
Sausio 13-oji Žemaitijos turizmo informacijos centrui (TIC) yra išskirtinė diena. Tądien ne tik prisimenami laisvės gynėjai, bet ir minimas įstaigos gimtadienis. Šiemet jis ypatingas – Žemaitijos turizmo informacijos centras švenčia 20-metį! Apie pastarųjų metų akivaizdžius pokyčius pasakoja VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centro direktorius Egidijus Vaškelevičius:
– Mes, Žemaitijos turizmo informacijos centro šiandieninė komanda, galime pasidžiaugti praėjusių metų rezultatais, kurie turėtų priversti didžiuotis net ir sakančius, jog Telšiams turistų nereikia. 2022-aisiais įstaigoje apsilankė 41 089 turistai iš Lietuvos ir užsienio šalių. Su Žemaitijos TIC-o pagalba buvo suorganizuotos 404 ekskursijos ir 89 edukacijos. Įspūdingi skaičiai, įrodantys, kad tokių turistų srautų Telšiuose dar nėra buvę nė vienais metais!
Norint pasiekti lankytojų Telšiuose skaičiaus augimo, be abejonės, reikia paplušėti. Mums tai rutininė veikla: parengėme medžiagą ir maršrutus 4 televizijos laidoms, kurias išvydę ir ilgai nelaukę turistai atvyksta pasisvečiuoti, pavalgyti ar pasižvalgyti mūsų mieste ar rajone. Apie centrą, jo veiklą, Telšius ir Telšių rajoną pasirodė net 63 publikacijos vietinėje ir respublikinėje žiniasklaidoje. Išleidome ir atnaujinome lankstinukus „Telšių, Mažeikių, Plungės, Rietavo lankytinos vietos: TOP 10“, „Mažosios Telšių miesto puošmenos“ (lietuvių, anglų, rusų k.), „Žydų kultūros paveldo maršrutas: Telšiai, Plungė, Mažeikiai“, „Telšių rajono TOP 10“, „Telšių rajono savivaldybės žemėlapis-lankytini objektai“, keletą skrajučių, kviečiančių aplankyti Telšių mieste ir rajone esančius objektus. Praėjusią vasarą skelbėme nuotraukų konkursą, skatinantį aplankyti TOP 10 lankstinuke pažymėtas vietas, o Pasaulinės turizmo dienos renginio metu Žemaitijos TIC-o ir rėmėjų įsteigtais prizais apdovanojome tris šio žaidimo laimėtojus. Sukūrėme ir išleidome 8 naujus suvenyrus, reprezentuojančius Telšius ir Žemaitiją: magnetukus su Žemaitijos totemu – meška, kuprinę KOKŠTARA, kepures, marškinėlius, pirkinių maišelius „Telšiai“, rašiklius su žemaitiškais užrašais, seniūnijų pavadinimais bei Telšių simbolika, iš įvairiausių medžiagų pagamintus magnetukus „Linkėjimai iš Telšių“, „Telšiai“ ir „Telšē“, „Žemaitijos turizmo informacijos centras“, „Žemaitija“ ir Žemaitėjė“, puodelius ir stiklines su Telšių simbolika, raktų pakabukus, lipdukus su Telšių simbolika, laikrodukus, atvirlaiškius ir atvirukus, šokoladą su širdingais linkėjimais iš Telšių ir kt. Sukūrėme ir edukacijų. Ekskursijų metu sėkmingai pritaikome interaktyvius žaidimus „Galvasukis“, „Meška“, „Kiek tavyje meškos?“
Vedėme 11 edukacijų Telšių bendrojo lavinimo mokyklose, organizavome „sekretų“ paieškas Archeologijos dienos proga, surengėme jau tradicija tampantį grandiozinį renginį, skirtą Pasaulinei turizmo dienai.
Sulaukėme ir daugybės lankytojų puikiai vertinamame mūsų įkurtame Meškų muziejuje, o praėjusio sezono metu apgyvendinome net daugiau kaip 2 000 naujų muziejaus gyventojų. Šiuo metu turime jau per 5 000.
Po Telšių miestą ir jo apylinkes turistus ir miesto svečius lydi profesionalių ir kompetentingų gidų būrys. 18 gidų kartu su Žemaitijos turizmo informacijos centro komanda pasiūlė 18 naujų, išskirtinių, maršrutų, istorijų ir teminių ekskursijų, iš kurių ypač daug dėmesio sulaukė naktinė ekskursija Telšių mieste ir ekskursija automobiliais po Telšių rajoną.
2022 metais įgyvendinome Europos Komisijos, Lietuvos kultūros tarybos ir Telšių rajono savivaldybės finansuojamus projektus „EUROPE DIRECT Telšiai“, „Telšių senamiestis – nukelti stogai“ bei „Žemaičių egzaminas“, kurių metu nufilmuotos ir parengtos 7 virtualios ekskursijos po dalį Telšių senamiesčio, parengti 7 mokomieji-informaciniai reportažai apie žemaičių kalbą ir žemaičių kūrėjus, aplankytas į UNESCO kultūros paveldo sąrašą įtrauktas Kuldygos miestas Latvijoje, susitikta su kolegomis, dirbančiais turizmo politikos formavimo ir įgyvendinimo srityse, o patį „Žemaičių egzaminą“ laikyti ir pasitikrinti savo žinias gali kiekvienas iki kito egzamino, vyksiančio jau 2023 m.
Tikimės, kad naujų idėjų gims ir ateityje, o išskirtiniai projektai stebins ne tik telšiškius, bet ir miesto svečius.
Siekdami kuo plačiau skleisti žinią apie savo veiklą, išskirtinį mūsų kraštą, dalyvavome Lietuvos turizmo forume, tarptautinėje turizmo parodoje „Adventur 2022“, 2022 m. Jūros šventėje, „Šiaulių turizmo gatvėje“, pirmą kartą inicijavome „Turizmo alėjos“ įgyvendinimą Telšių miesto šventės metu, dalyvavome LR finansų ministerijos organizuotoje diskusijoje Telšiuose „Naujos 7,5 mlrd. eurų investicijos“ ir daugybėje kitų.
Bendradarbiaujame su vietos verslininkais, teikiančiais turizmo paslaugas, atliekame jų paslaugų stebėseną, o ant geriausių ir daugiausiai turistų sulaukiančių įmonių langų ar durų paliekame paslaugų kokybę liudijantį ženklą „Žemaitijos turizmo informacijos centras rekomenduoja“. Palaikome bei remiame ir vietos menininkus, amatininkus, jiems patardami ar padėdami parduoti jų rankų darbo gaminius Žemaitijos turizmo informacijos centre esančioje suvenyrų parduotuvėje.
O kur dar bendravimas ir bendradarbiavimas su partneriais ir bendraminčiais, su politikais ir visuomenės nuomonės formuotojais! Kiekvieno savo žingsnio, skleidžiant žinią apie Telšius ir rajoną, neįvardysi.
Taigi mes jums atskleidėme tik dalį savo kasdienio darbo rezultatų. Ką Žemaitijos turizmo informacijos centras nuveikė, ką pasiekė, kaip priėmė jus – lankytojus ir miesto svečius, ką padarė, pateisindamas ar nepateisindamas jūsų lūkesčių, kas jus nudžiugino ar nustebino, galite atsakyti tik jūs, stebėdami mūsų veiklą.