
Telšiuose, Vilniaus gatvės 14-ojo ir 16-ojo daugiabučių kieme, senutė obelis šį pavasarį tapo ne vaisių, o nesantaikos šaltiniu. Viena senjorė, nepasitarusi su kaimynais, pasamdė darbininkus medį apgenėti ir paskiepyti. Kai kurie gyventojai liko šokiruoti – medis buvo „išdraskytas“, ir vietoj žydinčios obels liko tik plikas kamienas su viena šaka. Konfliktas pasiekė net Bendrąjį pagalbos centrą – dėl įtariamo aplinkosaugos pažeidimo iškviesti pareigūnai.
Giedra AKAVICKIENĖ
Aplinkosaugininkai tirs šakas
„Atvažiuokit pažiūrėti, kaip baisiai atrodo medis! Leidžiama nupjauti 30 proc. lajos, o čia – apie 90 proc. Medis atrodo kaip po operacijos“, – piktinosi į redakciją paskambinusi moteris.
Pasak jos, gyventojai apie planus genėti obelį nebuvo informuoti. O kai po darbų pamatė, kas padaryta, kilo didelis nepasitenkinimas. Moteris teigia, kad obelis buvo kiemo puošmena: „Toks grožis buvo…“
Dar daugiau nerimo sukėlė aplinkybė, kad genėjimas vyko per patį medžio žydėjimą, o šakos buvo nupjautos itin drastiškai. Genėjimo vietos nebuvo užteptos sodo tepalu, todėl, anot gyventojos, medis gali susirgti ir nunykti.
Žinia apie susiklosčiusią situaciją pasiekė ir pareigūnus – vienai gyventojai paskambinus numeriu 112, į vietą atvyko aplinkosaugininkai. Jie paėmė obels šakas ištirti – siekiama nustatyti, ar tai tikrai buvo laukinė obelis. Jei taip, gyventojos skundas gali tapti rimtu pagrindu tyrimui.
Gyventojų nuomonės išsiskyrė
Lankydamiesi įvykio vietoje išgenėtą medį lengvai atpažinome – jis tikrai atrodė skurdžiai. Šalia sutikome telšiškį Arūną, gyvenantį netoliese. Jo nuomonė – kitokia.
„Aš čia jokios problemos nematau. Medis atžels, kitąmet bus skanių obuolių“, – ramiai kalbėjo vyras.
Tiesa, net ir jis pastebėjo, kad darbas atliktas paskubomis – žaizdos liko atviros, o tai gali turėti pasekmių. Tačiau bendras kiemo fonas – įtemptas. Vienas medis supriešino kvartalą.
Vaisių norėjusi senjorė apgailestauja
Kitą dieną įtampa kiek atlėgo – pasirodo, senjorė, inicijavusi medžio genėjimą, galiausiai pasikalbėjo su kaimyne. Anot pranešėjos, moteris esą nesitikėjo, kad darbininkai taip drastiškai apgenės obelį. Ji aiškino norėjusi paskiepyti medį, kad sunoktų skanūs obuoliai – mat laukiniai buvo nevalgomi.
Kol kas obelis stovi plika, o gyventojai laukia aplinkosaugininkų verdikto. Ar medis tikrai buvo laukinis – parodys tyrimas. Tačiau aišku viena: kiemo bendruomenė dar ilgai prisimins šią obelį ir klaus – ar tikrai skanūs obuoliai verti to, kad kieme liktų kartėlis?
Kodėl laukinė obelis – ne šiaip medis?
Laukinės obelys – tai ne sodininkų išvestos veislės, o natūraliai Lietuvos gamtoje augantys medžiai. Jų vaisiai dažnai būna rūgštūs, nevalgomi, tačiau ekologiniu požiūriu – neįkainojami: šių medžių žiedai svarbūs vabzdžiams, o obuoliai – paukščiams ir laukiniams gyvūnams.
Dėl savo vertės laukinės obelys laikomos saugotinais želdiniais, ypač jei jos auga valstybinėje žemėje. Remiantis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu ir Saugotinų želdinių tvarkymo taisyklėmis, tokių medžių negalima kirsti, genėti ar kitaip žaloti be savivaldybės ar aplinkosaugininkų leidimo. Už pažeidimus gali būti taikoma administracinė atsakomybė.