Paskutinįjį birželio savaitgalį, birželio 25–26 dienomis, Degaičių miestelyje netrūko šurmulio, pramogų ir įvairios veiklos. Minėtas Degaičių parko atkūrimo 50-metis, surengta tradicinė „Tulpmedžio žydėjimo“ šventė, vyko sporto varžybos ir tituliniai atlaidai.
Monika GIRDVAINĖ
Žvejų ir sportininkų pasiekimai
Šventinis savaitgalis prasidėjo žvejų mėgėjų varžybomis Degaičių parko tvenkinyje. Tarp vyrų pirmoji vieta pagal bendrą svorį ir gausiausią laimikį vienetais (115 vienetų žuvų) atiteko Antanui Vaitkevičiui. Antroji vieta pagal bendrą svorį skirta Laurynui Deimontavičiui, o trečioji – Bronislovui Beniušiui. Didžiausio laimikio apdovanojimą pelnė Artūras Vaitkevičius. Apdovanoti jauniausi žvejai trimetis Tautvydas Vaitkevičius ir Justas Šiaulevičius.
Moterų grupėje pirmąją vietą pagal bendrą svorį pelnė jauniausia žvejė keturmetė Urtė Vaitkevičiūtė, žvejojusi su pagalba. Antroji vieta atiteko Indrei Vaitkevičienei.
Sporto entuziastai savo jėgas išbandė svarsčių kilnojimo, tinklinio ir krepšinio varžybose.
Žemaitijos regiono „Žemaitijos taurės“ svarsčių kilnojimo turnyro Degaičiuose sumanytojas, vienas iš organizatorių ir rėmėjų Kęstutis Kasparavičius kartu su Degaičių sporto klubu šiemet sukvietė gausų būrį svarsčių kilnojimo mėgėjų. Dalyvavo sportininkai iš Kūlupėnų (Kretingos r.), Gruzdžių (Šiaulių r.), Mažeikių miesto ir Židikų seniūnijos, Telšių miesto ir Tryškių bei Degaičių seniūnijų, Vilniaus.
Nugalėtojų įvairiose svorio kategorijose ir amžiaus grupėse buvo iš visų atvykusių komandų. Tad visi iškeliavo namo su medaliais ir taurėmis. Geriausiai sekėsi sportininkams iš Židikų. Jie laimėjo daugumos amžiaus grupių stipriausio dalyvio taures.
Vyrų tinklinio varžybose du prieš du pirmoji vieta atiteko Viliui Liubartui ir Mariui Čėsnai, antroji – Daliui Kreišmontui ir Juliui Svirušiui, o trečioji – Simonui ir Laurynui Vaišiams.
Krepšinio tris prieš tris varžybose triumfavo degaitiškių komanda „Parkas“, antroji liko žarėniškių komanda „AB“, o tretieji – „Muškietininkai“ iš Viekšnių (Mažeikių r.). Dalyvavo komandos iš Šiaulių, Mažeikių bei Telšių miestų ir rajonų.
Edukacinių veiklų gausa
Visą dieną netrūko veiklos Degaičių bendruomenės namų kiemelyje.
Doc. dr. Juozas Pabrėža pristatė žemaičių kalbą, jos išskirtinumą ir reikšmę. Svečias aptarė ateities planus ir dabar vykdomus žingsnius, kad žemaičių kalba mūsų šalyje būtų visuotinai pripažinta ir įteisinta kaip kalba.
Taip pat vyko žemaitiškų austinių lovatiesių („dėvuonu“) paroda. Iš viso jų buvo 57. Lovatiesėmis parodai pasidalijo Degaičių seniūnijos gyventojos I. Smilgevičienė, D. Sudintienė, I. Pocienė, J. Vasiliauskienė, A. Rastokienė, O. Gaižauskienė, V. Gaižauskienė, P. Vitkauskienė, Z. Jonikienė, E. Žukauskienė bei atsivežė V. Dirvonskienė.
Tautodailininkė, trečios kartos giminės audėja Virginija Dirvonskienė papasakojo apie audimo amatą, raštų bei audimo reikšmę ir paskirtį.
