Gyventojai domisi, kuo skiriasi koronavirusinę infekciją nustatantys testai, kam jie skirti ir kada koks testas turėtų būti atliekamas. Į žmonėms rūpimus klausimus atsako Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Indrė Misevičiūtė.
Šeimos gydytoja informavo, kad šiomis dienomis Lietuvoje COVID-19 liga gali būti nustatoma atlikus PGR tyrimą arba antigenų testą.
Molekulinis testas, nustatantis viruso genetinę medžiagą (RNR), vadinamas PGR tyrimu, atliekamas laboratorijose ir parodo, ar žmogus tyrimo atlikimo metu serga COVID-19 ir ar yra potencialus ligos nešiotojas.
Siekiant laiku diagnozuoti ir išgydyti ligą bei užkirsti kelią jos plitimui, pirmiausia PGR tyrimai atliekami turintiems koronavirusinei infekcijai būdingų simptomų, kai asmuo karščiuoja, kosėja ar jį kankina dusulys. Šie testai taip pat atliekami didžiausiai rizikos grupei priskiriamiems žmonėms, pavyzdžiui, grįžusiems iš pandemijos paveiktų šalių. Minėti testai informatyviausi tuomet, kai atliekami dar pirmąją užsikrėtimo savaitę.
Greitieji antigenų testai, anot medikės, nustato, ar žmogus serga koronavirusine infekcija. Jie gali būti atliekami COVID-19 simptomų turintiems ar kontaktą su šia infekcija sergančiais žmonėmis turėjusiems asmenims, taip pat tiriant protrūkių židinius.
Koronavirusinės infekcijos simptomų turintiems asmenims šis testas gali būti atliekamas ne vėliau kaip per penkias paras nuo simptomų pradžios, o sąlytį su patvirtintu ar įtariamu koronaviruso atveju turėjusiems asmenims – ne vėliau kaip per septynias paras po turėto kontakto. Tyrimas atliekamas paėmus nosiaryklės mėginį, o atsakymas gaunamas per 15–20 minučių.
„Būtina paminėti, kad, atlikus PGR tyrimą ir gavus teigiamą jo atsakymą, gyventojui išduodamas europinis COVID pažymėjimas ar pratęsiamas jo galiojimas, o antigenų testo teigiamas atsakymas suteikdavo galimybę gauti mūsų šalyje galiojantį galimybių pasą, kuris šiuo metu yra atšauktas. Prieš registruojantis dėl tyrimo būtina atkreipti dėmesį ne tik į ištyrimo laiką, bet ir į tai, kokie dokumentai pateikiami gavus teigiamą atsakymą“, – pažymėjo I. Misevičiūtė.
Šeimos gydytoja pridūrė, kad žmogus, atlikęs antigenų testą ir gavęs teigiamą atsakymą, norėdamas gauti europinį COVID pažymėjimą, turėtų išsitirti ir PGR metodu. Tiesa, retais atvejais atsakymas gali būti neigiamas. Jei asmeniui europinio sertifikato nereikia, ligai nustatyti pakanka ir antigenų testo.
„Dar vienas pastebėjimas – jei suserga vienas šeimos narys, o kiti dar nejunta jokių simptomų, tai nereikia masiškai užpulti ištyrimo punkto. Kadangi besimptomiai atvejai dažniausiai neigiami, reikia tiesiog išlaukti, nepanikuoti“, – patarė I. Misevičiūtė.