
Reaguojant į situaciją Ukrainoje, apie jau atliktus Telšių rajono savivaldybės veiksmus dėl Ukrainos karo pabėgėlių informuoja Savivaldybės administracijos direktorius, Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Tomas Katkus.
Gerbiami Telšių rajono gyventojai,
Ukrainoje vykstantys karo veiksmai sukrėtė visą pasaulį, nesuvokiamas elgesys ir represija prieš Ukrainos piliečius nepalieka abejingų. Situacija sudėtinga, reikalaujanti greitų sprendimų, todėl svarbiausia tampa racionalus protas, leidžiantis priimti maksimaliai racionalius sprendimus. Išlikite ramūs, nepulkite į paniką, užsiimkime įprasta veikla, tačiau išlikime solidarūs ir turimomis galimybėmis ištieskime pagalbos ranką ukrainiečiams, o tai padaryti galime kiekvienas iš mūsų. Telšiuose surengtoje paramos rinkimo akcijoje Ukrainos gyventojams Jūs tai jau įrodėte: per pusdienį buvo surinktas pilnas sunkvežimis rūbų, batų ir įvairiausių reikalingų daiktų, kurie jau pristatyti į Klaipėdos daiktų surinkimo / paskirstymo punktą.
Telšių rajono savivaldybė taip pat atlieka pasiruošimo darbus. Numatytos vietos, kuriose būtų galima apgyvendinti apie 360 Ukrainos piliečių. Apgyvendinti planuojama: Ubiškės daugiafunkciame centre, Telšių regioninio profesinio mokymo centro bendrabutyje, Žarėnų pagrindinėje mokykloje, buvusiame Janapolės pagrindinės mokyklos pastate, buvusiame Pavandenės pagrindinės mokyklos pastate, Kaunatavos, Mitkaičių, Upynos, Žarėnų dienos centruose.
PASKIRTAS KOORDINATORIUS, TEIKIANTIS IR REGISTRUOJANTIS INFORMACIJĄ APGYVENDINIMO IR PARAMOS KLAUSIMAIS
Paskirtas koordinatorius, teikiantis informaciją apgyvendinimo klausimais, registruojantis asmenis, galinčius suteikti būstą ukrainiečiams. Koordinatorius taip pat registruoja informaciją apie Jūsų galimą suteikti pagalbą (rūbai, batai, įvairūs daiktai, maistas, maisto tiekimo paslauga, vertėjavimo paslaugos, psichologinė pagalba, higienos priemonės, medicinos pagalba ir t. t.). Koordinatoriaus kontaktai: el. p.: lina.jokubauskiene@telsiai.lt, tel. 8 686 33958. Turimą būstą, kurį galite suteikti ukrainiečiams, taip pat registruoti galite svetainėje www.stipruskartu.lt. Į koordinatorių galite kreiptis ir tais atvejais, kai žinote, kad pas Jus atvyksta Ukrainos gyventojas ir Jums reikalinga pagalba.
Visoms seniūnijoms, ugdymo, kultūros įstaigoms, ligoninėms, poliklinikoms duoti nurodymai susitvarkyti patalpas, rūsius.Atsižvelgdami į civilinės saugos reikalavimus, daugiabučių namų gyventojai taip pat turi susitvarkyti rūsius, atsilaisvinti praėjimus, išmesti nereikalingus daiktus.
Primename, kad stambiagabarites atliekas nemokamai galite priduoti į:
PIRMIEJI VEIKSMAI ATVYKUS UKRAINOS GYVENTOJUI
Pirmiausia sprendžiami svarbiausi sveikatos, gyvenamosios vietos, vaikų ir jų pačių saugumo bei teisiniai klausimai.
Atvykęs Ukrainos gyventojas visų pirma turėtų susitvarkyti dokumentus Migracijos departamente prie LR vidaus reikalų ministerijos. Telšiuose tai padaryti galima adresu: Žemaitės g. 34, Telšiai.
