Birželio 3 dieną Telšių rajono savivaldybės administracijos užsakymu antstolė atvyko prie Masčio ežero pontoninės prieplaukos, ant kurios stovi skandalą sukėlęs restoranas, taip ir nepradėjęs veikti. Vykdant faktinių aplinkybių konstatavimą dalyvavo du Savivaldybės darbuotojai, verslininko atstovas ir advokatas. Paties, kaip sakoma įvykio kaltininko, prieplaukos nuomininko ir restorano statybas finansavusio verslininko nebuvo, nes jis išvykęs į užsienį.
Giedra AKAVICKIENĖ
Žmonės nesulaukia, kada atidarys restoraną
Priminsime, kad prieplauka – Savivaldybės, o naujasis statinys – taip ir neaišku, kieno. Pastato likimas paaiškės pasibaigus teismų karuselei, teisinės išlaidos kiekvienos šalies laukia didžiulės, o finalas laukia itin skausmingas, nes ieškovo – verslininko Vido Kolesinskio ieškinys atsakovui – Telšių rajono savivaldybei milijoninis, be to, dar yra tikimybė, kad pastatas gali būti nugriautas.
O Telšių gyventojai ir svečiai smalsiai dairosi pro stiklines pastato sienas ir laukia nesulaukia, kada galės jame išgerti kavos žiūrėdami į Masčio ežero vandenis. Atsitiktinai pakrantėje sutikti du vyrai, atvykę iš Gargždų, stebėjosi, kodėl vidury dienos kavinė nedirba, o sužinoję istoriją linkėjo Telšiams nenugriauti pastato, o greičiau jį įveiklinti, kad visiems būtų nauda.
Konkurse dalyvavo tik vienas dalyvis
Prieš dešimtį metų prieplauką su tiltu išsinuomojęs ir iki sutarties pabaigos likus keleriems metams modernų pastatą pastatęs verslininkas V. Kolesinskis „Telšių ŽINIOMS“ aiškino, kad statydamas nė minties neturėjo kažkam atiduoti restoraną, o dabar šį išvaizdų statinį esą norima iš jo atimti. Žodžiu, pasak verslo atstovo, tai valdžios reketas.
Iš tiesų nei nuomos viešo konkurso, nei nuomos sutarties dokumentuose nė žodelio nėra, koks likimas laukia pastatyto restorano-kavinės. Štai pontoninės prieplaukos ir tilto nuomos viešo konkurso (2014 04 16) dokumentų II dalyje „Statinio ir vietos aprašymas bei apžiūra“ parašyta: „…Ant pontoninės prieplaukos esamų polinių pamatų numatyta kavinės-restorano statyba (vieno aukšto su mansarda kavinės-restorano pastatas, kurio pirmo aukšto plotas apie 290 kv. m). Kavinė-restoranas turi būti statomas pasirenkant lengvas sienų konstrukcijas ir atsižvelgiant į galimą sezono įtaką. Tiltas suprojektuotas taip, kad vasaros metu kavinė-restoranas gali būti praplėstas ant pontoninės dalies…“
Iš tokių pontoninės prieplaukos ir tilto nuomos viešo konkurso sąlygų negalima suprasti, o kas tą numatytą kavinės-restorano statybą finansuos ir vykdys – gal nuomotojas, o gal nuomininkas. Nenuostabu, kad tokiame painiame konkurse dalyvauti panoro tik vienas dalyvis, kuris laimėjo ir pasirašė nuomos sutartį, o dabar už savo teises kovoja teisme.
Savivaldybės pelnas per dešimtmetį ir galimi nuostoliai
Savivaldybės surašytuose dokumentuose aiškiai nurodyta tik nuomos kaina – 898,38 lito per mėnesį. Įvedus Lietuvoje eurą, nuomos kaina tapo 260 eurų per mėnesį.
Bendras išnuomotos prieplaukos ir tilto plotas – 1 283,4 kv. m, vadinasi, 0,70 lito arba 0,21 euro už 1 kv. m per mėnesį.
Taigi įdomumo dėlei paskaičiuosime. Per metus Savivaldybė iš pontoninės prieplaukos ir tilto nuomos gavo 3 120 eurų pajamų, o per visą sutarties laikotarpį, t. y. dešimtmetį, – 31 200 eurų. O dabar, praėjus dešimčiai metų, per tą laiką pasikeitus rajono vadovams ir Tarybai, gali tekti sumokėti už prastai sudarytą sutartį.
Statytojo nuomone, įteisinus restoraną už nuomą Savivaldybė galėtų gauti gerokai daugiau nuompinigių. O dabar, kaip užsiminė V. Kolesinskis, gali būti, kad pastatas bus nugriautas. Šis blogiausias scenarijus gali ištikti, jei teisme bus įrodyta, kad statybos leidimas išduotas neteisėtai ir pats statinys yra nelegalus.
Turėdamas leidimą maitinimo paskirties pastato – kavinės naujai statybai, verslininkas įgyvendino planą pastatyti restoraną, kurio projektą parengė architektas Algirdas Žebrauskas. Problemos prasidėjo Registrų centre pateikus dokumentus įteisinti statinį. V. Kolesinskio teigimu, pastato nepavyko įteisinti, nes, kaip nurodė Registrų centras, statinys (restoranas) pastatytas ant kito statinio (prieplaukos).
Savivaldybei teks gintis teisme nuo 1,3 milijono eurų ieškinio. Į šią sumą, pasak V. Kolesinskio, įeina teisininkų išlaidos, projektavimo ir statybos kaina, negautos pajamos už restorano veiklą, nes jau buvo pasirašyta sutartis su įmone, kuri būtų naujose patalpose vykdžiusi veiklą. Pagal tos įmonės stilių ir norus buvo supirkti baldai, padarytas patalpų apšvietimas.
Pirmasis posėdis jau įvyko Šiaulių apygardos teisme. Savivaldybės tarybos posėdyje šį faktą patvirtino ir Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, paklaustas opozicijos lyderio Algirdo Bacevičiaus, kokia situacija dėl pasibaigusios nuomos sutarties.
Nepavyko pasiekti taikos sutarties
Savivaldybė savo ruožtu taip pat nusisamdė advokatą. Verslininkas V. Kolesinskis atskleidė, jog dėl šventos ramybės, kad greičiau pasibaigtų teisminiai procesai ir galėtų greičiau vykdyti veiklą, Savivaldybės administracijai siūlė sudaryti taikos sutartį. Tad verslininko advokatas siūlė kompromisą rasti išmokant 100 tūkst. eurų, tačiau, pašnekovo teigimu, Savivaldybės advokatas nesutiko.
Gali būti, kad tikroji tiesa paaiškės tik Aukščiausiajame Teisme, nes neabejojama, kad nesvarbu, kuri šalis pralaimės, ji sprendimą skųs.
Telšiuose gerai žinomas verslininkas apgailestavo, kad taip, jo manymu, neteisingai elgiasi Savivaldybės administracija atsisakydama įregistruoti kadastrinius pakeitimus, dėl to neįmanoma statinio įteisinti Registrų centre.
„Esu daug gero nuveikęs Telšių labui. Įkūriau Telšių vyrų krepšinio komandą „Telšiai“, ją finansuoju“, – kalbėjo didžiulę nuoskaudą jaučiantis V. Kolesinskis.
Tarybos nario A. Bacevičiaus paklausimas
Gegužės 27 dieną prieš Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdį Tarybos narys A. Bacevičius išsiuntė paklausimą merui T. Katkui dėl Masčio ežero prieplaukos nuomos: „Šių metų gegužės 13 d. baigėsi sutarties tarp Telšių rajono savivaldybės ir piliečio V. Kolesinskio terminas „Dėl pontoninės prieplaukos ir tilto nuomos bei eksploatavimo“. Nuomos sutartis baigėsi, Masčio ežero prieplauka turi būti perduota Savivaldybei, tačiau procesas dėl neaiškių priežasčių užtruko. Iš viešų publikacijų sužinome, kad privatus asmuo dėl kažkokių pretenzijų Savivaldybei kreipėsi į teismą. Savivaldybė lyg nusamdė advokatą atstovauti teisme. Prieplauka buvo išnuomota Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimu, todėl Taryba turi būti informuota apie Tarybos sprendimo vykdymą, t. y. nuomos sutarties pasibaigimo procedūros įvykdymą.
