Išleista knyga apie Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminariją, skirta šios aukštosios mokyklos atkūrimo 30-mečiui.
Knygoje apžvelgiama Telšių kunigų seminarijos raida nuo jos įsteigimo 1927 m. iki 2019 m., pateikiami svarbiausi seminarijos veiklos momentai, vyskupo Justino Staugaičio diplomatiniai, ūkiniai gebėjimai, sprendžiant būtiniausius seminarijos gerovės klausimus, dėstytojų suradimą ir norinčiųjų čia mokytis pritraukimą. Leidinys gausiai iliustruotas fotografijomis, dokumentais ir ikonografine medžiaga.
Knygos idėjos autorius – Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos rektorius kun. doc. dr. Saulius Stumbra, sudarytoja – buvusi ilgametė Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė, istorikė Elvyra Spudytė.
Aurelija SERVIENĖ
Idėja
Mintis išleisti knygą apie Telšių seminariją kilo kunigui S. Stumbrai, tyrinėjant šios aukštosios mokyklos dokumentus. 1989 m. buvo paskelbtas vyskupo Antano Vaičiaus dekretas, kuriuo atkuriama sovietų uždaryta seminarija. Anot dvasininko, tai jau istorinis faktas, pranašiškas ir be galo drąsus vyskupo sprendimas, įvertinant tuometinę situaciją – juk Telšiuose dar tankai stovėjo, o Sąjūdis tik pavasarį išgyveno, bet jis priimtas ir pakeitė Telšių vyskupijos gyvenimą.
„Istorija gali ir likti istorija, ir didelis pavojus, kad gali būti pamiršta… todėl ir kilo mintis surinkti visą turimą medžiagą į vieną knygą – nuo vyskupo Justino Staugaičio iki mūsų dienų“, – sakė S. Stumbra.
Imtis šio tikrai sunkaus darbo dvasininkas pakvietė E. Spudytę, su kuria asmeniškai pažįstamas nuo studijų dienų Telšių kunigų seminarijoje. „Pažįstu kaip tikintį žmogų, gerą savo srities specialistę ir turinčią patirties sudarant ir leidžiant knygas, tad pasinaudodamas šia bičiulyste (gal pažintimi) ir pakviečiau“, – kalbėjo rektorius.
Knyga
Pasak E. Spudytės, pradžioje buvo apmąstyta knygos struktūra ir planas. Pagal jį buvo renkama medžiaga. Įžangos žodis, seminarija 1927–1946 m., 1989 m. atkurta kunigų seminarija (licėjus, propedeutinis skyrius, lietuvių kunigų kolegija Romoje), fotografijų, paveikslų kolekcija, susijusi su Telšių kunigų seminarija, Žemaičių seminarijos eiga nuo seniausių laikų (1616 m.).
Įžanginėje dalyje trumpai nušviečiama krikšto pradžia Žemaitijoje ir seminarijų Žemaitijoje steigimo kelias. Įkūrus Telšių vyskupiją, pirmasis Telšių vyskupas J. Staugaitis, suvokdamas, kad Lietuvai reikia kunigų, nusprendė Telšiuose įsteigti kunigų seminariją. 1927 m. buvo priimti pirmieji 41 seminaristas. 1928 m. pastatytas seminarijos pastatas. Per 13 metų laikotarpį (1927–1940) Telšių kunigų seminarijoje buvo įšventinti 118 kunigų. 1940 m. ji sovietų buvo uždaryta. Vokiečių okupacijos metais seminarijoje vyko studijos. Per šį laikotarpį mokėsi dar 67 klierikai. Galutinai Telšių kunigų seminarija buvo uždaryta 1946 m. Sovietmečiu kunigų seminarija veikė Kaune.
Prasidėjus Atgimimui, vyskupo A. Vaičiaus pastangomis 1989 m. Telšiuose buvo atkurta kunigų seminarija. Kunigų trūko, nes daugelis dėl senatvės, tremties buvo išėję amžinybėn.