Tolimesni veiksmai priklauso nuo individualios situacijos, kokia reikalinga pagalba: įsidarbinimo, ugdymo, apgyvendinimo, pavėžėjimo, vertėjavimo, psichologinė, maitinimo, reikalingų daiktų ir kt.
ĮSIDARBINIMAS
Kasdien sulaukiama vis daugiau atvykstančių nuo karo bėgančių ukrainiečių. Į Lietuvą nuo karo pasitraukę žmonės atleidžiami nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti ar sprendimą dėl darbo atitikties. Juos įdarbinti ketinantys šalies darbdaviai neturi kreiptis į Užimtumo tarnybą dėl leidimų dirbti išdavimo.
Darbdaviai, sudarę darbo sutartį su užsieniečiu, privalo pateikti nustatytos formos LDU pranešimą per „Sodros“ informacinę sistemą EDAS. Nurodytas pranešimas apie užsieniečio įdarbinimą turi būti pateikiamas ne vėliau kaip likus vienai darbo dienai iki užsieniečio įdarbinimo dienos.
Darbo paieškoms registruotis galima visuose Užimtumo tarnybos skyriuose. Telšiuose tai padaryti galima adresu: S. Daukanto g. 64. Kontaktai: paslaugų darbdavių specialistė Skaistė Žaliaduonienė, tel. +370 698 08364, el. p.: skaiste.zaliaduoniene@uzt.lt, vyriausioji specialistė Janina Venckienė, tel. + 370 616 46674, el. p.: janina.venckiene@uzt.lt.
ŠVIETIMAS
Rengdamiesi priimti ir pradėti mokyti ukrainiečių vaikus, išsiaiškinome, kiek rajono mokyklose yra laisvų vietų. Rajono įstaigos pagal įvairias programas galėtų priimti apie 600 vaikų. Jeigu vaikų bus daugiau, nei yra laisvų vietų, gali reikėti atidaryti naujų komplektų. Visa tai priklausys nuo to, kada, kiek vaikų, kokio amžiaus atvyks į mūsų rajoną. Mokyklos gali priimti mokytis ir įregistruoti į Mokinių registrą ir tuos mokinius, kurie neturi laikino leidimo gyventi Lietuvoje bei nacionalinės vizos.
Švietimo ir sporto skyriuje yra paskirtas asmuo, kuris koordinuoja visus klausimus, susijusius su vaikų, atvykusių iš Ukrainos, priėmimu į švietimo įstaigas: nagrinėja pareiškėjo informaciją, nukreipia asmenis į atitinkamą švietimo įstaigą.
Kaip organizuoti ugdymą atvykusiems iš užsienio vaikams, yra aprašyta Bendruosiuose ugdymo planuose bei mokyklų ugdymo planuose. Juose numatyta, kad mokykla paskiria asmenį, kuris padėtų sklandžiai įsitraukti į mokyklos bendruomenės gyvenimą, sudarytų mokinio individualų mokymosi planą. Ugdymo įstaigoms konsultacijas pasirengę teikti tokios patirties turintys Vilniaus lietuvių namai. Pirmiausia, žinoma, vaikams reikės padėti apsiprasti naujoje aplinkoje. Jeigu atvykusių vaikų bus daug, žinoma, kad mokykloms bus reikalinga pagalba iš šalies ir čia labai pagelbėtų mokytojų savanorystė. Su rajono mokyklų vadovais aptarėme, kad kiekviena mokykla pagal savo aptarnaujamą teritoriją apsiklaus ir susidarys mokytojų, kurie norėtų ir galėtų padėti, sąrašus.
Dėl vietos ukrainiečių vaikams mokytis rajono ugdymo įstaigose prašome kreiptis į Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrių tel. +370 444 60205.
SVEIKATA
• Vadovaujantis LR vidaus reikalų ministerijos nurodymais, asmenims, pasitraukusiems iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje, pirmo ir antro lygio medicinos paslaugos bus teikiamos nemokamai, išlaidas padengs Valstybinės ligonių kasos. Visos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, neatsižvelgiant į juridinę formą, yra įpareigotos suteikti medicinos pagalbą.
