Užaugusi ant Ventos upės kranto ir iš tėvelio bei senelio paveldėjusi meilę gamtai, o ypač augalams, telšiškė Danutė Jazdauskienė stebina savo sode užaugintų augalų įvairove.
Aurelija SERVIENĖ
D. Jazdauskienė sodininkų bendrijoje „Klevas“ savo sklype šeimininkauja jau keli dešimtmečiai. Nors jos valdos ir nedidelės – nesiekia 6 arų, tačiau čia – tarsi mažas botanikos sodas. Nedideliame žemės plotelyje veši gėlynai, krūmai, medžiai, uogynai, daržovės ir kt.
Moteris žino kiekvieno čia augančio augalo pavadinimus, jų rūšis, ligas, visas auginimo subtilybes.
Telšiškė prisimena pirmąją savo dieną sode: sklype buvo vien ramunių laukas, visur mėtėsi akmenys. Bet laikui bėgant atsirado ir namas, akmenys sugulė į savo vietas, papuošdami gėlynus. Pamažu iš ramunių lauko virto gražiausias sodas, kuris, beje, „Mano sodybos“ konkurse buvo nominuotas už nuoširdžią meilę gamtai, rūpestingą aplinkos gražinimą ir puoselėjimą.
D. Jazdauskienė – ne tik puiki sodininkė, bet ir patarėja. Ji jau kelinti metai rašo straipsnius žurnalui „Sodo spalvos“, kur turi specialią rubriką „Mėnesio darbai“. Taip pat rašo įvairiomis temomis apie savo sode auginamus retesnius augalus: baltąsias braškes, mėlynąsias bulves, abrikoso medį, riešutmedį, geltonuosius ir baltuosius burokėlius ir pan.
Prieš keletą metų moters sode puikavosi įvairiausių rūšių rožių žiedai, turėjo ji per 70 kerų – pusšimtį veislių. Dabar šis pomėgis šiek tiek prigeso ir jų likę 30. „Nebesistengiu, rožės labai lepios, dažnai serga įvairiomis ligomis, reikia purkšti, tręšti. Kaip sakoma, kam tos rožės, jeigu bulvės žydi. Tad ir pradėjau domėtis bulvių veislėmis. Niekada negalvojau, kad bulvės gali taip įtraukti“, – pasakojo pašnekovė.
Šiandien D. Jazdauskienės sode bulvių ne tiek daug, tačiau svarbiausia – veislių įvairovė. Viena iš įdomesnių ir retesnių veislių – „Apache“. Tai – mėlynos bulvės iš išorės ir viduje. Pasak telšiškės, tai gausiai deranti veislė, užauginanti vienodo dydžio gumbus: „Mėlynųjų bulvių neliečia kolorado vabalai. Neaišku, ar dėl skonio, ar atbaido kvapu. Ši veislė atspari ligoms ir gana gyvybinga.“
Sunku patikėti, bet keliuose aruose telpa viskas: ir dailiai nupjautos vejos plotelis, ir fontanas, ir akmenėliais grįstas baseinas. Viskas čia išpuoselėta Danutės darbščių rankų.