Telšių rajono savivaldybės 2004–2020 m. strateginis plėtros planas – vienas iš svarbiausių, jei ne pats svarbiausias, rajono dokumentas, kuriame numatomos pagrindinės rajono vystymosi kryptys, tikslai. Jiems pasiekti iškelti uždaviniai, kuriuos lydi konkretūs veiksmai, numatomi jų įgyvendinimo terminai. Paprastai tariant, Strateginis plėtros planas – tai ilgalaikis dokumentas, kuris Telšių rajono savivaldybei, nepriklausomai nuo politinio vėjo, padeda siekti užsibrėžtų tikslų. Kiekvienas „krypt į šoną“ turėtų būti derinamas, aptariamas su visuomene ir tik jai pritarus – kažkas keičiama. Tačiau ne šį kartą…
Šį mėnesį Telšių rajono savivaldybės tarybai teikiamas svarstyti patikslintas Telšių rajono savivaldybės 2004–2020 m. strateginis plėtros planas. Bet padarytos korekcijos viename iš svarbiausių rajono dokumentų su gyventojais derintos nebuvo. Iš Strateginio plėtros plano dingsta keletas taip ir neįgyvendintų veiksmų, kai kur pratęsiami terminai arba keletas veiksmų suplakti į vieną. Kyla įtarimas, jog valdantieji, artėjant rinkimams, taip siekia iš savo pažadų knygutės išbraukti per kadenciją nepadarytus darbus. Žiūrėk, kitąmet į rinkėjo klausimą, kodėl nebuvo įkurta „Plyno lauko investicija“ Telšių rajone, tūlas politikas atsakys: „Taigi, Strateginiame plėtros plane jos nėra…“
Antanas NEKRAŠIUS
Per 4 metus daug kas keitėsi
Paskutinį kartą Telšių rajono savivaldybės 2004–2020 m. strateginis plėtros planas buvo keistas 2010 m. Prieš tai daugiau nei mėnesį vyko jo pristatymas visuomenei: konsultantai pasakojo apie plano rengimo eigą, pasiektus rezultatus, pagrindinius aspektus. Gyventojai, nevyriausybinės organizacijos, verslininkai, bendruomenės ir kt. galėjo teikti pasiūlymus, pastabas, pagal kuriuos planas buvo koreguojamas, pildomas. Tik tada, kada galutinis Plano variantas buvo suderintas su atsakingais Telšių rajono savivaldybės administracijos darbuotojais, įstaigomis ir dar kartą paviešintas, jį patvirtino Telšių rajono savivaldybės taryba.
Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjos Laimos Simanauskienės, Telšių rajono savivaldybės 2004–2020 m. strateginis plėtros planas (Planas) buvo atnaujintas 2010 m. „Nuo to laiko Planas nebuvo tikslinamas, išskyrus š. m. rugsėjo mėn., kai į Plano veiksmų dalį buvo įtraukti veiksmai iš parengtų galimybių studijų (Telšių rajono susisiekimo sektoriaus infrastruktūros atnaujinimo ir plėtros 2014–2020 m. galimybių studija ir Telšių rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros galimybių studijos parengimas), – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo L. Simanauskienė. – Strateginio planavimo grupės, kurią sudaro Telšių rajono savivaldybės administracijos vadovai ir skyrių vadovai, pasitarime buvo nuspręsta patikslinti Plano veiksmų dalį, nes buvo pastebėta, kad tikslinga kai kuriuos veiksmus apjungti, nebeaktualius pakeisti aktualiais, patikslinti siektinus rodiklius (pvz., neišmatuojamus rodiklius pakeisti išmatuojamais) ir pan.“ Anot vedėjos, poreikis tikslinti Telšių rajono savivaldybės 2004–2020 m. strateginį plėtros planą atsirado iš patirties dirbant su juo. Esą natūralu, kad per ketverius metus daug kas pasikeitė: Telšių rajono situacija, tendencijos, poreikis ir t. t.