• VšĮ Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centras asmenims, pasitraukusiems iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje ir apgyvendintiems Telšių rajone, paskyrė Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro socialinį darbuotoją, kuriam paskambinus bus suteikta informacija, kaip gauti šeimos gydytojo ir kitas šeimos gydytojo komandos teikiamas paslaugas. Taip pat suteiks informaciją dėl galimybės pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos bei testuotis dėl minėtos ligos. PSPC socialinio darbuotojo telefono numeris +370 659 04991.
• Šiuo sudėtingu laikotarpiu labai svarbi ir psichologinė pagalba, kuri Telšiuose bus teikiama lietuvių, anglų ir rusų kalbomis. Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, atsižvelgdamas į susidariusią situaciją, teiks nemokamą psichologinę pagalbą Ukrainos piliečiams, apgyvendintiems Telšių rajone. Konsultacijos nemokamai lietuvių, anglų ir rusų kalbomis su psichologe Airida Lepeškaite, registracija tel. +370 600 92391.
BENDROJI INFORMACIJA
Lietuvos „Caritas“ Telšiuose kiekvienam atvykstančiam Ukrainos piliečiui teikia humanitarinį–higienos paketą (higienos priemonės, pirmosios pagalbos vaistinėlė). Kontaktinis asmuo: Edita Barsienė, tel. 8 612 02632, el. p.: baredita@gmail.com
Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Telšių apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius atsakingas už nelydimus nepilnamečius ukrainiečius. Tel. 8 612 60269, el. p.: telsiu.apskritis@vaikoteises.lt
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių departamentas turi užtikrinti, kad į Telšių rajoną atvykusių Ukrainos karo pabėgėlių atsivežti augintiniai būtų paskiepyti nuo pasiutligės. Tel. (8 444) 78718, el. p.: telsiai@vmvt.lt
Organizacija „Gelbėkim vaikus“ teikia pagalbą vaikams ir nėščiosioms. Tel. (8 52) 610815, el. p.: informacija@savethechildren.org
Atvykusiems Ukrainos karo pabėgėliams nemokamai išduodamos SIM kortelės, kurias galite atsiimti Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės štabe, esančiame adresu: Respublikos g. 32, Telšiai, tel. 8 656 07938.
KĄ SVARBU ŽINOTI IŠTIKUS PAVOJUI DIDŽIAUSIA VERTYBĖ – ŠALTAS PROTAS
„Po dvejus metus trukusio chaoso, kurį sukėlė COVID-19 virusas, kai jau atrodė, kad pagaliau grįžtame į daugiau ar mažiau įprastą gyvenimo ritmą, vasario 24 d. sulaukėme naujos blogų naujienų bangos. Šioje situacijoje ypač prisidėjo ir netikėtumo faktorius, o tai, kas netikėta, emociškai būna itin sunku. Sulaukėme daug Telšių rajono gyventojų klausimų apie pasiruošimą evakuacijai, slėptuves ir kaip reikėtų elgtis iškilus pavojui, todėl, norėdami nuraminti ir atsakyti į gyventojams labiausiai rūpimus klausimus, pateikiame svarbiausią informaciją. Akcentuoju, kad tai yra rekomendacijos, kurių turime laikytis, tačiau tik tam, kad esant tokiai situacijai būtume pasirengę“, – kalba Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus.
Atsižvelgdama į visuomenės nerimą, kylantį dėl karo Ukrainoje, Telšių rajono savivaldybė prašo gyventojų atkreipti dėmesį, kad rajone yra patvirtintas viešųjų pastatų, turinčių kolektyvinės apsaugos statinio statusą, sąrašas. Kolektyvinėse apsaugos statiniuose yra įrengtos patalpos, skirtos gyventojams, kai atsiranda gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksmų.
