
Kiekvienas turime savų silpnybių, o dažnas – ir priklausomybių. Daugelis priklausomybių yra žalingos mūsų fizinei ir psichologinei sveikatai, gali kenkti darbui ar asmeniniams santykiams. Tad svarbu gebėti atpažinti ir su jomis kovoti, nebijoti kreiptis pagalbos.
Priklausomybė nuo įdegio
Vasarą daugelis stengiasi pasimėgauti saule ir įgyti gražų įdegį. Siekiantys juo džiaugtis visus metus taip pat lankosi soliariumuose. Ir nors ultravioletiniai saulės spinduliai skatina žmogui reikalingo vitamino D gamybą, jie taip pat yra pavojingi. Neatsakingai mėgaujantis ultravioletiniais spinduliais, didėja odos vėžio rizika, sensta oda, dėl nudegimų gali atsirasti pigmentinių dėmių ar net randų.
Nepaisant to, nemažai žmonių piktnaudžiauja saulės voniomis ar soliariumais, nes turi vadinamąją tanoreksiją – priklausomybę nuo įdegio. Su šia problema dažniau susiduria moterys, kurių potraukį deginimuisi dažnai lemia visuomenėje vyraujantys nerealistiški grožio standartai. Viena JAV atlikta studija atskleidė, kad kas penkta tyrime dalyvavusi 18-30 metų baltaodė moteris turėjo priklausomybės įdegiui požymių.
Nors deginimasis turi ir teigiamą pusę, visgi saulėje reikėtų būti saikingai, naudoti tinkamas apsaugos priemones, o deginimuisi rinktis laiką priešpiet ar vakare, kai saulė nėra tokia intensyvi. Norintys gražaus įdegio, vietoje saulės vonių ar soliariumų gali rinktis saugesniu laikomą purškiamą įdegį, kurio rezultatais galima džiaugtis iškart. Tačiau visų svarbiausia – nesistengti taikytis į kitų primetamus standartus, o vertinti savo natūralų grožį.
Seksualinė priklausomybė
Lytiniai santykiai yra žmogaus prigimties dalis ir viena iš stipriausių intymumo išraiškų. Visgi kartais sveiko seksualinio potraukio ribos yra peržengiamos, ir žmogus lytinių santykių ima siekti liguistai. Turint tokią priklausomybę, mintys apie seksą užvaldo žmogaus protą ir tampa nekontroliuojamos. Tokiam asmeniui tampa sunku susikoncentruoti ir susifokusuoti į kitus tikslus ir darbus. Taip pat neretai įninkama į pornografiją. Dėl to kenčia produktyvumas, karjera, asmeniniai santykiai ir – paradoksalu – intymus gyvenimas. Visą tai gali lydėti savigrauža, gėdos jausmas, nerimas ir netgi depresija.
Dėl to, kaip ir kiekvieną kitą priklausomybę, liguistą potraukį seksui svarbu atpažinti ir pripažinti. Tai pirmas žingsnis, leidžiantis eiti išsivadavimo nuo priklausomybės keliu. Hiperseksualumą gali padėti įveikti psichologai ar savigalbos grupinė terapija. Jei mintys apie lytinius santykius ar seksualiniai potraukiai ima trukdyti gyvenimui, svarbiausia – nebijoti kreiptis pagalbos.
Rūkymo priklausomybė
Nors priklausomybė cigaretėms nėra nauja ir netikėta, tačiau paminėjimo tikrai verta vien dėl savo masto. Rūkymas – viena labiausiai paplitusių priklausomybių pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2020 m. tabaką vartojo 22,3 proc. pasaulio gyventojų – 36,7 proc. vyrų ir 7,8 proc. moterų. Lietuvoje, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, 2021 m. kasdien rūkė 31,1 proc. gyventojų.