Viešų aptarimų su visuomene nebuvo
Į klausimą, ar apie šią naują dokumento redakciją buvo diskutuota su gyventojais, verslininkais, bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir kt., Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja atsakė: „Vadovaujantis Telšių rajono savivaldybės tarybos 2012 m. kovo 29 d. sprendimo „Dėl Telšių rajono savivaldybės strateginio plėtros plano įgyvendinimo priežiūros sistemos patvirtinimo“ III skyriaus 9 pastraipa, pasiūlymus dėl Plėtros plano pakeitimo ar papildymo gali teikti Savivaldybės tarybos nariai, Savivaldybės administracijos ir jos struktūrinių padalinių vadovai, socialiniai ekonominiai partneriai, kiti suinteresuoti fiziniai ar juridiniai asmenys. Pasiūlymai dėl naujos dokumento redakcijos buvo gauti iš Savivaldybės administracijos skyrių vedėjų, specialistų (atitinkami skyrių vedėjai ir specialistai bendrauja su atitinkamos srities specialistais, gyventojais, nevyriausybinėmis organizacijomis, žino esamą situaciją ir poreikius), VšĮ Telšių apskrities verslo inkubatoriaus (ši įstaiga atstovauja verslininkams), VšĮ Telšių menų inkubatoriaus, VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centro. Viešų aptarimų su gyventojais, verslininkais, bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis dėl naujos dokumento redakcijos nebuvo organizuota, nes tam nebuvo poreikio. Tai yra ne esminis Plano pakeitimas, o tik patikslinimas. Planas nekeičiamas iš esmės, t. y. nekeičiamos Telšių rajono plėtros kryptys, nekeičiami Plano prioritetai, tikslai ar uždaviniai.“
Pratęsti terminai
Tikslinamame Telšių rajono savivaldybės 2004–2020 m. strateginiame plėtros plane daug kur pratęsti veiksmams įgyvendinti skirti terminai. Pavyzdžiui: „Sukurti prielaidas turizmo verslo vystymui“ (buvo iki 2015 m., pratęsta iki 2020 m.), „Kurti tradicinius amatų, dirbtuvių kiemelius“ (buvo iki 2012 m., pratęsta iki 2020 m.), „Pritaikyti Masčio ežero pakrantę rekreacijai, poilsiui ir laisvalaikiui“ (buvo iki 2015 m., pratęsta iki 2020 m.) arba „Pritaikyti Lūksto ežero pakrantę rekreacijai, poilsiui ir laisvalaikiui: įrengti stovyklavietę Graužų kaime prie Lūksto ežero, sutvarkyti pakrantės ruožą aktyviam poilsiui“ (buvo iki 2015 m., pratęsta iki 2020 m.) ir pan.
„Terminai pratęsti todėl, kad šie veiksmai buvo ir bus įgyvendinami ir toliau – tai tęstiniai veiksmai, – teigė L. Simanauskienė. – Pavyzdžiui, „Sukurti prielaidas turizmo verslo vystymui“ – tai nėra baigtinis veiksmas, juk turizmo verslo vystymas nesibaigia niekada.“
Išbraukė arba sujungė
Iš 2004–2020 m. strateginio plėtros plano išbraukiamas „Plyno lauko įkūrimas“, kuris pakeistas į „Rekonstruoti apleistos teritorijos tarp Karaliaus Mindaugo g. ir geležinkelio Šiauliai–Klaipėda Telšių mieste infrastruktūrą“. Tai du skirtingi veiksmai, todėl kyla įtarimų, kad vietoje vieno įrašius kitą, siekiama neįgyvendintus darbus pakeisti visiškai naujais arba bent jau pradėtais.
