Šiaurės vakaruose nusidriekęs Telšių regionas tampa vis patrauklesnis dirbti, mokytis, kurti ir pramogauti. Pasitelkus Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramą, regione 2007–2013 m. stiprėjo eksporto galimybės, įkurtas Menų inkubatorius, atnaujinti kultūros objektai ir mokyklos. Visi šie pokyčiai sudarė galimybes ne tik gerokai sumažinti nedarbo lygį, padidinti regiono sukuriamą BVP, bet ir maloniau mokytis bei dirbti.
Saulė MARCINKEVIČIŪTĖ
Lengviau pasiekti užsienio rinkas
Siekiant paskatinti verslo plėtrą ir eksportą, regione buvo pasinaudota ES lėšomis, kurios padėjo įmonėms įsidiegti naujas technologijas bei plėsti eksporto rinkas. Viena tokių Ūkio ministerijos administruojamų priemonių – „Naujos galimybės“. Šios priemonės tikslas – padėti įmonėms didinti eksporto apimtis, padedant joms dalyvauti užsienio parodose, megzti naujus kontaktus. Jos lėšomis didintas tokių bendrovių kaip AB „Žemaitijos pienas“, UAB „Plungės duona“, AB „Plungės tekstilė“ konkurencingumas.
ES struktūrinių fondų parama taip pat prisideda prie originalių lietuviškų įmonių prekių ženklų kūrimo ir viešinimo. Prekės ženklas – įmonės vizitinė kortelė, todėl ypač svarbu, kad jis būtų įsimenamas ir tinkamai pristatytas. Tokia galimybe pasinaudojo namų tekstilės gamintoja UAB „Linomeda“. ES parama padėjo jai pristatyti savo gaminių liniją „LinenMe“ užsienio rinkose. Iki šiol tik kitų prekių ženklams siūdavusiai įmonei savo kolekcijos sukūrimas leido tapti žinomai, gauti daugiau pajamų. Dabar „LinenMe“ ženklas atpažįstamas ne vienoje Europos šalyje.
Atgijo paveldas
Pastarieji šešeri metai buvo intensyvus laikotarpis ir turizmo sektoriui. Padedant ES struktūriniams fondams, atgaivinti įspūdingi paveldo objektai regione.
Vienas žymiausių objektų – Oginskių dvaro teritorija Rietave. Pats dvaras nugriautas jau prieš kelis dešimtmečius, tačiau lankytojai plūsdavo pasižiūrėti gražios parko teritorijos. Buvo nuspręsta sutvarkyti išlikusias originalias arklides ir karietinę. Čia įrengtos 300 vietų koncertų ir 100 vietų repeticijų salės, turizmo informacijos centras, verslo skatinimo agentūra ir vaikų biblioteka. Taip pat sutvarkytas ir greta esantis parkas: išvalytas tvenkinys, šalia jo įrengtas amfiteatras.
Tado Blindos gerbėjams turėtų būti žinomas ir kitas atnaujintas dvaras regione. Tai – XVIII a. pabaigoje pastatytas Renavo dvaras, kuriame buvo filmuojamas filmas „Tadas Blinda“, kino teatro ekranus pasiekęs 2011 m. Už beveik 2 mln. litų restauruota ir tradicinių amatų centrui pritaikyta dvaro katilinė, o sandėlis – informacinių konferencijų, seminarų organizavimo, informacijos teikimo ir panašioms viešosioms reikmėms.
Šie ir daugybė kitų atnaujinamų objektų lėmė, kad 2013 metais Telšiai buvo įtraukti į patraukliausių Europos turizmo vietovių EDEN sąrašą. Projektu siekiama parodyti unikalias Europos vietoves, kurios iki šiol buvo palyginti mažai žinomos.
Kurti ir mokytis – dar patogiau
Regione daug dėmesio skirta ir geresnėms mokymosi bei darbo sąlygoms. Rugsėjo pirmąją į gražesnę ir šiltesnę mokyklą sugrįžta Kalnėnų pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojai.
„Tikrai maloniau dirbti ir, tikiu, mokytis“, – pasakoja Mažeikių Kalnėnų pagrindinės mokyklos direktorė Regina Arbatauskienė, džiaugdamasi ES lėšomis renovuota mokykla. Už beveik 3 mln. litų apšiltintas pastatas bei pakeistos senos medinės durys ir langai, o aktų ir sporto salėse bei valgykloje įrengta vėdinimo sistema.
„Esame labai patenkinti ir tuo, kad mokykloje sudarytos sąlygos mokytis vaikams su negalia: jau turime keltuvą, kurio labai trūko“, – teigia R. Arbatauskienė.
Kuo džiaugtis regione turi ir meno atstovai. Pasinaudojus ES parama, Žemaitijos sostinėje įkurtas VšĮ Telšių menų inkubatorius. Čia reziduojantis juvelyras Sigitas Rekašius džiaugiasi pagerėjusiomis sąlygomis kurti.
„Savo dirbtuvę inkubatoriuje nusprendžiau įsirengti dėl keleto priežasčių. Pirmiausia suviliojo patraukli nuomos kaina, be to, patalpa atitiko darbui reikalingus poreikius bei turėjo gerą ventiliacijos sistemą. Visa tai būtina juvelyro darbui. Taip pat motyvavo tai, kad patalpos apsaugotos“, – pasakoja menininkas. Tikimasi, kad tokia erdvė paskatins meno vystymąsi regione ir suteiks menininkams daugiau galimybių.
Iš viso regione įgyvendinama 116 projektų. Didžioji dalis jau baigti. Planuojama, kad užbaigus visus projektus, bus sukurta apie 180 naujų darbo vietų ir pavyks pritraukti kiek daugiau nei 43 mln. litų privačių investicijų.
Mobilūs sprendimai manau galėtų padėti dar labiau verslui atsigauti. Man kaip gimusiam ir augusiam Telšiuose labai norisi, kad šis miestas klestėyų ir puoštų mūsų Lietuvą. Nors dabar nebegyvenu Telšiuose tačiau šis miestas visada mano širdyje. Tai mano vaikystė, mano prisiminimai, paguoda esant bėdai ir laimės ašara džiugesio akimirkoje.