Pastatų, kurie yra ir kolektyvinės apsaugos statiniai, durys yra pažymėtos specialiu civilinės saugos ženklu (lygiakraščiu mėlynu trikampiu oranžinio fono kvadrate, apibrėžtame mėlynos spalvos rėmeliu).
TELŠIUOSE ESANČIŲ KOLEKTYVINĖS APSAUGOS STATINIŲ SĄRAŠAS:
2022-03-03 vykusiame mobilizacijos grupės posėdyje nuspręsta vykdant planinius civilinės saugos mokymus viešosiose įstaigose po garsinio aliarmo ir evakuacijos surinkti įstaigos personalą ir surengti civilinės saugos mokymus, pasitelkiant Lietuvos šaulių sąjungos atstovus.
KĄ TURIME ŽINOTI APIE PASIRENGIMĄ EKSTREMALIOSIOMS SITUACIJOMS
IŠVYKIMO KREPŠYS (Pasiruošti netikėtoms situacijoms)
Evakavimo atveju pasiimkite IŠVYKIMO KREPŠĮ! Nelaimės atveju neskambinkite artimiesiems – siųskite SMS žinutes! Išjunkite namuose dujų, elektros ir vandens tiekimą! Pasiimkite naminius gyvūnus kartu su savimi!
Nelaimės atveju kiekviena šeima turi turėti šeimos planą.
Nusimatyti reikėtų:
• Susitikimo vietą atsitikus nelaimei: adresas, įsimintini objektai aplink.
• Patikimą kontaktinį asmenį (gyvenantis toliau nuo Jūsų namų): adresas, įsimintini objektai aplink, tel. nr.
• Artimuosius (susitarkite, kaip ir kada susitiksite, suderinkite veiksmus).
• Žinokite, kur slėptis. Suraskite artimiausią kolektyvinės apsaugos statinį ir aptarkite jo pasirinkimą su artimaisiais skirtingais nelaimės atvejais.
• Žinokite savo komandą. Kartu su artimaisiais aptarkite, su kuo galite kooperuotis nelaimės atveju, su jais apsikeiskite kontaktine informacija bei sutarkite, kur susitiksite.
Kaip gauti perspėjimo pranešimus savo telefone, informaciją rasite čia: www.gpis.vpgt.lt
Kaip rūsį paversti slėptuve
Geriausiai tinka rūsiai betoninėmis perdangomis, tvirtomis sienomis. Sukalkite tvirtas plačias lentynas ir pastatykite jas palei sieną. Prireikus lentynos daiktams sudėti gali būti panaudotos kaip suolai ar gultai. Iš anksto numatykite antrą išėjimą iš rūsio, jeigu yra galimybė, jį įsirenkite. Rūsyje įsirenkite vėdinimo angą. Numatykite ir papildomą ventiliaciją – tinka apie 150 mm skersmens vamzdis. Pagalvokite, kaip greitai galėsite jį pritaikyti. Jeigu rūsyje turite krosnelę, išveskite dūmtraukį į lauką, o grindis po krosnele, kad apsisaugotumėte nuo gaisro, išklokite plytomis, uždenkite betonine plokšte ir pan. Rūsio grindis išklokite lentomis ar medžio plokštėmis, tai padės sulaikyti šilumą. Jeigu rūsys su langais, rūsio langus iš išorės uždenkite smėlio pripiltais maišais, kad po sprogimo į vidų nepatektų skeveldrų. Atsineškite į rūsį nešiojamąją viryklę (dujinę), žibalinę lempą. Rūsyje laikykite dalį atsargų (vandens, maisto), šiltų drabužių, būtinųjų reikmenų. Iš anksto nuspręskite, kurioje vietoje įrengsite tualetą. Jeigu gyvenate daugiabutyje, tikėtina, kad rūsyje slėpsitės ne vieni, todėl galėsite telktis draugėn su kaimynais.