„Veiksmas „Plyno lauko įkūrimas“ buvo sukurtas 2004 m. – tuo metu šis veiksmas atrodė realiai įgyvendinamas, – kalbėjo Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja. – Tačiau šiuo laikmečiu šis plynas laukas pasidarė nebeaktualus, nes atsirado žymiai patrauklesnė vieta verslo plėtrai ir kūrimui – teritorija tarp Karaliaus Mindaugo g. ir geležinkelio Šiauliai–Klaipėda Telšių mieste. Šiai teritorijai sutvarkyti ir paruošti verslo plėtrai planuojama 2014–2020 metais gauti finansinę paramą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.“
Taip pat iš Telšių rajono savivaldybės 2004–2020 m. strateginio plėtros plano išbraukti veiksmai: „Šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimo skatinimas“, „Kaimo sodybų plėtros skatinimas“, „Nutiesti Telšių miesto vakarinės dalies intensyvaus eismo magistralinę gatvę“, „Renovuoti Žemaičių vyskupystės muziejų, pritaikant turistų poreikiams“, „Germanto vilos“ pritaikymas turistų poreikiams“, „Parkų tvarkymas, pritaikant juos lankymui“, „Laisvalaikio ir užimtumo centrų kūrimas“, „Skatinti daugiabučių gyvenamųjų namų statybą“, „Įkurti forumo, kaip bendravimo su gyventojais, formą sprendžiant aktualius klausimus“.
Į klausimą, kodėl nuspręsta atsisakyti šių uždavinių veiksmų 2004–2020 m. strateginiame plane, L. Simanauskienė atsakė: „Veiksmas „Šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimo skatinimas“ apjungiamas su kitu Plane esančiu veiksmu „Šeimos verslo skatinimas“; Veiksmas „Kaimo sodybų plėtros skatinimas“ išbraukiamas, nes, pasikeitus Turizmo įstatymui, savivaldybės nebėra atsakingos už kaimo turizmo sodybų pažymėjimų išdavimą, tai atlieka Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos; Veiksmas „Nutiesti Telšių miesto vakarinės dalies intensyvaus eismo magistralinę gatvę“ apjungiamas su priemonėmis uždavinyje „Pagerinti susisiekimo sistemą“, neišskiriant konkrečios gatvės; Veiksmas „Renovuoti Žemaičių vyskupystės muziejų, pritaikant turistų poreikiams“ išbraukiamas, nes muziejus nėra pavaldus Telšių rajono savivaldybei, jis tiesiogiai pavaldus LR kultūros ministerijai; Veiksmas „Germanto vilos“ pritaikymas turistų poreikiams“ išbraukiamas todėl, kad „Germanto vila“ yra įtraukta į Telšių rajono savivaldybės privatizuojamų objektų sąrašą; Veiksmas „Parkų tvarkymas, pritaikant juos lankymui“ yra analogiškas veiksmui „Pritaikyti viešąsias rekreacines erdves laisvalaikiui (parkai, skverai, žaidimų aikštelės ir pan.)“; Veiksmas „Laisvalaikio ir užimtumo centrų kūrimas“ analogiškas veiksmui „Pritaikyti kaimo mokyklų patalpas daugiafunkcinei veiklai (universalių daugiafunkcių centrų kaimo vietovėse steigimas ir plėtra)“; Veiksmas „Skatinti daugiabučių gyvenamųjų namų statybą“ – nebeaktuali priemonė; Veiksmas „Užtikrinti Telšių menų inkubatoriaus veiklą“ perkeltas į veiksmą „Didinti gyventojų verslumą“.“
Tuzinas naujų veiksmų
Pasak L. Simanauskienės, 2004–2020 m. strateginiame plėtros plane prioritetai, tikslai ir uždaviniai išlieka tokie patys. Keičiasi tik veiksmai. Naujų veiksmų Strateginiame plėtros plane – tuzinas.
