LR Prezidentūroje surengtoje tradicinės pilietinės iniciatyvos „Lietuvos galia“ apdovanojimų ceremonijoje buvo pristatyti šių metų konkurso laureatai – 20 organizacijų ir bendruomenių, kurios padeda žmonėms su negalia, remia sergančius ar išbandymų patiriančius asmenis, suteikia naujų galimybių socialiai pažeidžiamiems asmenims, kilniems tikslams vienija vietos bendruomenes, taip pat iniciatyvos, kviečiančios saugoti gamtą.
Kategorijos „Žalia Lietuva“ laureate tapo iš Telšių kilusios Viltautės Žvirzdinaitės su bendraminčių komanda įkurta iniciatyva „Keliautojų nameliai“, skirta tvaraus turizmo mėgėjams, kurie ieško ne komforto, o unikalaus gamtos pažinimo.
Apdovanojimą įteikė Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene.
„Telšių ŽINIOS“ kalbina V. Žvirzdinaitę apie iniciatyvą „Keliautojų nameliai“ ir domisi jos ateities planais.
Aurelija SERVIENĖ
– Trumpai prisistatykite.
– Esu Viltautė, žemaitė, gimiau ir užaugau Telšiuose ir tik studijų metais išvykau į Vilnių, kur dabar ir gyvenu.
Mėgstu juokauti, jog, matyt, mano varde užkoduota, kad savo kūrybinę energiją nukreipiu į įvairius projektus, vienaip ar kitaip skirtus Lietuvai, žmonėms, bendruomenėms, vaikams.
– Papasakokite apie savo veiklą.
– Šiuo metu mano pagrindinė veiklos kryptis yra technologinis švietimas. Kartu su švietimo technologijų startuoliu „Vedliai“ suteikiame pastiprinimą mokykloms ugdyti mokinių talentus kurti su technologijomis.
Taip atsiranda dar viena mane jungianti gija su Telšiais, nes bendrauju su Lietuvos mokyklomis, mokytojais, vadovais. Kaip tik lapkritį susitikau ir su Telšių mokytojais aptarti skaitmeninių kompetencijų ugdymo ateities Telšiuose. Salėje buvo mano ir vidurinės, ir gimnazijos informatikos mokytojai, buvo labai gera vėl juos pamatyti ir jau kolegiškai aptarti, ką galime kartu nuveikti čia, Telšiuose.
Tai mane be galo įkvepia grįžti, nes gimtas miestas visada turi ypatingą vietą širdyje ir visada rūpi, kaip sekasi technologiniam švietimui Telšiuose.
– Papasakokite apie Jūsų naują iniciatyvą Lietuvos keliautojams.
– Galiu sakyti, kad esu apdovanota neeiliniu kiekiu energijos, tad, be pagrindinės darbinės veiklos, visuomet jaučiuosi esanti vedama vidinio smalsumo ieškoti ir vis kažką nuveikti skirtingose srityse.
Tad šalia pagrindinės švietimo veiklos dabar esu ir Lietuvoje neseniai įsisteigusios organizacijos „Keliautojų nameliai“ viena iš įkūrėjų ir organizatorių. Mes esame savanorių komanda, kuri patikėjome, jog galime įkurti keliautojų namelių tinklą Lietuvoje, ir drąsiai ėmėmės šios užduoties.
– Kas yra tie „Keliautojų nameliai“?
– Tai savanoriška iniciatyva, kai prikeliame antram gyvenimui nenaudojamus, dažnai apleistus pastatus ir savanorių rankomis transformuojame juos į tvaraus turizmo stoteles, namelius keliautojams apsistoti.
Kadangi nameliai dažniausiai mediniai, seni, formuojame pagarbų požiūrį į Lietuvos tradicinę architektūrą ir jos išsaugojimą. Sutvarkę nenaudojamą pastatą ir atvėrę jį keliautojams, apsaugome pastatus nuo išnykimo ir kartu skatiname tvarumą, bendruomeniškumą ir keliavimą po Lietuvą tvariu būdu – pėsčiomis, dviračiu ir pan.