Ką daryti išgirdus kaukiančią sireną
Išgirdę kaukiančią sireną – įspėjamąjį pulsuojančio 3 minučių trukmės kaukimo garsinį signalą (jį sudaro garsas (9±1 sekundė) ir pauzė (6±1 sekundė), kuris reiškia „Dėmesio visiems“, – įsijunkite radiją arba televizorių ir išklausykite informaciją bei rekomendacijas, būkite įsijungę LRT radijo ir (arba) LRT televizijos programas ir laukite tolesnių nurodymų.
Informacija, teikiama paskelbus gyventojų evakavimą:
• per kiek laiko privalote išvykti iš nesaugios teritorijos;
• kaip bus evakuojami gyventojai, neturintys savo transporto;
• kur yra jų evakavimo punktai (gyventojų surinkimo punktai);
• kur yra tarpiniai gyventojų evakavimo punktai (jeigu reikia);
• kur reikia evakuotis ir kur yra gyventojų priėmimo punktai (tiems, kurie evakuojasi savo transportu);
• ką pasiimti;
• kokių saugumo priemonių imtis prieš paliekant namus;
• kokiais keliais (evakavimosi maršrutais) vykti.
Ką daryti, jeigu pareigūnai nurodė evakuotis ar jūs nusprendėte, kad likti namuose nesaugu:
• Pasiimkite būtiniausius reikmenis, kurių jums gali prireikti evakuojantis ir apsistojus kitoje vietoje.
• Persirenkite drabužiais, kurie suteiks tam tikrą apsaugą (ilgos kelnės, neperšlampama striukė, guminiai batai, kepurė).
• Išvažiuoti pasirinkite rekomenduojamus kelius, nebandykite sutrumpinti kelio, nes kiti keliai gali būti užblokuoti.
• Būkite atsargūs važiuodami tiltais ir viadukais, nesustokite po aukštos įtampos elektros laidais.
• Jeigu pavėlavote išvykti automobiliu – eikite pėsčiomis.
• Jeigu turite automobilį, vykite vienu automobiliu, tai sumažins galimybę šeimos nariams pasimesti (išvykimo keliai turi būti apgalvoti iš anksto).
• Jeigu neturite galimybių saugiai apsistoti pas draugus ar giminaičius, vykite į pareigūnų nurodytas vietas, kur jums bus suteiktas prieglobstis ir būtina pagalba.
• Jeigu neturite galimybių išvykti savo automobiliu, sužinokite iš anksto, kur artimiausi evakavimo punktai, iš kurių gyventojai, ištikus didelei nelaimei, bus evakuojami organizuotai.
• Prieš išvykdami apsaugokite savo namus (užsukite vandens ir dujų sklendes, išjunkite (ištraukite iš elektros lizdų) visus elektros prietaisus, išimkite produktus iš šaldytuvų ir šaldiklių, uždarykite ir užrakinkite duris, uždarykite langus, įneškite į namus lauko baldus, vaikų žaislus).
• Jeigu pareigūnai nurodė evakuotis, bet jūs atsisakote tai daryti, turėsite pateikti rašytinį atsisakymą evakuotis, nurodydami savo vardą, pavardę, gimimo datą, gyvenamąją vietą.
Ką daryti kilus radiaciniam pavojui
• Nepasiduokite panikai, perspėkite artimuosius, kaimynus.
• Likite uždarose patalpose arba, jei esate lauke, eikite į vidų.
• Nedelsdami uždarykite langus, orlaides, duris, dūmtraukių sklendes, uždenkite vėdinimo angas. Viską sandariai uždarę, langų ir durų tarpus apklijuokite popieriaus arba izoliacinėmis juostelėmis. Plastikiniai langai bei balkonų durys labai sandarūs, jų papildomai sandarinti nebūtina.
• Išjunkite vėdinimo, oro tiekimo, kondicionavimo ir šildymo oru sistemas.
• Maisto produktus sudėkite į sandariai uždaromus indus, stiklainius, polietileninius maišelius. Bulves ir daržoves supilkite į dėžes, išklotas popieriumi, polietileno plėvele, ir iš viršaus uždenkite brezentu arba kitokiu tankiu audeklu.