Štai iki 2020 m. planuojama pakeisti Savivaldybės ir jos valdomų įmonių turimas transporto priemones naujomis, kurioms eksploatuoti reikalingos mažesnės kuro sąnaudos ir kurios atitinka Euro5 ir Euro6 standartų reikalavimus. Taip pat iki 2020 m. numatyta planuoti aukšto ir žemo intensyvumo transporto ir pėsčiųjų zonas, riboti sunkiųjų transporto priemonių srautus ir pan.; Planuoti teritorijas, atsižvelgiant į gyventojų poreikius, t. y. kad prekių / paslaugų teikėjai būtų kuo arčiau prekių / paslaugų gavėjų; Plėsti įstaigų teikiamų elektroninių paslaugų spektrą, siekiant sumažinti gyventojų kelionių poreikį.
Per 2015–2020 m. bus siekiama sumažinti elektros energijos sąnaudas, diegiant naujas technologijas. Išnagrinėti Telšių rajono savivaldybės gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo ir jo įgyvendinimo galimybes, parengti galimybių studiją, atsižvelgiant į parengtos studijos rezultatus, modernizuoti Telšių rajono savivaldybės gatvių apšvietimo sistemą, senų nusidėvėjusių elektros prietaisų pakeitimas naujais, taupiai energiją vartojančiais įrenginiais, judesiui jautrių šviesos jungiklių koridoriuose ir neintensyviai naudojamose patalpose įrengimas visuomeninės paskirties pastatuose.
2014–2020 m. laikotarpiu numatoma skatinti projektus, užtikrinančius pramonės vartotojų aprūpinimą šilumos energija, maksimaliai panaudojant AIE, skatinti projektus, užtikrinančius AIE naudojimo plėtrą pastatuose (saulės kolektorių karšto vandens gamybai įrengimas, elektros energijos gamyba iš saulės energijos ir pan.).
Taip pat Strateginiame plėtros plane atsiranda veiksmai: „Stiprinti darbą su šeima, sukuriant kompleksinės paramos šeimai sistemą“, „Vykdyti stacionarių ir nestacionarių socialinių paslaugų plėtrą asmenims su proto ir psichikos negalia (apsaugotas būstas, grupiniai gyvenimo namai, savarankiško gyvenimo namai)“, „Skatinti bendruomenes ir kitas įstaigas dalyvauti socialinių paslaugų teikime“.
Nauju veiksmu – „Stiprinti tarptautinį kultūrinį bendradarbiavimą“ – papildomas Strateginio plėtros plano prioritetas „Išsilavinusios ir kultūrą puoselėjančios bendruomenės ugdymas“.
Į Strateginio plėtros plano prioritetą „Didinti valdymo ir atstovavimo savivaldybės gyventojams bei jų grupėms efektyvumą“ įrašyti trys nauji veiksmai: „Taikyti energinio efektyvumo reikalavimus su energijos vartojimu susijusioms prekėms ir paslaugoms viešuosiuose pirkimuose“; „Užtikrinti duomenų, susijusių su AIE gamyba ir naudojimu, rinkimą, saugojimą ir naudojimą Telšių rajono AIE plano stebėsenai: išnagrinėti galimybes duomenų, susijusių su AIE gamyba ir vartojimu, rinkimo ir apdorojimo sistemai sukurti; Sukurti duomenų, susijusių su AIE gamyba ir vartojimu, rinkimo ir apdorojimo sistemą“ bei „Užtikrinti savivaldybės darbuotojų kompetenciją darnios energetikos klausimais: dalyvauti tarptautinėse programose ir projektuose“.