Per 30 atkurtos seminarijos metų buvo įšventinti 126 kunigai ir 2 diakonai.
Daug vaizdinės medžiagos
Knygoje yra daug vaizdinės medžiagos: fotografijų, žemėlapių, piešinių, dokumentų, kurie papildo tekstus. Gavus autorių sutikimą, panaudoti istorikų, kunigų tekstai, kurie papildyti naujais duomenimis, naujais faktais. Leidinyje pristatomi vyskupai, kurie dirbo ir vadovavo seminarijai nuo įkūrimo iki 2020 m. Pristatomi visi rektoriai, vadovavę seminarijai.
„Dėl laiko stokos, nes knyga turėjo būti išspausdinta 2019 metų gegužės mėnesį, o vasarį ją reikėjo pateikti spaustuvei, reikėjo suktis iš esamos situacijos, nes niekas nežinojo, kad prasidės COVID-19 pandemija ir sustos visi planai ir darbai. Ieškoti ir rašyti plačiau praktiškai nebuvo laiko, nes per septynis mėnesius surinkti, peržiūrėti ir sudėlioti medžiagą į knygą yra labai sunku. Tai gali suprasti tie, kurie sudaro ar rašo knygas“, – pasakojo E. Spudytė.
Vaizdinė medžiaga knygai gauta iš Žemaičių muziejaus „Alka“, Lietuvos nacionalinio muziejaus ir privačių archyvų, buvusių seminaristų ir Telšių kurijos archyvo.
S. Stumbros teigimu, knygai ne tik buvo panaudota turima medžiaga, bet ir buvo dedamos pastangos, kad ji „kalbėtų“ ne tik istorija ir faktais – būtų gyva iliustracijomis, todėl joje tiek daug seminaristų gyvenimo kasdienybės akimirkų, švenčių ir oficialių renginių.
Istorikė įsitikinusi, jog visada galima surasti daugiau medžiagos, kai knygai yra skiriami 2–3 metai. Tada ir rezultatas būna kitoks. „Dabar išėjo taip, kaip yra. Labai didelė problema buvo fotografijų identifikavimas: metų, pavardžių nustatymas. Yra įprasta neužsirašyti fotografijoje užfiksuoto įvykio metrikos, nes manoma, kad žmogaus atmintis išsaugos. Deja, būna kitaip. Ypač dabar, kai skaitmeniniai telefonai, fotoaparatai. Daug fotografuojama, bet neužsirašoma, todėl istorijai tai didžiulis praradimas“, – mano knygos sudarytoja.
Vienintelė knyga, skirta Telšių kunigų seminarijos istorijai
Tai pirmoji knyga apie Telšių seminarijos veiklą. E. Spudytės nuomone, ji labiau reikalinga istorija besidomintiems telšiškiams ir kunigams, kurie mokėsi seminarijoje. Daugelis faktų jiems primins šioje aukštojoje mokykloje praleistus metus. Leidinyje pateikta Telšių kunigų seminarijos glausta istorija, kurią norintys ateityje galės parašyti išsamesnę.
„Man tai buvo sunkus išbandymas, nes reikėjo suvokti šios institucijos svarbą, jos struktūrą, studijas, veiklą ir daug kitų įdomių momentų“, – pasakojo istorikė.
Dvasininkui S. Stumbrai, kaip šios seminarijos absolventui, knyga labai brangi, nes kalba ne apie sausą istoriją, bet liudija apie gyvenimą už seminarijos sienų – apie kasdienybę ir šventes, apie kasdienį augimą ir ugdymąsi kunigystei.
1 000 egzempliorių
S. Stumbra dėkingas visiems rėmėjams, kurių dėka ši knyga buvo išleista – vos 1 000 egzempliorių tiražu. Ją galima įsigyti „Katedros knygyne“ (Katedros a. 3, Telšiai).