Namelius tvarkome tvariai ir kuo labiau perpanaudodami tai, kas jau yra.
Su komanda populiariname tvaraus keliavimo ir pastatų bei daiktų perpanaudojimo idėjas, skatiname dalinimosi kultūrą, pavyzdžiui, visuomet stengiamės įveiklinti resursus, jau panaudotus to pastato statyboje, perpanaudoti kuo daugiau pastate esančių medžiagų, daiktų, baldų, juos restauruoti, sutvarkyti. Taip išvengiame naujų pastatų statybos ir resursų švaistymo.
Be to, atlikdami tvarkymo, remonto darbus, stengiamės naudoti kuo natūralesnes, netaršias medžiagas.
– Iš kur kilo ši idėja?
– Keliautojams atvirų namelių tinklų pavyzdžių pasaulyje jau yra (pvz.: Suomija, Škotija, Naujoji Zelandija ir kt.). Ten tokių namelių tinklai sėkmingai veikia dešimtmečius, bet Lietuvoje – tai nauja idėja.
Mes, kurdami iniciatyvą Lietuvoje, labiausiai rėmėmės Škotijos principu, kur dar 1965 m. grupė savanorių entuziastų įkūrė asociaciją. Organizacija namelius prižiūri, sutvarko, suremontuoja iki bazinio, t. y. švaraus, tvarkingo, būvio, o savininkai leidžia organizacijai tuos namelius naudoti keliautojų trumpalaikėms nakvynėms ir daro gerą darbą visuomenei. Tas pastatas nestovi griūdamas, bet tarnauja visuomenei ir duoda naudą. Šiuo metu asociacija valdo jau daugiau kaip 100 namelių per visą Škotiją. Tačiau pačiai asociacijai priklauso tik du pastatai, o visi kiti naudojami panaudos teise.
Lygiai tokiu pat principu tinklą mes kuriame ir Lietuvoje. Žinoma, kaip viešoji įstaiga tikrai laukiame ir priimsime bet kokį norą pastatą padovanoti, jeigu savininkas tikrai žino, kad jam tas pastatas nereikalingas, kad jis neturi jokių planų.
– Kiek jau yra veikiančių namelių Lietuvoje?
– Nuo iniciatyvos pradžios 2023 m. vasarį atverti jau keturi nameliai, sėkmingai naudojami keliautojų. Jiems sutvarkyti suorganizuota daugiau nei 20 talkų! O eilėje jau laukia kelios dešimtys pastatų pasiūlymų.
Projekto savanorių bendruomenę sudaro jau daugiau nei 120 savanorių, kurie talkose ir projekto organizavimo veikloje darbavosi daugiau nei 3 200 valandų.
Ateities tiksluose – dar tiek pat kitąmet ir taip po truputį užauginti tinklą visoje Lietuvoje.
– Ar bus tokių namelių Telšių rajone?
– Kaip tik dar neturime atverto namelio Žemaitijoje, bet turime kelis pasiūlymus, kuriuos reikia įvertinti. Jei atsiras daugiau norinčių, laukiame namelių pasiūlymų www.keliautojunameliai.lt užpildant pastato anketą.
Kviečiu norinčius prisidėti prie „Keliautojų namelio“ tinklo gyvavimo lankant ir apsistojant nameliuose, atvykstant į talkas savanoriauti ar prisidedant finansiškai.
– Ar pradžiugino LR Prezidento apdovanojimas?
– Aš matau ir žinau, kad Lietuva yra nepaprastai fantastiška šalis realizuoti savo idėjas, kurti nacionaliniu mastu ir būti pastebėtam ir įvertintam už tai.
LR Prezidento apdovanojimas projektui „Keliautojų nameliai“ – to pavyzdys!
Tad nelaikykime savo svajonių stalčiuje – joms visoms Lietuvoje yra vietos ir erdvės išsipildyti.