V. Ramšas: Viešinimo niekada nebūna per daug
„Tiesą pasakius, mane nustebino sprendimas iš 2004–2020 m. strateginio plėtros plano išbraukti ketinimus dėl Plyno lauko investicijų arba nutiesti Telšių miesto vakarinės dalies intensyvaus eismo magistralinę gatvę, – „Telšių ŽINIOMS“ prisipažino Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Valdemaras Ramšas. – Pastarasis projektas Savivaldybei kainavo nemažai pinigų, ilgai apie jį buvo diskutuota. Kodėl dabar nuspręsta jį išbraukti? Ar nereikėjo tai palikti spręsti kitos kadencijos Tarybos nariams.“ V. Ramšas tvirtino, kad sprendimo projektą jis labiau linkęs įvardinti kaip 2004–2020 m. strateginio plėtros plano keitimą, nes labai daug pozicijų iš dokumento yra išbraukiama: „Telšių rajono savivaldybės taryboje Strateginį plėtros planą esame tikslinę ne kartą. Tačiau tie patikslinimai buvo daugiau korekcinio pobūdžio: kažkur pakeisti žodį, datą ir pan. Dabar tai labiau panašu į Plano keitimą.“ Taip pat politikui užkliuvo ir tai, kad daug kur nukeliami Plane numatytų veiksmų terminai: „Toks jausmas, kad naujų vizijų dabartiniai valdantieji neturi. O ir Plane numatytų darbų terminus nukelia ateičiai… Tiesiog nustumiami nepadaryti darbai.“
Paskutinį kartą – 2010 m. pabaigoje – kada buvo keičiamas Strateginis plėtros planas, V. Ramšas ėjo Telšių rajono savivaldybės mero pareigas. Tuomet Planas buvo derintas su visuomene, verslininkais, nevyriausybinėmis organizacijomis ir kt. Į klausimą, ar taip turėjo pasielgti ir dabartinė valdžia, politikas diplomatiškai atsakė: „Viešinimo niekada nebūna per daug.“
Meras pažadėjo Planą viešinti
„Pirmas tikslinamo 2004–2020 m. strateginio plėtros plano pristatymas vyko komitetuose, – „Telšių ŽINIOMS“ trečiadienį teigė Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva. – Nors rytoj įvyksiančiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje ir planuojama teikti sprendimo projektą svarstyti, tačiau aš siūlysiu jo į darbotvarkę neįtraukti. Manau, kad Strateginį plėtros planą reikia apsvarstyti platesniame rate: su gyventojais, verslininkais, bendruomenėmis. Galbūt išgirsime dar kokių nors pasiūlymų, pageidavimų ar pastabų, kuriais galėsime papildyti ar pataisyti minėtą dokumentą.“
Paklaustas, ar valdantieji, išbraukdami iš Strateginio plano tam tikrus veiksmus, nenori atsikratyti per kadenciją nepadarytų darbų šleifo, V. Kleiva užtikrino, kad tikrai ne.
valdantieji mano sugalvoję gudrų ėjimą: iš strateginio veiklos plano išbrauksime nepadarytus darbus arba pataisysime datas, nes tuoj tuoj visi ims klausinėti ką nuveikė per šią kadenciją.Taigi aiškėja, jog valdančiųjų kritikai buvo teisūs – tik karpė kitų pradėtų darbų užbaigimo ir atidarymo juosteles (o ar buvo galima tikėtis ko nors daugiau?)
Tegu ponas meras paviešina kaip vyksta „Švietimo garažų”tyli privatizacija,kas jau „įsisavino” du iš šešių,kas ten autolaužyną turėjo,kas grūdus susipylė ir pelių armiją veisia???Galiausiai kiek biudžetas pasipildė lėšomis(juodojoje rinkoje tie pastatai jau buvo sulygti už 100 000LT).
siūlau paskaityti lapkričio 4 d. TŽ numerį ir straipsnį apie Strateginio veiklos plano taisymą. Apie tai pasakoja Almantas Lukavičius, kuris ilgus metus dirbo su šiuo planu. Tai žinios, kaip sakoma, iš pirmų lūpų (gaila jog tokių straipsnių TŽ neduoda skaityti svetainės skaitytojams)
na pokyčiai yra gerai, svarbu, kad būtų į gerą pusę ir tinkamai išpildyti. ir plačiau visuomenė apšviesta apie kas vyksta