Rūkymo priklausomybę lemia tabako veiklioji medžiaga – nikotinas. Prie jos sukeliamų malonių pojūčių organizmas labai lengvai pripranta. Be to, priklausomybė nikotinui yra pripažįstama kaip viena iš sunkiausiai įveikiamų. Ir nors žmonės dažniausiai rūko norėdami patirti nikotino sukeliamus malonius pojūčius, kartu su dūmais jie įtraukia ne tik nikotiną,bet ir visą spektrą kitų cigarečių dūmuose esančių pavojingų medžiagų, kurios susidaro tabako degimo metu. Tarp jų – dervos, anglies monoksidas ir kelios dešimtys skirtingų kancerogenų. Patekusios į organizmą jos žaloja plaučius, daugelio organų ląsteles, apsunkina širdies darbą ir lemia daugybę neigiamų pasekmių sveikatai. Būtent šios medžiagos ir yra pagrindinė su rūkymu susijusių ligų priežastis.
Lengvo kelio į išsivadavimą nuo rūkalų nėra. Tačiau su valios pastangomis mesti rūkyti tikrai įmanoma. Tai padaryti padeda ir pakaitinė nikotino terapija, kuri saugo organizmą nuo cigarečių dūmuose esančių pavojingų medžiagų poveikio, tačiau leidžia patenkinti ir palaipsniui mažinti nikotino poreikį. Jei visgi mesti rūkyti nesinori, manoma, kad bedūmės tabako alternatyvos cigaretėms, kuriose nėra ugnies ir nevyksta degimo procesas, gali padėti sumažinti su rūkymu susijusias rizikas.
Priklausomybė nuo plastinių operacijų
Turbūt daugeliui yra tekę regėti netikėtas įžymybių išvaizdos transformacijas, pasiekiamas įvairiomis plastinėmis operacijomis. Visgi toks išvaizdos koregavimas gali tapti ne tik gandų ir apkalbų objektu, bet ir rimta priklausomybe. Tačiau į ją įklimpsta ne tik žymūs žmonės. Įvairioms išvaizdos koregavimo procedūroms tampant vis labiau prieinamomis, vis daugiau žmonių neatsispiria pagundai „tobulos“ išvaizdos siekti naudojant chirurgines procedūras, implantus ar injekcijas. Apie priklausomybę galima kalbėti tuomet, kai žmogui korekcijų vis negana – asmuo nebegali sustoti ir ryžtasi vis radikalesnėms bei dažnesnėms intervencijoms.
Bet kurios chirurginės operacijos ar procedūros nėra be rizikų. Piktnaudžiavimas chirurgo skalpeliu gali privesti prie sveikatos problemų – įvairių uždegimų, organų pažeidimo ar šalutinių reakcijų. Kadangi šią priklausomybę dažniausiai lemia pažeistas savivertės jausmas, nepasitikėjimas savimi ir negalėjimas savęs priimti tokio, koks esi – paprastai išeičių tenka ieškoti kartu su psichologu. Visgi sveiko santykio su pačiu savimi kultivavimas, mokymasis nesilygiuoti į primetamus grožio standartus ir mylėti save, gali padėti tokių problemų išvengti.
Tvarkymosi priklausomybė
Švaros manija ir idealios tvarkos siekis taip pat gali signalizuoti priklausomybę, kuri dažnai yra viena iš obsesinio kompulsinio sutrikimo (OKS) formų. Kad ir kiek besitvarkytų, tokią priklausomybę turintis žmogus vis tiek nesijaučia patenkintas rezultatu. Dėl liguisto poreikio tvarkytis asmuo gali apleisti kitas savo pareigas ir darbus. Visa tai gali lydėti nerimas, stresas, o OKS atveju – įvairios įkyrios mintys, neretai vedančios prie depresijos. Be to, tvarkantis gausiai naudojama buitinė chemija gali pakenkti ir fizinei sveikatai, sukelti alergijas, bėrimus ar kvėpavimo takų ligas.
Jei jaučiama, kad nuolatinis poreikis tvarkytis trukdo gyventi, kenkia darbui ar santykiams, svarbu kreiptis pagalbos į specialistus. Šiandien esama efektyvių terapijos priemonių, leidžiančių išgydyti sutrikimą ir įveikti priklausomybę.