Kai Lietuvoje šalta ir šlapia, sunku patikėti, kad kažkur (ir ne taip jau labai toli) šviečia saulė, noksta apelsinai, žydi migdolų medžiai, o jūra šiltesnė nei pas mus vidurvasarį. Telšių kultūros centro vaikų folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ dalyviams nusišypsojo laimė savaitę pabūti viename seniausių tradicinių saulėtosios Sicilijos folkloro festivalių „I Bambini del Mondo“ („Pasaulio vaikai“) Agridžento mieste. Sicilijos klimatas – rojus kaktusams, palmėms, agavoms ir kitiems sukulentams.
Agridžento teritorija gyvenama nuo neatmenamų laikų. Čia pynėsi tautos, tradicijos, čia kariauta ir kurta. Tad ar gali būti įdomiau? Keisčiausia, kad kurį laiką šioje vietoje gyveno graikai. V a. prieš Kristų slėnyje įkūrę Akrago miestą, jie gynė visą Siciliją nuo karingųjų kartaginiečių. Būtent tuo metu ant slėnio kalvos atsirado daugybė šventyklų. Gelsvi jų siluetai pasirodo iš toli, mirguliuoja saulėto rytmečio apsupti migdolų medžių ir dangaus žydrynės. Kas metai Agridžento mieste vasario pradžioje vyksta tarptautinis folkloro festivalis, skirtas Sagra del mandorlo in fiore (liet. „žydinčių migdolų šventė“) milijonų rausvų žiedų žydėjimui.
Kasmet festivalio metu į Agridžento miestą plūsta šimtai tūkstančių žmonių iš visos Sicilijos pažiūrėti įspūdingo reginio – pasaulio tautų folkloro atlikėjų parado miesto gatvėmis ir koncertų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktos antikinės graikų šventovės Hera papėdėje.
Tradiciniame folkloro festivalyje šiais metais dėl finansinės krizės dalyvavo tik keturių šalių – Korėjos, Indonezijos, Lietuvos, Italijos bei Sicilijos regiono – atstovai. Dėl finansinių sunkumų neatvyko delegacijos iš Jakutijos, Ispanijos, Armėnijos ir Bulgarijos.
Pagrindinė šio festivalio idėja – vaikai – pasaulio taikos skleidėjai. Festivalio metu kiekvienos šalies atstovai pristatė savo piešinius, linkėjimus nacionaline kalba, skirtus taikai pasaulyje išsaugoti. Festivalį „I Bambini del Mondo“ remia Jungtinių Tautų Vaikų fondas (UNICEF), kuris tiekia maistą, drabužius ir rūpinasi pasaulio vaikų sveikata. UNICEF tikslas – sukurti vaikams tinkantį pasaulį.
Nors festivalio programa buvo ganėtinai įtempta (kas dieną po du tris koncertus), tačiau vaikų folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ nariams festivalis paliko neišdildomų įspūdžių: paradai siaurose įvairių miestų gatvelėse, ypatingi koncertai Agridžento viduramžiais statytame Didžiajame teatre, pačios gražiausios Konkordijos šventyklos didingumas, o koks neapsakomas jausmas, kai nuo aukštai įsikūrusios Junonos šventyklos atsiveria vaizdas į visą slėnį, į naująjį cemento užvaldytą Agridžento, į alyvmedžius ir migdolmedžius, tarsi tinklus tarp garbingos praeities ir aptrupėjusios dabarties, skirtingų kultūrų įvairovė, Agridžento miesto žmonių vaišingumas, dėmesys bei šimtmečiais folkloro tradicijų puoselėjimas ir tapatumo išsaugojimas.
Tauta gyva – kol gyvos jos tradicijos…