Atėjo ilgai lauktas pavasaris, tad metas kibti į sodininkystės ir daržininkystės darbus. „Telšių ŽINIOS“ pateikia keletą patarimų, kurie Jums gali padėti, – taip sukaupsite puikų derlių rudeniui.
Telšiuose sėklomis, daigais, daržo prekėmis prekiaujanti Birutė Vermauskienė teigė, kad kai kurias daržoves, augalus sodinti jau per vėlu, tačiau jei tai padarysime – visgi galime tikėtis, jog jie užaugs.
„Žmonėms nelengva susigaudyti, kada ir ką sėti ar sodinti, todėl reikia žiūrėti ant pakuotės arba klausti pardavėjos“, – sakė B. Vermauskienė.
Tarkime, agurkus rekomenduojama sėti pražydus alyvoms, svogūnus – per Šv. Stanislovo dieną, cukinijas – tik įšilus dirvai.
Moteris gyventojams pataria, kad viską augintų patys, o ne pirktų, nes pardavėjai dažniausiai sėklą nuima kelis kartus, todėl augalai nebeužauga kokybiški.
Telšiškė žmonėms rekomenduoja įsigyti daržo plėvelės, kurią galima naudoti kaip priedangą ir nuo šalčių, ir nuo saulės. Tokia plėvele galima užkloti agurkus, kitus sodinukus, aprišti tujas, kad jos nenuruduotų nuo saulės.
Dar viena naudinga prekė – durpiniai puodeliai. Užauginus tokiame puodelyje daigą, nereikia jo išrauti – rekomenduojama su visu indu pasodinti į dirvą.
Gyventojai augalams daiginti noriai naudoja tabletes. Išmirkytos vandenyje, jos išbrinksta, keliskart padidėja. Tuomet į vieną tabletę reikia įdėti vieną sėklą, išaugus daigeliui, jį reikia pasodinti į vazoną.
Balandis
Peržiemojusias petražoles, špinatinius mongoldus uždenkite permatomu indu – greičiau išaugs vitaminingi lapai.
Mėnesio antrąjį dešimtadienį sodinkite ankstyvąsias bulves, gūžinių salotų, ankstyvųjų žiedinių ir gūžinių kopūstų daigus.
Pražydus šalpusniui, pradžiūvus dirvai, sėkite ankstyvąsias daržoves: morkas, krapus, svogūnus, špinatus, lapines salotas, ridikėlius. Šaltoje dirvoje sėklos dygsta ilgiau. Žirnių, pupelių daigai šalnų nebijo, bet jų sėklos gali supūti nesudygusios.
Smulkias daržovių sėklas prieš sėją sumaišykite su sausu smėliu. Apsėtą lysvę pridenkite polietileno plėvele – bus šilčiau ir drėgniau. Sėkloms sudygus, ją pakeiskite daržo danga. Ši ir šildo, ir nuo kenkėjų saugo.
Pirmojoje balandžio pusėje sėkite vėlyvuosius gūžinius kopūstus. Jų vegetacija ilga, turi suspėti užaugti.
Sėkite geltekles, pastarnokus. Pastarieji dygsta ilgai, sudygusius reikia retinti, paliekant 5–8 cm tarpelius.
Agrastus, serbentus rekomenduojama genėti nuskynus uogas, bet, jei to neatlikote pernai, padarykite balandžio pradžioje.
Sodinkite rudenį ar žiemą pasiruoštus serbentų auginius. Į dirvą juos susmaigstykite įstrižai. Prie žemės turi likti tik viršutinis pumpuras.
Gegužė
Iki gegužės vidurio persodinkite spygliuočius ir kitus visžalius krūmus.
Šį mėnesį ūgteli vejų žolė. Ją pjaukite kas savaitę.
Mėnesio pabaigoje veją patręškite azotu, net jei ji ir buvo tręšta balandį.
Mėnesio pradžioje sodinkite vynuoges. Sodinukai mėgsta leisti šaknis dirvos paviršiuje.
Birželis
Jei sode gegužės mėnesį liko vaisių užuomazgų perteklius, būtinai jas išskinkite dabar. Nuo pernelyg gausaus bręstančio derliaus vaismedžiai pavargsta, sukrauna mažai žiedų kitiems metams ar pramečiuoja.
Tuščią plotą užsėkite vejos žolėmis. Tai darykite ramiu oru, geriau prieš lietų.
Karpykite lapuočių gyvatvores. Lygiau nukirpsite kirpimo aukštyje ištempę virvutę.
Dar nevėlu iš šiltnamio į lauką perkelti šilumamėgių daržovių daigus. Į 1 m ilgio lysvę sodinkite 3 agurkus (20–25 cm atstumais), 1 cukiniją ar patisoną (80–100 cm atstumu).
Po braškių kerais paklokite žieminių javų šiaudų ar medžio drožlių. Pjuvenos netinka. Sirpstant uogoms, braškių negalima nei tręšti, nei lieti, neturi sušlapti lapai. Jei labai sausa, palaistykite prie pat žemės, į iškastus griovelius.
Į dėžutes sėkite žemuoges. Daigai pasirodo po 6–8 dienų, gerai auga 17–20 laipsnių temperatūroje. Susiformavus pirmiesiems tikriesiems lapeliams, išpikuokite.
Pirmąjį dešimtadienį pasisėkite žiedinių kopūstų, pasisodinkite vidutinio vėlyvumo kopūstų daigų. Ropinius kopūstus galite sėti dar vėliau, šparagines pupeles – visą birželį, kas 10 dienų, juoduosius ridikus – mėnesio pabaigoje.