Vasarai įsibėgėjus ir visiems sugužėjus į miškus ir paežeres, akis pradeda badyti šiukšlės – ypač jos erzina atvykus stovyklauti į gražią vietą ir saulės nušviestuose miškuose. Susitvarkyti tokias vietas – svarbus darbas. O kad tvarkytis būtų smagiau ir procesas vyktų greičiau – Aplinkos ministerijos ir Aplinkos projektų valdymo agentūros iniciatyva visose Lietuvos apskrityse rengiamos „Šiukšlių medžiotojų“ žaidynės.
Pirmosios tokios varžybos įvyko Klaipėdos rajone, prie buvusio Glaudėnų sąvartyno, tuomet – apsitvarkyti nusprendė ir Vilniaus moksleiviai. Birželio mėnesį susitvarkė Skaudvilės, Pilviškių bei Vaiguvos miestelių jaunimas, o liepą – Kauno miesto ir Utenos Užpalių jaunuoliai. Galiausiai projektas atvyksta ir į Žemaitiją – Telšius. liepos 19 dieną, 15 valandą Žemaičių kaimo muziejaus stovyklos dalyviai renkasi į medžioklę ir kviečia visus, norinčius prisijungti.
Stovyklos dalyviai gerbia ne tik vietos kultūrą, bet ir gamtą
Žemaičių muziejus „Alka“ per vasarą vaikams ir paaugliams organizuoja dienos stovyklas Žemaičių kaimo muziejaus padalinyje.
„Stovyklos „Vasaros atostogos Žemaičių kaimo muziejuje“ tikslas – ugdyti kūrybiškumą, bendravimą, bendradarbiavimą, kritinį mąstymą, pagalbą kitam, – sako Žemaičių kaimo muziejaus padalinio vedėja Eglė Barčauskienė. – Taip pat – skatinti jaunuolių sąmoningumą domėtis, puoselėti, pažinti meną, gamtą, tvarumą, etninės kultūros paveldą, judesio praktiką.“
Stovykla vyksta Žemaičių kaimo muziejuje, taigi ir dienotvarkė susijusi su kaimo žmogaus ruoša: jaunuoliai gauna pašerti triušį, pagirdyti arklį, išsišluoti kiemą. Po priešpiečių seka mankšta, edukacijos arba išvykos, kurių metu dalyviai gali savo akimis pamatyti, kaip atsiranda daržovės, pienas, kaip suvejamas vilnonis siūlas.
„Leidžiame jiems patiems austi, pinti, rišti, nukirpti, nulipdyti. Aptariame per kiek laiko tokie darbai pasidaro. Šiose veiklose, tikėtina, jie suvokia, kas yra darbas, ima vertinti ir gerbti jį. Vakarop užvedame pokalbius, diskusijas, pasitelkdami tautosaką, padavimus, pasakas, patarles, kalbatės apie draugystę, žmonių bendravimą, kas patinka, kas suerzina, kokie žodžiai žeidžia ir kaip iš nepatogių situacijų išeiti nesusipykus,“ – apie stovyklos veiklas pasakojo E. Barčauskienė.
Todėl tvarkyti pasirinkta stovyklos aplinka – miškas greta Žemaičių kaimo muziejaus. Iš kur čia, netoli Masčio ežero krantų, randasi šiukšlės?
„Kaip ir dažnais atvejais, šiukšles gamtoje palieka žmogus,“ – trumpai atsako Žemaičių kaimo muziejaus vedėja. Į stovyklą nuo savaitės pradžios susirinkę vaikai tik neseniai išgirdo apie planuojamą „šiukšlių medžioklę“. Ir šią veiklą priėmė labai teigiamai.
„Mūsų organizuojamoje stovykloje dalyvaujantys vaikai myli gamtą ir supranta jos svarbą žmogaus gyvybei. Varžytuvės jiems nėra pagrindinis tikslas dalyvauti tokiame projekte,“ – sako E. Barčauskienė.
