STT pateiktose išvadose dėl korupcijos rizikos UAB „Telšių vandenys“ direktorius įžvelgia daug netikslumų

Parašė:  2019-01-04

STT pateiktose išvadose dėl korupcijos rizikos UAB „Telšių vandenys“ direktorius įžvelgia daug netikslumų
Tęsiame publikacijų ciklą apie Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Savivaldybei derinti pateiktą išvadą dėl korupcijos rizikos analizės Telšių rajono savivaldybės ir jos kontroliuojamų įmonių veiklos srityse. Pareigūnai analizavo korupcijos riziką Savivaldybei priklausančiose įmonėse: SĮ Telšių butų ūkyje, UAB „Telšių autobusų parkas“, UAB „Telšių vandenys“, bei vertino korupcijos pavojus Savivaldybės sporto veiklos projektų finansavimo, įgyvendinimo ir kontrolės vykdymo srityse.
STT išvada apima bemaž 40 puslapių, pareigūnai analizavo laikotarpį nuo 2016 m. sausio 1 d. iki 2018 m. rugpjūčio 31 d.
Šioje publikacijoje apžvelgsime, kokias korupcijos rizikas STT pareigūnai nustatė Savivaldybei priklausančioje UAB „Telšių vandenys“.


Antanas NEKRAŠIUS

Ydinga įmonės valdybos formavimo praktika
UAB ,,Telšių vandenys“ visas (100 proc.) akcijas valdo Telšių rajono savivaldybė, kuri bendrovių akcininkės turtines ir neturtines teises įgyvendina per Savivaldybės vykdomąją instituciją – Administracijos direktorių. Šių bendrovių valdymo organai yra visuotinis akcininkų susirinkimas, t. y. akcininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija – Taryba, valdyba ir bendrovių vadovai.
STT išvadoje pareigūnai pabrėžia, kad UAB „Telšių vandenys“ (kaip ir SĮ Telšių butų ūkyje, UAB „Telšių autobusų parkas“) valdybą paskyrė Administracijos direktorius. Tačiau nėra duomenų, kaip realiai buvo vykdyta šių narių atranka, todėl neaišku, pagal kokį teisinį reglamentavimą ar formalizuotą Savivaldybės tvarką buvo išrinkti tam tikri kandidatai į valdybas ir pagal kokius gebėjimus, dalykines ir asmenines savybes, motyvaciją, profesinę darbo patirtį buvo atrinkti tam tikri Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai.
Išvadoje teigiama, jog nagrinėjamu atveju Telšių rajono savivaldybės taryba 2010 m. liepos 29 d. sprendimu Administracijos direktoriui perdavė uždarųjų akcinių bendrovių (UAB ,,Telšių autobusų parkas“, UAB ,,Telšių vandenys“) akcijas valdyti, naudoti ir disponuoti jomis patikėjimo teise. Šiuo sprendimu Administracijos direktoriui, kaip vykdomajai institucijai, buvo perduotos su bendrovių akcijų valdymu, naudojimu ir disponavimu susijusios funkcijos, kurias Administracijos direktorius vykdo per struktūrinius padalinius, atsakingus už viešąsias paslaugas teikiančių ir Savivaldybės vartotojų poreikius tenkinančių subjektų veiklos koordinavimą ir kontrolę.
Nustatyta, kad sudarant UAB ,,Telšių vandenys“ valdybą, neužtikrintas Savivaldybės vykdomajai institucijai (Administracijos direktoriui) priskirtų priežiūros ir koordinavimo funkcijų atskyrimas, nes tuometinis Administracijos direktorius Saulius Urbonas pats save paskyrė į UAB „Telšių vandenys“ valdybos sudėtį, po to šioje valdyboje buvo išrinktas vykdyti valdybos pirmininko pareigas.
STT pareigūnai išreiškė nuomonę, jog taikoma praktika, kai į bendrovės valdybos sudėtį skiriamas Administracijos direktorius, kuris yra tiesiogiai atsakingas už įmonių veiklos analizę, koordinavimą ir priežiūros organizavimą, yra ydinga, neužtikrinanti kontrolės funkcijų atskyrimo ir gali turėti įtakos korupcijos rizikai.
Direktorius sau ir savo artimiesiems skyrė priedus
STT pareigūnai, atlikdami tyrimą, nustatė, kad UAB „Telšių vandenys“ 2016 m. balandžio 12 d. vykusiame valdybos posėdyje buvo svarstomi klausimai dėl įmonės vadovaujantiems asmenims priedų prie atlyginimo skyrimo. Šio posėdžio metu valdyba nutarė mokėti generaliniam direktoriui Alvydui Jasevičiui 40 proc., gamybos direktoriui, statybos ir technikos direktoriui bei vyriausiajai finansininkei – 25 proc. priedus prie atlyginimo. Tačiau atsižvelgdamas į minėtą valdybos nutarimą, ne valdybos pirmininkas, bet pats generalinis direktorius A. Jasevičius pats sau skyrė mėnesinį priedą prie atlyginimo, pasirašė įsakymą dėl priedo prie atlyginimo skyrimo, taip pat vadovaudamasis valdybos protokolu, už 2017 metų darbo rezultatus sau skyrė vienkartinę premiją. Be to, nustatyta, kad UAB ,,Telšių vandenys“ vadovas dėl artimų giminaičių priėmė įsakymus, skirdamas jiems priedus prie atlyginimo.
