo ir administravimo sutarties pripažinimo niekine Posėdis Atidėtas sprendimo (nutarties) priėmimas, paskelbimas.