Renovuojant daugiabutį svarbu tinkamai atnaujinti ir jo fasadą. Antraip, šiluma ir toliau keliaus į lauką. Telšių gyventojai į namo modernizavimą žvelgia atsakingai – domisi, klausia ir renkasi sprendimus, kurie jų daugiabučiui geriausi.
Giedra AKAVICKIENĖ
Iš ko galime rinktis?
Šiuo metu galimi du fasado šiltinimo variantai: ventiliuojamas arba neventiliuojamas (kitaip dar – tinkuojamas) fasadas. Kuo jie skiriasi?
Išorinė ventiliuojamo fasado apdailos danga leidžia suformuoti oro tarpą ventiliacijai, kuris pašalina ten patekusius kritulius, todėl nesikaupia drėgmė, o namo siena vėdinasi. Šį fasado variantą sudaro laikanti sienos konstrukcija, karkasas, termoizoliacinė medžiaga, vėdinamas oro tarpas ir fasado apdaila, pavyzdžiui, pluoštinio cemento, keramikos, akmens plokštės. Dėl naudojamų nedegių medžiagų name susidaro didesnė priešgaisrinė apsauga, o dėl fasado plokščių ir šiltinimo sluoksnio geriau izoliuojamas garsas.
Neventiliuojamas fasadas yra be tokio oro tarpo, o jo apdailos sluoksnis su šilumos izoliacija liečiasi. Tinkuojamas fasadas nerengiamas lyjant ar esant oro temperatūrai, žemesnei nei 5 laipsniai šilumos. Kai kurie specialistai tinkuojamam fasadui rekomenduoja rinktis šviesesnes spalvas – tai leis jam tarnauti ilgiau. Tamsios spalvos stipriai sugeria saulės šviesą, o tai gali sukelti įtempimus, kurie neigiamai veiks fasado dangą.
Tiesa, yra viena priežastis, dėl kurios šį fasado tipą gyventojai pasirenka gana dažnai, – tai kaina. Skaičiuojama, kad įrengti vieną kvadratinį metrą tinkuojamo fasado atsieina maždaug 30 eurų mažiau, nei montuojant ventiliuojamą.
Svarbiausia – kokybė
Kokį fasado tipą įsirengti, sprendžia patys renovuojamo namo gyventojai. Telšiuose, kaip ir bet kuriame kitame Lietuvos mieste, galima rasti namų tiek su tinkuojamu, tiek su ventiliuojamu fasadu. O dabar gyventojai ėmė daugiau rinktis pastarąjį.
„Pastaruoju metu Telšių miesto gyventojai, matydami kaimyninius pavyzdžius, labiau linkę rinktis ventiliuojamą fasadą, nes jis lengvai prižiūrimas, o atsiradus pažeidimams, juos galima pataisyti pakeičiant fasado apdailos dalį“, – sako Būsto energijos taupymo agentūros Telšių skyriaus specialistė Edita Meiliūnienė. Ventiliuojamas fasadas dėl savo savybių gali būti įrengiamas ir esant žemesnei temperatūrai, tad modernizavimo darbų nesutrukdo prasidėję šalčiai. Pavyzdžiui, pernai vieno Telšiuose, Žemaitės gatvėje, stovinčio namo renovacijos darbai buvo atliekami net lapkričio pradžioje.
2016 m. rudenį baigto renovuoti Muziejaus gatvėje stovinčio namo pirmininkas Vaidotas Markevičius pasakoja taip pat rinkęsis ventiliuojamą fasadą.
„Dėl fasado nusprendėm vienbalsiai susirinkimo metu. Statybininkai ir gyventojai buvo už šitą variantą. Taip mums patarė“, – teigia pašnekovas. „Man patinka, kad mūsų namo sienos lygesnės, o tinkuojamo – grublėtos. Čia, aišku, skonio reikalas. Svarbu, kad žmogus savo namo išvaizda būtų patenkintas“, – priduria V. Markevičius.
O štai kitas pašnekovas – priešingai, rinkosi tinkuojamą fasadą. „Mums aiškino, kad abu fasadai duoda tuos pačius šilumos parametrus, tai nusprendėm rinktis tą, kurį galima greičiau įrengti“, – sako ponas Kazimieras, gyvenantis gretimame name.
Beje, specialistai tvirtina, kad norint turėti šiltus ir jaukius namus, svarbiausia ne koks fasado tipas pasirinktas, o jo įrengimo kokybė: tinkamai atrinktos medžiagos, gerai atliktas statybininkų darbas. Abu fasado variantai privalo būti įrengti taip, kad po kompleksinio daugiabučio atnaujinimo jis sutaupytų mažiausiai 40 proc. šildymui skiriamos energijos.