Pareigūnai pabrėžė, kad UAB „Telšių vandenys“ direktorius A. Jasevičius nėra deklaravęs visų jo vadovaujamoje įmonėje dirbančių artimų giminaičių, t. y. brolio ir sūnėno.
Išvadoje STT pareigūnai pateikė nuomonę, kad UAB „Telšių vandenys“ vadovas neužtikrina nešališkumo principo įgyvendinimo, nenusišalina nuo palankių privataus pobūdžio materialinių sprendimų priėmimo, neatribojo asmeninių ir dalykinių interesų, todėl nevengia etikos požiūriu abejotinai vertintinų situacijų ir interesų konfliktų.
Atskirais atvejais įmonėse nevengiama nepotizmo
Korupcijos rizikos analizės atlikimo metu nustatyta, kad UAB „Telšių vandenys“ dirba daugiau nei 20 proc. darbuotojų, kurie yra susiję giminystės ryšiais. Be to, šios įmonės Vandentiekio cecho padalinyje tiesioginį pavaldumą turi viršininkė I. N ir jos vyras Z. N. Detaliau vertinant interesų konfliktų tikimybę nustatyta, kad kiekvieną ketvirtį padalinių viršininkai teikia tarnybinius pranešimus A. Jasevičiui dėl pavaldiems asmenims siūlomų priedų prie atlyginimo skyrimo, todėl, anot pareigūnų, yra akivaizdu, kad Vandentiekio cecho padalinio viršininkė teikia tarnybinį pranešimą dėl savo vyrui siūlomo skirti priedo prie atlyginimo skyrimo.
Be to, nustatyta, kad UAB „Telšių vandenys“ vadovai patys sudarė darbo sutartis su savo artimais giminaičiais ir priėmė šiuos į darbą savo vadovaujamose įmonėse.
STT pareigūnai pažymi, kad Savivaldybės valdomose ir kontroliuojamose įmonėse dirba asmenys, kuriems netaikomas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas, įpareigojantis nusišalinti nuo dalyvavimo procese, jeigu yra asmeniškas suinteresuotumas palankiu rezultatu. Todėl manytina, kad būtina vengti situacijų, kai priimant tam tikrus privataus pobūdžio sprendimus asmenis sieja artimi giminystės ryšiai, sudarantys interesų konfliktų situacijas (ar regimybę), kurių pagal moralines ir etikos nuostatas privalu vengti.
A. Jasevičiaus komentaras
„O ką man komentuoti? Juodraštį, kuris pateiktas Savivaldybei derinti? – į „Telšių ŽINIŲ“ klausimą, kaip vertina STT išvadoje įvardintas korupcijos rizikas jo vadovaujamoje UAB „Telšių vandenys“, atsakė A. Jasevičius. – Kol nėra tikro, galutinio dokumento su parašais, nėra apie ką ir kalbėti. Tai – darbinis variantas, kuriame daug netikslumų. Esame išsiuntę savo pastabas dėl nurodytų aplinkybių neatitikimo, kad ir, pavyzdžiui, dėl priedo skyrimo sau, – tai yra netiesa. Kada bus normalus dokumentas – tada atsakysiu į visus jūsų klausimus.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. Barsas parašė:

  Pasakas seka jasevičius, mat jam nepatinka nurodytos aplinkybės. „Telšių vandenys“ yra sociadermokratų prieglaudos namai įdarbinant savo partinukus bei giminaičius, tad jasevičiui nėra ko purkštauti.

 2. Žentelis parašė:

  Pagaliau išlindo yla iš maišo. Dabar aišku, kodėl Telšiuose kasmet smarkiai keliami mokęsčiai už vandenį. Reikia saviems geras algas mokėti. Urbonas ir Jasevičius bendrapartiečiai socdemai, tai kaip vienas kitą nepalaikys.

 3. rinkėjas parašė:

  Kodėl STT nepasiūlė gyventojams kreiptis į juos jei pastarieji turi kokios vertingos informacijos apie minėtų valdininkų korupcinius nusikaltimus?

 4. jeigu parašė:

  manau jei kas padarytu kokiu 10 metu valdymo kontrolini pilna patikrinima graziu dalykeliu ten pamatytu,bet kam to reikia,juk socdemokratams tikrai ne.

 5. Vytautas parašė:

  Vilniuje pakeitė vadovus, sumažino personalą ir atpigino vandenį.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Kaip manote, kiek patarėjų turėtų turėti Telšių rajono savivaldybės meras?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt