Daugelis Europos šalių tvirtina, kad yra pasirengusios gesinti galimus Ebolos karštinės atvejus. Ne išimtis ir Lietuva. Telšiuose gyventojai kol kas nepanikuoja, didelio sujudimo dėl Ebolos nėra, o medikai viliasi, kad iki mūsų šis virusas neateis. O jei atsitiktų priešingai, suinteresuoti asmenys žada daryti viską, kas įmanoma. Taip žadėjo daryti ir Ispanijoje, deja…
Monika KRIŠČIŪNAITĖ
Vykdo ministerijos įsakymus
Nuo Ebolos karštinės pasaulyje mirė daugiau kaip 4 tūkstančiai žmonių, daugiausiai Vakarų Afrikoje.
Viruso atvejai jau užfiksuoti JAV, keliose Europos šalyse. Siekiant sustabdyti viruso plitimą, imamasi atitinkamų saugos priemonių oro uostuose, gydymo įstaigos ruošiasi kovoti su galimais ligos atvejais.
Regioninės Telšių ligoninės direktorė Alma Vitkienė, paklausta apie ruošimąsi galimiems Ebolos viruso karštinės atvejams, teigė, kad laikomasi visų Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymų.
„Yra patalpos, kuriose galėtume izoliuoti sergančiuosius, turime priemonių suteikti jiems pirmąją pagalbą ir esame pasiruošę transportuoti pacientus į kitas gydymo įstaigas“, – tikino A. Vitkienė.
Regioninės Telšių ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje yra įrengta izoliacinė palata vienam asmeniui. Joje gydomi sunkiomis infekcinėmis ligomis sergantys pacientai. Tokių patalpų yra ir kituose skyriuose, o jei jų reikėtų daugiau, gydymo įstaigos direktorės teigimu, yra numatyta, kur bus galima plėstis.
Ligoninė yra gavusi ir Ebolos virusui skirtą amuniciją, tiesiogiai su pacientais bendrausiantiems medikams padėsiančią apsisaugoti nuo užkrato. Tai – kombinezonai, apsaugos akiniai, pirštinės, respiratoriai, medicininės kaukės.
„Ligos atveju bus pasitelkiamos turimos rezervinės priemonės, stiprinami kiti dalykai. Apie galimus susirgimo atvejus galvojama ir tam ruošiamasi. Ką turėsime, tuo naudosimės“, – rajono gyventojų saugumą užtikrino vyriausiasis specialistas, Savivaldybės gydytojas Juozas Vengalis.
Pacientus gabens į kitas ligonines
Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuvienė informavo, kad, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymą, Ebolos virusu užsikrėtę ligoniai būtų gabenami į didžiųjų miestų gydymo įstaigas, kuriose yra paskirti specializuoti infekcinių ligų skyriai arba departamentai. Taigi, ligos atveju sergantieji būtų vežami į Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius arba Panevėžį.
„Tikėtina, kad sergantieji bus vežami į Klaipėdos universitetinę ligoninę arba į respublikinę Šiaulių ligoninę.
Pacientus būtina išvežti ten, kur yra klinikinės laboratorijos ir kur galima ištirti tą virusą. Tokių galimybių mes neturime, ligoninėje nėra ir infekcinių ligų skyriaus“, – ligonių transportavimo svarbą pabrėžė direktorės pavaduotoja.
Be to, A. Vitkienė pridūrė, kad Regioninėje Telšių ligoninėje yra teikiamos antrinio lygio gydymo paslaugos, o Ebolos karštinės gydymas – tretinio lygio.
„Ebolos karštinė – pasaulyje nauja liga, kurią turi stebėti mokslo institucijų darbuotojai, profesoriai. Taikomos naujos gydymo metodikos, todėl diagnozuojant ligą ir skiriant gydymą, privalo dirbti profesionalūs, specializuoti medikai“, – kalbėjo ligoninės direktorė.
Gyventojai nepanikuoja
Telšiuose panikos, sujudimo dėl Ebolos kol kas nėra. Bent toks įspūdis susidaro šia tema kalbantis su medikais, sveikatos sritį kuruojančių institucijų atstovais.
Kad telšiškiai ramūs ir dėl grėsmės susirgti per daug nesijaudina, patvirtino ir turizmo agentūros Telšiuose, UAB „Hipocampus“ direktorė Daiva Petkuvienė.
„Ebola plinta Gvinėjoje, Liberijoje, Siera Leonėje – valstybėse Vakarų Afrikoje, taip pat Nigerijoje, Senegale, o mūsų turistai dažniausiai keliones renkasi kitomis kryptimis. Perkamiausi Afrikos kurortai, kaip ir seniau, yra Hurgada, Šarm El Šeichas. Taigi, galiu teigti, jog kol kas turistų srauto sumažėjimo nepajutome, o keliaujantieji jaučiasi saugūs ir grėsmės savo sveikatai nejaučia,– „Telšių ŽINIOMS“ situaciją komentavo direktorė.
Jos teigimu, prekyba lėktuvų bilietais vyksta kaip įprastai ir į Europos šalį Ispaniją, kur taip pat aptikti ligos užkratai.
„Dauguma žmonių keliauja į minėtąją šalį kaip į potencialią darbo vietą, kuri jiems garantuoja pajamas, o poilsio išsiilgę turistai dar tik planuoja 2015 metų išvykas. Todėl iš anksto numatyti būsimą turistų srautą į Ebolos viruso židiniais pramintas šalis yra ganėtinai sunku“, – sakė D. Petkuvienė.