Lapkričio 15 dieną Telšiuose asmenims su proto ir psichikos negalia duris atvėrė grupinio gyvenimo namai. Jų vadovė Audronė Rusteikienė pagalbos ranką socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms tiesia jau daugiau nei dešimtmetį, o pirmuosius grupinio gyvenimo namus viešoji įstaiga „Gyvenk kartu“ prieš ketverius metus įkūrė Rainiuose. Kviečiame artimiau susipažinti su A. Rusteikiene pokalbyje, kuriame ji dalijasi pasakojimu apie darbo pradžią, kasdienybę, patiriamus iššūkius bei tai, kas nuolat veda į priekį.
– Kaip ir kada gimė idėja įkurti pirmuosius grupinio gyvenimo namus VšĮ „Gyvenk kartu“?
– Savęs paieškose buvau gan ilgai. Dirbau kitose profesinėse srityse, o ir mano pirmosios studijos buvo kitos krypties. Vėliau, pasirinkusi socialinio darbo studijas, labai džiaugiausi ir iš karto supratau atradusi save. Po studijų pradėjau dirbti socialine darbuotoja Telšių moterų bendrijoje „Akvalina“, vykdžiau projektinę veiklą „Telšių rajono savivaldybės gyventojų, patiriančių socialinę atskirtį, integracija į darbo rinką“. Net neįsivaizdavau, kad yra tiek daug žmonių, kuriems reikia pagalbos. Besibaigiant projektui, gavau socialinės darbuotojos darbą su neįgaliaisiais Telšių centre „Viltis“. Pradžioje dirbau su darželinukais, paraginta direktorės perėjau dirbti į dienos socialinį skyrių su neįgaliais suaugusiaisiais. Man darbas labai patiko ir sekėsi. Sužinojusi apie galimybę kurti grupinio gyvenimo namus negalią turintiems žmonėms Telšių rajone pasidalijau savo idėja su Telšių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja ir Telšių rajono savivaldybės atstovais. Gavusi pritarimą, kartu su vyru pradėjau ruošti patalpas ir dokumentus. O veiklos pradžia išties buvo nelengva, kadangi ją dar apsunkino kaip tik visame pasaulyje prasidėjusi COVID-19 pandemija.
– Neseniai atsidarę antrieji grupinio gyvenimo namai – dar viena idėja iš Jūsų ankstesnių planų?
– Rainiuose įsteigusi VšĮ „Gyvenk kartu“, sužinojau, kad dar yra projektas „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Telšių rajone“. Nusprendžiau jame dalyvauti. Šeima, aišku, pritarė, palaikė, kas man yra labai svarbu ir reikalinga. Vyras tada pažadėjo, kad jei laimėsime projektą, grįš iš užsienio ir dirbsime abu neįgaliųjų labui. Ir tą projektą mūsų įstaiga laimėjo – tai reiškia dvejus grupinio gyvenimo namus ir vienerius savarankiško gyvenimo namus. Tačiau su namų paieška užtrukome, seno namo pritaikymas ir rekonstrukcija reikalauja daug kaštų, taip pat nebuvo tinkamos pasiūlos. Bet pavyko rasti vieną namą ir jį pritaikyti, kuriuo dabar labai džiaugiamės ir vis dar gyvename įkurtuvių nuotaikomis.
– Kokį išskirtumėte iššūkį ar sunkumus, su kuriais tenka susidurti dirbant socialinį darbą?
– Kartais man labai liūdna ir nesuprantama, kokioje vietoje šiais laikais yra žmogus, kur yra žmogiškumas, nes būna visokių dienų, kai nusvyra rankos ir suvoki, kad kažkam neįgalus žmogus yra niekas. Bet kai matai neįgaliųjų emocijų, elgesio net ligos metu pokyčius, tada supranti savo darbo svarbą.
– Gal galėtumėte išskirti kelis ar vieną sėkmės atvejį, kai pajautėte, kad grupinio gyvenimo namai ir Jūsų pagalba neįgaliajam tikrai padėjo?
