Birželio 27 dieną Žemaičių muziejuje „Alka“ vyko edukacinė diena „Rask lobį – rask savyje archeologą“. Šiuo renginiu muziejus prisidėjo prie projekto „Lietuvos muziejų kelias“ vykdymo. 2014 m. tema – „Atrastieji lobiai ir įmintos paslaptys“.
Aurelija SERVIENĖ
Susirinkusiuosius pasveikino bei pristatė edukacinės dienos planą Žemaičių muziejaus „Alka“ archeologijos poskyrio vyr. muziejininkė Dalia Karalienė: „Projekto „Lietuvos muziejų kelias“ renginiai jau vyksta trečius metus – visuose penkiuose regionuose, Lietuvos muziejuose. Šių metų renginiai skirti archeologinėms vertybėms, primenančioms baltų kultūrą ir krikščioniškos Lietuvos senuosius amžius. Dalyvaudami renginyje galbūt kiekvienas savo širdyje atrasite dalelę archeologo…“
Renginys tądien prasidėjo archeologo Manto Daubaro paskaita „Pašatrijos piliakalnis ir papėdės gyvenvietė. 2012 m. archeologinių tyrimų duomenys“.
Šatrijos pietinę papėdę 1984 metais tyrinėjo tuometinio Telšių kraštotyros muziejaus archeologinė ekspedicija (vadovė – archeologė Laimutė Valatkienė). Žemaičių muziejus ,,Alka“ 2009 metais atliko Pašatrijos piliakalnio su gyvenviete archeologinius žvalgomuosius tyrinėjimus (vadovė – Dalia Karalienė). Minėti tyrinėjimai 2009 metais buvo vykdomi projektuojamų pėsčiųjų takų įrengimo, kelio bei automobilių stovėjimo aikštelių vietose ir laužavietės vietoje.
Paskaitoje archeologas M. Daubaras pateikė informacijos apie 2012 metų tyrinėjimų radinius. Daugiausia radinių – iš vidurinio geležies amžiaus laikotarpio (V – IX a.). Buvo rasta darbo įrankių: geležinių pjautuvų, peilių, molinių verpstukų, kovos įrankių: geležinių ietigalių, kovos peilis, papuošalų: geležinių, lazdelinių smeigtukų, diržų sagčių, žalvarinių apyrankių. Taip pat buvo rasta nemaža keramikos dirbinių, ypač lipdytinės keramikos, bet buvo ir vėlyvesnės apžiestos ir žiestos keramikos. Surinkta nemažai ir geležies lydymo atliekų: molio, tinko, šlako, kurie liudija apie geležies lydymą. Tyrinėjimų metu surasti Pašatrijos gyvenvietės kapai – patys įdomiausi archeologinėje medžiagoje. Surasti ir kruopščiai atidengti penki kapai su devynių žmonių palaikais (datuota II–IX a.). Nustatyta, jog daugelis mirę smurtine mirtimi – rasti būdingi sužalojimai.
Antrojoje renginio dalyje, kuri vyko muziejaus archeologijos salėje, lankytojų laukė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto Metalo meno katedros dėstytojos juvelyrės, doc. Remigijos Vaitkutės paskaita „Juvelyrika. Senosios archajinės technologijos“. Dėstytoja papasakojo apie žalvarinių papuošalų gamybą, parodė žalvarinių segių ir smeigtukų pavyzdžių.
Renginio metu pasisakė ir Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Elvyra Spudytė: „Mes projekto „Lietuvos muziejų kelias“ vykdyme dalyvaujame jau antrus metus. Šiemet pasirinkome temą, susijusią su archeologija. Turime didelį kultūrinį paveldą – muziejuje sukaupti milžiniški lobiai.“ Direktorė pasidžiaugė, kad Žemaičių muziejus „Alka“ turi savo archeologus, nes ne kiekvienas Lietuvos muziejus juos turi.