Vadovaudamasis LR vietos savivaldos įstatymo 9 str. 2 d. nuostata ir Telšių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento 99 p. nuostata prašau artimiausiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje įvykdyti įstatymo numatytą Savivaldybės tarybos nario paklausimo procedūrą, pakviesti į posėdžio tribūną Savivaldybės administracijos pareigūną, kuris privalės atsakyti į pateiktus klausimus dėl aukščiau minėtos sutarties pasibaigimo, nuomos pasekmių ir kitus klausimus.“
Meras T. Katkus trumpai: „Baigėsi sutartis“
Gegužės 30 dieną vykusiame Tarybos posėdyje rajono vadovas T. Katkus atsakė, kad Savivaldybė į teismą paduota dėl statybos leidimo išdavimo.
Kadangi vyksta teismo procesas, meras teigė negalintis išsamiai komentuoti, tarstelėdamas, kad pirmajame posėdyje pareiškėjas pateikė papildomų dokumentų, o kitas teismo posėdis vyks rugpjūčio mėnesį.
Tarybos narys A. Bacevičius toliau domėjosi, iš kur ir už kiek Savivaldybė nusamdė advokatą iš Savivaldybės lėšų. Kokia Savivaldybės pozicija teisme, ar ji panaikins statybos leidimą, ar ne.
Mero teigimu, pasibaigus nuomos sutarčiai nuomininkas privalo priduoti objektą, nes praėjus dešimčiai metų turi būti skelbiamas naujas nuomos konkursas. „Tai paprašėme grąžinti“, – sakė T. Katkus.
Tai pažiūrim pagal Lietuvos įstatymus kas gali būti statoma ant vandens, ant pakrantės. Yra pakrantės apsaugos zona. Faktas, kad teismas turėtų naikinti leidimą, statinį nugriauti. Tik matosi kur profesorius nagus prikiša ten kriminalas
Neįtikėtina, kad dešimt metų nei savivaldybės biurokratai, nei verslininkai nesuprato, kad daro nesąmonę. O tas profesorius pagarsėjo jau kad klebonui prie bažnyčios kiaule pakišo. Jis fantazijos nestokoja galimai, net ant Džiugo kalno baseiną suprojektuotų.
Mano nuomonė tokia: prieš 10-imt metų buvo sutarta ir leista statyti ant prieplaukos kavinę. buvo sumokėti „otkatai”. Dabar valdžia pasikeitė, tad pareikalavo „otkatus” sumokėti iš naujo, nes sako, mes už tai nieko negavome. Nuomininkas nesutinka dar kartą mokėti, todėl savivaldybės klerkai nusprendė viską naikinti. Kas nemoka, tas nieko negauna – tokia jų filosofija. Neturiu įrodymų, bet puikiai žinau kaip ši sistema veika ir tai yra tik mano nuomonė. Manau, nuomininkas galėtų daugiau papasakoti, jei norėtų.
Teisingai mastai Žemaitį. Sklando legendos, kad netoli Telšių žmogus turėjo bravora. Kas mėnesį mokėjo apylinkės policininkui komunalinius. Tas policininkas buvo perkeltas į kitą apylinke, susirinko mokesčius ir išvyko. Kita diena pas žmogelis atvyko kitas policininkas, sako, jei nori užsiimti toliau saviveikla mokėk dabar man. Žmogus ir sako: Nu blt aš juk vakar susimokejau. Jei taip dažnai mokėti tai man ir biznis neapsimoka. Nežinau, gal čia tik legenda.