• Be reikalo neikite į lauką, prireikus išeiti, stenkitės neįkvėpti radioaktyvių dulkių – saugokite kvėpavimo takus: nosį ir burną užsidenkite vienkartine kauke, keliais sluoksniais sulankstyta nosine ar rankšluosčiu. Jei turite, lauke naudokite dujokaukę ar respiratorių.
• Geriamąjį vandenį saugokite sandariai uždarytuose induose, stiklainiuose.
• Pasirūpinkite stabiliojo jodo preparatais (kalio jodidu arba kalio jodatu), jei buvo toks nurodymas.
• Jeigu turite gyvulių ar naminių gyvūnų, juos suvarykite į patalpas, uždarykite šiltnamius, uždenkite šulinius.
• Grįžę į namus iš lauko, būtinai nusiprauskite po dušu, apsirenkite švariais drabužiais, o užterštus sudėkite į polietileninį maišą ir išneškite iš gyvenamųjų patalpų.
• Ruoškitės galimam evakavimui.
Ką daryti nutikus nelaimei
Elkitės ramiai, susikaupkite ir nurimkite. Jeigu išklausėte pranešimą, kad įvyko nelaimė ar artinasi pavojus, ar gavote apie tai pranešimą į mobilųjį telefoną, vadovaukitės nurodymais.
Jeigu norite pranešti apie reikalingą pagalbą, sužeistus asmenis ar apie kokį nors netikėtą pavojų ar kilusią nelaimę, skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112
Stenkitės be būtino reikalo neskambinti artimiesiems, draugams ir pažįstamiems mobiliojo ar fiksuotojo ryšio telefonais, nes tuo metu ryšio linijos gali būti perkrautos ir užblokuotos. Be ypatingos priežasties niekur nevažiuokite.
Kaip elgtis, jeigu namuose nesaugu, o evakuotis nėra galimybės
• Jeigu iškilo staigi grėsmė ir atsirado būtinumas pasitraukti į saugią vietą, eikite į artimiausią kolektyvinės apsaugos statinį, pažymėtą specialiuoju ženklu.
• Skubėdami slėptis į kolektyvinės apsaugos statinį, pasiimkite asmens dokumentus ir vaistų (jei turite sveikatos problemų).
• Jeigu einate su mažu vaiku, paimkite maisto vaikui, vienkartinių vystyklų, antklodę, žaislą.
Ką daryti kilus cheminiam pavojui
• Kuo skubiau išeikite iš užterštos zonos.
• Judėkite statmenai vėjo krypčiai, kad vėjas pūstų į šoną, venkite žemesnių vietų.
• Saugokite kvėpavimo takus: nosį ir burną užsidenkite vienkartine kauke, drėgnu rankšluosčiu ar nosine. Jei turite, naudokite respiratorių.
• Saugokite odą – apsivilkite vandens nepraleidžiančius drabužius ir apsiaukite tokią avalynę.
• Grįžę į namus iš lauko, būtinai nusiprauskite po dušu, apsirenkite
• švariais drabužiais, o užterštus sudėkite į polietileninį maišą ir išneškite iš gyvenamųjų patalpų.
• Jei nėra galimybės skubiai pasitraukti iš taršos zonos, likite uždarose patalpose arba, jei esate lauke, eikite į vidų.
• Uždarykite ir lipnia juosta ar kitomis tinkamomis medžiagomis užsandarinkite išorinius ir vidinius gyvenamųjų patalpų (namo ar buto) langus, orlaides, vėdinimo angas uždenkite audiniu arba užklijuokite popieriumi, lauko duris uždenkite sudrėkintu audiniu.
• Pakilkite į viršutinius namo aukštus, nes daugelis pavojingų cheminių medžiagų kaupiasi žemesnėse vietose.
• Be reikalo neikite į lauką.
• Ruoškitės galimam evakavimui.
• Nepasiduokite panikai, perspėkite artimuosius, kaimynus.
Ką daryti, jeigu šalia įvyko sprogimas
• Kriskite ant žemės ir rankomis užsidenkite galvą.