Žaidžiant ir varžantis tarpusavyje šiukšles rinkti smagiau
Idėja tvarkytis žaidžiantis ir varžantis tarpusavyje pradėta taikyti dar prieš pandemiją – Lietuvos gamtos fondas Lietuvoje yra organizavęs šiukšlių rinkimo žaidimus, kurių vienas pirmųjų įvyko Giedriaus Bučo žygio „Už švarią Lietuvą“ atkarpoje ties Pabradės miesteliu. Tuomet, kadangi pakelėse nebuvo daug šiukšlių, besivaržę komandų nariai tekini pasileisdavo link pastebėtos šiukšlės, kad spėtų nučiupti ją pirmieji.
Šiukšlių rinkimas kaip varžytinės išplito į 28 pasaulio šalis ir tokiu būdu surinktų šiukšlių kiekis iš viso viršijo 3000 tonų!
Šiuo metu Lietuvos gamtos fondas kartu su Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra kviečia moksleivius žaisti naudojantis programėle „Waste Hunters“ („Šiukšlių medžiotojai“). Nors svarbu surinkti kuo daugiau šiukšlių per kuo trumpesnį laiką, programėlė paskatina žaidėjus rūšiuoti, nes joje reikia žymėti specifines šiukšlių rūšis, taip pat skaičiuoti šiukšles vienetais.
Žaidime galima pasirinkti strategiją „išsipirkti“ įrankių, kuriais lengviau rinkti šiukšles, tačiau už jas teks paaukoti dalį jau surinktų taškų – šiukšlių kupinų maišų. Taip pat vertinami „įdomiausi radiniai“.
Iš kelių komandos narių vienas yra tarsi „sekretorius“ ir siekia nepraleisti bei užregistruoti visas komandos draugų į rūšiavimo maišus sviedžiamas šiukšles. Tokia „medžioklė“ trunka apie pusantros valandos arba tol, kol apibrėžtoje teritorijoje nebelieka nė šiukšlelės.
Po akcijų organizuojamas šiukšlių išrūšiavimas į vietinius antrinių žaliavų konteinerius, o likusios buitinės atliekos išvežamos į kiekvieno regiono atliekų tvarkymo centrus (RATC).
„Šiukšlių medžiotojai“ apkeliavo visą Lietuvą
Aplinkos ministerijos, Aplinkos projektų valdymo agentūros ir Lietuvos gamtos fondo iniciatyva „Šiukšlių medžioklė“ per pavasario ir vasaros mėnesius įvyko jau beveik visose 10 Lietuvos apskričių. Daugiausia šiukšlių kiekviename renginyje surinkusios ir prizines vietas užėmusios komandos apdovanotos prizais, kurie skatina nekurti panašių į rastas atliekas (jie susiję su daugkartiniu naudojimu). Į renginius kviečiami prisijungti ir savanoriai, moksleivių tėvai, mokytojai ar tiesiog aplinkai ir miškų bei miestų švarai neabejingi žmonės.
Šiuo metu beliko apsitvarkyti Telšių ir Panevėžio apskrityse. Iki šiol, susitvarkius 8-iose Lietuvos apskrityse, komandoms visoje Lietuvoje pavyko surinkti daugiau nei 7500 vienetų šiukšlių, iš gamtos ištraukti dešimtis kilogramų statybinių atliekų, apie 30 padangų ir 2 klozetus.
Išmokę naudoti nemokamą ir visiems prieinamą programėlę, žaidimų dalyviai galės rengti tokias akcijas savarankiškai – apsitvarkyti ir galbūt surengti pikniką po talkos arba tiesiog pabendrauti su savo bendruomenės nariais. Tvarkytis žaidžiant – linksmiau ir azartiškiau, o miškai, paupiai ir paplūdimys be šiukšlių atrodo tikrai geriau.
pats jaunimas kiek šiukšlina…