Vyko edukacijos „Molio veidas medyje“, „Gėlių plaktuko menas“. Jas vedė Rita Mineikienė, Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos Degaičių filialo vyr. bibliotekininkė.
Parodoje „Degaičių istorijos puslapius pravertus“ buvo galima susipažinti su Degaičių dvaro ir parko istorija, nuotraukose pamatyti pažįstamus ir jau pasikeitusius veidus, pastatus.
Degaičių bendruomenė šnekučiavosi prie bendro vaišių stalo.
Susirinkusiuosius linksmino ir šokti kvietė Žemaičių Kalvarijos kultūros centro Platelių skyriaus liaudies muzikos kapela „Apėntās“ (vadovė Jurgita Antanaitienė).
Padėkos parko puoselėtojams
Lauko estradoje vykusiame koncerte susirinko gausus būrys degaitiškių ir svečių. Pažymėti garbios parko sukakties atvyko LR Seimo nariai Rimantė Šalaševičiūtė, Valentinas Bukauskas, Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mantas Serva, Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas Kajetonas Šliogeris.
Degaičių seniūnas Leonidas Jegorovas ir tautodailininkas, kalvis Evaldas Rimkūnas įteikė padėkos raštus ir išskirtinio dizaino E. Rimkūno kurtus tulpmedžio žiedus gyventojams, prisidėjusiems prie Degaičių parko išsaugojimo ir kūrimo. Padėkos skirtos Adolfui Kišonui, Mykolo Ežerskio šeimai, Janinai Zvonkuvienei, Dariui Liaugaudui, Antanui Kontrimui.
V. Bukauskas ir M. Serva taip pat pagerbė ilgametį parko puoselėtoją A. Kišoną, kūrusį parko kraštovaizdį ir nuolat jį pildžiusį naujais retais augalais.
„Paveikslą nutapyti galima per savaitę, per mėnesį, per metus ar net per dešimt metų, o medį užauginti? Praėjo net 50 metų, o medžiai dar tik pusamžiai. Jie dar augs ir gražės. Sodinkite medžius! Kuriate sodybą – pirmiausia medį pasodinkite, dar prieš darydami trobos pamatus“, – dėkodamas sveikintojams augalijos svarbą pabrėžė parko įkūrėjas A. Kišonas.
R. Šalaševičiūtė pagerbė paramą gėlėmis Degaičių parkui teikiančius gyventojus: Giedrę Špakauskaitę, Kristiną ir Saulių Ruzgas, Janiną ir Vytautą Vilimus.
Padėkos raštus nusipelniusiems degaitiškiams įteikė ir Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas K. Šliogeris. Pagerbtas A. Kišonas, L. Jegorovas, Degaičių parapijos klebonas Sigitas Grigas, Degaičių „Bočių“ pirmininkė Adolfina Rastokienė bei Degaičių kapelos „Grįžolė“ vadovas Bronius Gaižauskas.
„Bočių“ atstovai prie sąjungos prisijungusiems šešiems naujiems nariams įteikė pažymėjimus.
Tikinčiųjų bendruomenės vardu padėkota kunigui S. Grigui už Degaičių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos juridinį įteisinimą, nuoširdų darbą, rūpinimąsi bažnyčia. Dvasininkas savo ruožtu už pagalbą dėkojo seniūnijos darbuotojams ir bendruomenės nariams.
Šventėje koncertavo Degaičių kapela „Grįžolė“, telšiškė atlikėja Nijolė Giedraitienė, Lietuvos estrados atlikėjas Egidijus Sipavičius bei duetas Jurgita ir Kęstas.
Atlaidai ir Pirmoji Komunija
Birželio 26-ąją Degaičių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje vyko tituliniai atlaidai ir Pirmosios Komunijos šventė.
Pirmąją Komuniją priėmė 6 vaikai. Šv. Mišias vedė svečias mons. kan. Rimantas Gudlinkis. Po pamaldų buvo padėkota kunigui svečiui, vargonininkei Violetai bei chorui.
Visi buvo pakviesti į agapę prie Degaičių bendruomenės namų. Čia vaišėmis svečiams rūpinosi Laima Šapienė, o smagias dainas atliko Telšių Parkinsono ligos draugija ir kolektyvas „Dar pabūkim“.