Gyvename gražioje šalyje – Lietuvoje. Kuo geriau ją pažįstame, tuo turtingesni tampame. Telšių diabetikų bendrijos „Dia Telšiai“ nariai liepos 18 dieną išvyko aplankyti kaimyninio Plungės rajono.
Pirmiausia vykome į kunigaikščio M. Oginskio rūmus Plungėje. Čia mus pasitiko gidė – „kunigaikštienė“ Aleksandra. Ji labai nuoširdžiai papasakojo rūmų istoriją, apie dvaro žmonių gyvenimo kasdienybę ir šventes. Kai 1873 metais dvarą iš grafo P. Zubovo nupirko kunigaikštis M. Oginskis, rūmų pastatas atrodė labai prastai, todėl jis šalia pastatė neorenesansinio stiliaus naują už 50 tūkst. sidabrinių rublių. Nuo to laiko Plungės dvaras išgyveno tikrą aukso amžių, t. y. tapo kultūros, skonio ir grožio centru. Kunigaikštis čia buvo sukaupęs apie 100 giminės portretų, marmurinių biustų ir kitų vertingų meno kūrinių kolekcijas, turtingą retų spaudinių biblioteką, archeologinių radinių, ginklų ir numizmatikos kolekcijas. Tęsdamas muzikines giminės tradicijas įsteigė dvaro orkestro mokyklą, kurioje mokėsi dailininkas ir kompozitorius M. K. Čiurlionis. Milžiniškas sodas tuo metu puošė dvaro teritoriją. Be mums įprastų vaismedžių, buvo auginami persikai, abrikosai, vaistiniai augalai. Čia buvo įsteigtas žemaitukų žirgynas.
Rūmų „šeimininkė“ Aleksandra po įdomios ekskursijos po rūmų sales neišleido mūsų namo nepavaišinusi kvapnia cikorijų kafija ir nepapasakojusi pikantiškų istorijų apie aukštuomenės gyvenimą ir elgesį rūmuose.
Toliau patraukėme link Beržoro kaimo, kur mūsų laukė tikra žemaitė – „babūnė“. Ji edukacinėje programoje „Žemaičių gyvenimo būdas“ pavalgydino mus kastiniu su šviežiomis bulvėmis ir vis pasakojo linksmas istorijas iš žemaičių gyvenimo. Toliau su žiedu tyrėme, kokių žolelių arbata mums asmeniškai tinka kaip vaistas, o kokių tik vandenėliui pagardinti, minėme mįsles apie augalus ir „Babūnės vaistažolių laukelyje“ rinkome žoleles, žiedelius ar kasėmės sodinukų savo darželiams.
Pasukę link Likšų, pasiekėme Energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parką. Šeimininkė Jurga pirmiausia papasakojo, kad čia yra įvairios geometrinės figūros ir labirintai, kuriais vaikščiodami patirsime didelį poveikį savo būsenai. Nukreipė, kur ir kaip vaikščioti. Toliau individualiai pasirinkome sau tinkamą.
Tikrai įsitikinome, kokia turtinga ir graži mūsų Žemaitija. Kitą mėnesį vyksime į Skuodo rajoną.
Telšių diabetikų bendrijos „Dia Telšiai“ pirmininkė Virgilija KAMINSKIENĖ