– Turėjome sudėtingą atvejį, kai net mano pačios patirtis sakė, kad, ko gero, padėti nepavyks, bet, žinokite, klydau. Susidūrėme su vidutinio amžiaus negalią turinčia moterimi, kuri gyveno neprižiūrima ir negėrė vaistų. Jos gyvenimo sąlygos buvo baisios: moteris bastėsi po kaimą su pagaliu, nevalgiusi, išsekusi. Mums prireikė kelerių metų darbo, ir ši moteris pasikeitė neatpažįstamai. Manau, kad mūsų pagrindinis įrankis yra besąlygiška meilė žmogui. Pavyzdžiui, anksčiau ji puldavo su priekaištais ant žmonių, buvo pikta, su savimi kalbėdavosi, gestikuliuodavo rankomis ir vis klausdavo, kada ją vešiu namo, bet dabar tokių klausimų neliko. Moteris moka apsikabinti ir padėkoti, nori būti graži, myli savo draugus, viskuo su jais dalijasi, yra rami ir patenkinta.
Kita neįgali moteris bijojo žmonių, visur vaikščiodavo paskui mane, praktiškai nekalbėjo. Aš maniau, kad ji iš viso nekalba. Dabar ji ne tik kalba, bet ir pasako, ko nori. Pamenu, vieną kartą parduotuvėje sušuko: „Aš to noriu! Aš to noriu!“, ir man širdyje pasidarė taip gera. Žmonės, pajutę tą šilumą, tą žmogišką požiūrį į juos, tiesiog atgyja. Aš nebematau jų negalios, matau charakterį. Mes draugaujame, diskutuojame, keliaujame, žaidžiame. Štai čia ir yra ta tikroji mano darbo esmė – matyti pasikeitusius, atsigavusius, laimingus žmones,
– Beveik visą laiką su sunkumus patiriančiais asmenimis dirbote akis į akį. Kaip jaučiatės eidama naujas – vadovės – pareigas?
– Man reikėjo laiko prisipratinti tas pareigas, nes aš jų nelabai norėjau ir ieškojau, kas galėtų vietoje manęs jas užimti. Taip, aš ne „popierinis“ žmogus, man reikia dirbti su žmonėmis. Aš moku santykį su žmogumi užmegzti, man tai pavyksta, tuomet man visi darbai eina kaip iš pypkės. Bet dabar galvoju, kokią būčiau klaidą padariusi, jeigu būčiau pasielgusi kitaip. Aš matau, kaip ką reikia daryti, ir darbuotojams tai pasakau. Pavyzdžiui, kaip neįgalieji turi būti aprengti, kaip turi elgtis prie stalo ar viešose vietose, kokiose užimtumo veiklose jie galėtų dalyvauti.
– Kaip sekėsi ir sekasi suburti darbuotojų komandą? Kuo vadovaujatės?
– Šioje vietoje labai svarbus atitinkamas požiūris į darbą. Čia ne koks verslas, čia yra gyvenimas. Renkuosi žmogų, kuris ateitų iš širdies ir tą širdį jiems atiduotų. Negali būti „ateini atidirbti“, reikia sukurti ryšį su neįgaliais žmonėmis. Aš niekada nepavydžiu kitam populiarumo, talento ar darbo rezultatų, kaip tik visada savo darbuotojus skatinu mokytis, tobulėti visur dalyvauti, domėtis naujovėmis. Darbe turi būti pagarba vienas kitam tarp neįgaliųjų ir tarp darbuotojų.
Kornelija ŠMUKŠTAITĖ
Labai ačiū už straipsnį,malonu skaityti ir suprasti, kad direktorė dirba žmonėms – tai labai reta, šių dienų visuomenėje.
Labai ačiū už straipsį, skaitant malonu suvokti, kad direktorė dirba žmogui – tai labai reta, šių dienų visuomenėje.