Broliai Arūnas ir Arvydas Vaičkai kurį laiką gyveno Telšiuose. Dabar Arvydo namai yra Ispanijoje, Arūno – Anglijoje. Sugrįžtantys į tėviškę vyrai kuria žemaitišką roko muziką ir gausina būrius gerbėjų. Muzikinę karjerą pradėję paauglystėje, šiandien vėl sugrįžę prie savo pomėgio muzikuoti dalijasi sėkmės istorijomis ir didžiule meile rokui.
Ema GRUBLIAUSKYTĖ
Muzikinės karjeros pradžia
Arūną ir Arvydą domėtis muzika paskatino dėdės Antanas ir Justinas. Antanas yra brolių grupės būgnininkas. Giminaičiai brolius išmokė groti šešiastygėmis gitaromis. Iki tol Arvydas ir Arūnas jau mokėjo groti septynstygėmis gitaromis.
Pirmasis brolių mokytojas buvo jų tėtis Petras Vaičkus. Tai prasidėjo vaikystėje, kai berniukams nebuvo nė dešimties metų. Apie muzikinę karjerą tada dar jie negalvojo. Pagrindinė jų mintis buvo, kaip išmokti groti užsienietiškus kūrinius.
Pirmieji žingsniai muzikos srityje
Kai broliams buvo dar tik keturiolika metų, Alsėdžių kultūros namuose jie stebėjo vietinių muzikantų, kurie grojo šokių metu, repeticiją. Muzikantams paklausus, ar norėtų išmokti groti, jaunuoliai atsakė, kad jau moka. Tada buvo paprašyti pademonstruoti savo muzikinius gebėjimus. Arvydas ir Arūnas sugrojo grupės „The Animals“ kūrinį. Muzikantai, jų paprašę tai pademonstruoti, suprato, kad šokiuose greitai atsiras kiti muzikantai. Taip ir nutiko. Taigi pirmieji brolių žingsniai muzikiniame gyvenime žengti Alsėdžiuose, Plungės rajone, kur pirmą kartą sugrojo stovėdami scenoje.
1981 metais Arūnas su bendraminčiais įkūrė vokalinį-instrumentinį ansamblį Plungės statybos technikume. Technikumo vadovai ne tik nupirko muzikos aparatūrą ir instrumentus, bet ir pakvietė profesionalų muzikantą Arkadijų Kukuškiną, kuris tapo brolių vadovu ir mokytoju.
Įkvėpimas kurti ir groti roką
Meilę roko muzikai įkvėpė tų laikų roko ir vakarietiškos muzikos draudimas. Broliai nelegaliais būdais įsigydavo Vakarų šalių grupių diskų ir kopijuodavo jų dainas. Pradėjo kurti savo kūrinius, stengėsi, kad jų dainos būtų artimos klausomam rokui.
Muzikos stiliaus formavimasis
Broliai abu iš karto suprato, kad gros roką be jokių kompromisų, nes tai jų jaunystės muzika. Tuomet mūsų krašte roko grupių nebuvo. Tad jų muzikos stilių formavo Vakarų šalių grupės ir atlikėjai.
Arūno ir Arvydo mėgstamiausios roko grupės buvo ir yra „Rosi“, „Motorhead“ ir dar daugybė kitų panašaus stiliaus grupių.
Grupės susikūrimas
Brolių grupė vėl susibūrė „kovido“ pandemijos metu, 2020-aisiais, kai jie nusprendė dalyvauti kasmetiniame Alsėdžių festivalyje, kuris turėjo vykti 2023 metais. Specialiai tam festivaliui broliai įrašė septyniolika dainų, iš kurių pusė buvo jų mėgstamų dainų „koveriai“, o kitos – jų pačių kūrybos dainos. Arvydas ir Arūnas manė, kad tuo viskas ir pasibaigs, bet, pasirodo, žmonėms jų kūriniai patiko.
Tais pačiais metais broliai buvo pakviesti į Naisių festivalį. Nutarė dalyvauti, nes groti pažadėjo ne organizatoriams, o žiūrovams. Alsėdžiuose ir Naisiuose jiems pasisekė – sulaukė palaikymo ne tik iš žiūrovų, bet ir iš kitų atlikėjų. Tai juos paragino nesustoti, kurti muziką toliau.
Didelė sėkmė scenoje
Arūną pirmoji sėkmė scenoje aplankė 1981 metais – jis laimėjo tų laikų politinės dainos konkursą Plungėje. Ir 1982 metais su Plungės statybos technikumo ansambliu laimėjo laureatų vardus Plungės rajono muzikos kolektyvų apžiūroje.
Arvydo didžiausia pirmoji sėkmė – muzikos kolektyvo „Autsaideris“ subūrimas ir daugybė koncertų visoje Lietuvoje ir artimame užsienyje.
Muzikinės karjeros iššūkiai
Pagrindinis iššūkis broliams – pinigų stoka. Nes dainų įrašymas studijoje kainuoja nemažai.
Antras iššūkis – jie gyvena skirtingose Europos šalyse, todėl naujų kūrinių kūrimas užtrunka daug ilgiau. Bet, kaip jie sako, XXI amžius leidžia šiuos sunkumus šiek tiek supaprastinti, o ir lėktuvai labai dažnai skraido.
Įsimintiniausi pasirodymai
Įsimintiniausi broliams koncertai yra pirmieji, kurie įvyko prieš keturiasdešimt metų, ir pirmasis po keturiasdešimties metų Alsėdžių festivalyje 2023 metais, kurio metu Arvydas ir Arūnas labai jaudinosi. „Visi koncertai įsimintini savaip“, – džiaugėsi broliai Vaičkai.
Kūrybos procesas
Vaičkai atskleidė, kad kūrybos procesas yra labai paprastas: kažkuris sugalvoja ką nors naujo, įrašo „demo“ ir duoda paklausyti broliui. Po ilgų ginčų dėl teksto ir harmonijos pradeda darbuotis Arvydo studijoje ir nauja daina padaryta.
Mėgstamiausi savos kūrybos kūriniai
Mėgstamiausi brolių „koveriai“: „Pundėivs ī mūsa pusie“, „Alsėdžiai“. O iš savos kūrybos – „Baladė apie tėvą“ ir „Viskas per vėlai“. „Mes mylim kiekvieną savo kūrinį, jie yra mūsų kūdikiai“, – sakė Vaičkai.
Asmeninis gyvenimas ir muzikinės ambicijos
Broliai derina savo asmeninį gyvenimą su muzikinėmis ambicijomis, nes iš pajamų, kurias gauna atlikdami savo tiesioginius darbus, turi išlaikyti šeimas, save ir dar įrašinėti muziką.
Ateities planai ir svajonės
Arūno ir Arvydo svajonė yra įrašyti studijoje paskutines penkias dainas, kurios jau seniai laukia savo eilės. Ateityje sukurti dar roko kūrinių ir sugroti kur nors ant didelės scenos.
Neįgyvendinti projektai
Vis dar neįgyvendintas brolių pirmasis projektas – planuoja įrašyti žemaitiškų liaudies dainų roko versijas. Šią vasarą susipažino su puikiu dainų kūrėju ir atlikėju Gediminu Jokubausku. Broliai norėtų kartu su juo įrašyti kokią nors dainą.
Patarimai jauniems muzikantams
Brolių patarimas tik vienas….
DAUGIAU SKAITYKITE „Telšių ŽINIŲ“ Nr. 68 (2506)