• Pasinaudokite bet kokia priedanga, tai gali būti pastatas, griovys, dauba, medis; jeigu esate patalpoje, – spintelė, stalas, siena.
• Neskubėkite palikti priedangos, nes kai kurios skeveldros skrenda bumerango principu ir apsukusios ratą nukrenta netoli sprogimo vietos.
• Padėkite sužeistiesiems evakuotis į saugią vietą ir suteikite pirmąją pagalbą.
• Jeigu nenukentėjote, o skeveldros nebekrenta, pasitraukite iš sprogimo vietos.
• Rinkdamiesi saugią vietą, venkite apgriuvusių pastatų, nes jie ar jų dalis gali visiškai sugriūti.
• Jeigu sprogimas įvyko pastate, išeidami naudokitės avariniais išėjimais. Nesinaudokite liftais!
• Apie įvykį praneškite bendruoju pagalbos telefonu 112.
Kaip saugiai elgtis patekus į spūstį minioje
• Patekę į didelę spūstį ar būdami panikos apimtoje minioje, užsisekite neužsegtas sagas, užtrauktukus, išmeskite visus duriančius, aštrius daiktus, kurie gali sužeisti jus ir aplinkinius.
• Jei nešiojate akinius, juos nusiimkite (geriau būti be akinių negu susižeisti akis), taip pat išsisekite auskarus, nusisekite grandinėles, karolius, nusiriškite šalikus, skareles.
• Nelaikykite rankų kišenėse.
Jeigu patekote į spūstį uždaroje erdvėje, stenkitės nebūti minios centre ar pačiame pakraštyje.
• Judėkite su minia kartu, nesikabinkite už jokių objektų.
• Jeigu patekote į didelę spūstį, laikykite rankas ties diafragma arba šonuose, sulenktas per alkūnes – minioje didesnė tikimybė ne suklupti, o būti suspaustam.
• Nesistenkite kelti nuo žemės nukritusių daiktų, netgi labai brangaus daikto – gyvybė brangesnė.
• Jei minia spaudžia, pamėginkite apsisukti ir atsistoti su dviem šalia stovinčiais žmonėmis suremdami pečius trikampio forma. Tai minimaliai padėtų padaryti vietos judėti krūtinės ląstai (kvėpuoti).
• Pargriuvę saugokite galvą ir stenkitės atsistoti. Jeigu atsistoti nepavyksta, susirieskite, kelius priglauskite prie pilvo ir rankomis užsidenkite galvą, stengdamiesi apsaugoti gyvybiškai svarbius organus.
Ką reikia žinoti, jeigu bus paskelbta mobilizacija (karo prievolininkams):
• Galite būti pašauktas į karo tarnybą, jeigu esate nuo 18 iki 55 metų amžiaus karo prievolininkas, įgijęs pradinį karinį parengtumą (atsargos karininkams, generolams (admirolams) ir atsargos kariams, turintiems gydytojo ar gydytojo padėjėjo specialybę, šaukimas taikomas, iki jiems sukanka 60 metų).
• Jeigu esate karo prievolininkas, tačiau neįgijęs pagrindinio karinio parengtumo, galite būti pašauktas į karinius mokymus, o, juos baigęs, paskirtas (pagal turimą karinę ir (ar) civilinę specialybę) į pareigas ginkluotosiose pajėgose.
• Jeigu esate moteris, galite būti pašaukta, jeigu esate įgijusi pradinį karinį parengtumą arba baigusi aukštojoje mokykloje medicinos, slaugos ar akušerijos studijų programas (tokias studijas baigusios moterys karo prievolę turi, iki joms sukanka 60 metų).
• Apie šaukimą kiekvieną karo prievolininką papildomai asmeniškai informuos už karo prievolės administravimą atsakingi kariuomenės padaliniai.
• Užsienyje gyvenantiems karo prievolininkams informaciją suteiks Lietuvos ambasados ir konsulatai.
Telšių rajono savivaldybės inf.