Kasmet, įpusėjus vasarai, rajono seniūnijose fiksuojami vilkų išpuoliai. Kaip pastebi gyventojai, šiemet plėšrūnai ypač aršūs – pjauna ne tik avis, bet ir šunis, sodybose lankosi dienomis, vis dažniau jie pastebimi didelėse gyvenvietėse.
Monika GIRDVAINĖ
Pastarosiomis savaitėmis vilkai kruvinas puotas surengė ne vienoje seniūnijoje.
Liepos 23-iosios naktį Ryškėnų seniūnijos Krėpštų kaime, prie pat pagrindinio pravažiuojamo kelio, gyvenamosios sodybos aptvertoje teritorijoje vilkai sudraskė šešias avis, o kitą naktį, liepos 24-ąją, plėšrūnai puotavo Tryškių seniūnijos Stakminių kaime. Vienkiemyje įsikūrusių ūkininkų pievoje vilkai sudraskė tris avis.
Pas Viešvėnų seniūnijoje, Vilkakių kaime, ūkininkaujančius gyventojus vilkai šiemet jau buvo užsukę du kartus ir žalos pridarė nemažai – papjautos keturios avys.
Kaip ir kasmet, vilkų išpuoliai itin dažni Žarėnų seniūnijoje. Dar birželio 20-ąją Karštenių kaime papjautas veršiukas, vėliau paskerstos trys seniūnijoje ūkininkaujančios šeimos avys.
Neseniai Užminijų II kaime papjauti du kieme buvę ožiukai. Plėšrūnas sodyboje apsilankė dieną.
Negana to – papjauti trys šunys. Du jų – kaimyninėse sodybose Ariškės kaime bei vienas Žarėnų miestelyje.
„Šiąnakt iš mūsų kiemo nutempė šunį nuo būdos. Liko tik grandinė. Buvo didelių pėdsakų. Greičiausiai apsilankė vilkai. Būkit atsargūs, net į miestelį ateina“, – žarėniškius socialinėje erdvėje įspėjo nukentėjusi gyventoja.
Liepos pabaigoje, rugpjūtį vilkų išpuolių padaugėja, nes, specialistų teigimu, tokiu metu plėšrūnai moko savo jauniklius medžioti. Šiuo laiku medžiotojai nuo vilkų kenčiantiems ūkiams negali niekuo padėti, nes vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 dieną, o ir kvotos sumedžioti yra nedidelės.
Dėl vilkų daromos žalos sunerimę žarėniškiai įtaria, kad jų seniūnijoje siautėja vienas vilkas ir jis gyvulius pjauna ne mokydamas medžioti vaikus, o dėl maisto.
Seniūnija siekia, kad žalą darantis vilkas būtų nušautas. Į Aplinkos apsaugos agentūrą kreiptasi su prašymu, kad būtų duotas leidimas nušauti žvėrį ne sezono metu.
„Bandysime daryti viską, kas mūsų galioje, kad gautume leidimą pašalinti vilką ir nuo jo nukentėtų kuo mažiau žmonių. Jeigu įvyksta kažkoks atvejis, nukenčia ar papjaunami gyvūnai, būtinai iš karto apie tai informuokite seniūniją. Atvykę specialistai įvertins situaciją ir ieškos sprendimų. O jei po nelaimės būna praėjusios dvi ar trys dienos, tai jau sunkiau kažką atsekti. Kiekvienas atvejis turi būti registruojamas iš karto. Ne tik dėl mokamos kompensacijos, bet ir tam, kad matytume bendrą situaciją“, – sakė Žarėnų seniūnas Giedrius Apūkas.
Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičienė primena, kad prašymus kompensuoti vilkų padarytą žalą privalu pateikti atitinkamai seniūnijai, ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo jų pastebėjimo išsiunčiant rašytinį prašymą dėl žalos įvertinimo ir atlyginimo.
Seniūnas, gavęs pranešimą apie padarytus nuostolius, privalo tą pačią dieną pranešti medžioklės plotų naudotojui ir per septynias dienas organizuoti žalos įvertinimą.
V. Lukoševičienės teigimu, vilkų išpuoliai prieš gyvūnus šiemet prasidėjo panašiu laiku kaip ir praėjusiais metais. Tendencijos panašios.
Manoma, kad plėšrūnai dar gali aktyvėti, tad labiausiai nuo vilkų turi saugotis patys naminių gyvulių augintojai – prižiūrėti savo gyvulius, laikyti tinkamuose aptvaruose, bent nakčiai juos suginti į tvartus.
„Problema yra nemaža. Tai supranta ir Gyvosios gamtos apsaugos departamento specialistai. Mūsų rajone apsilankęs specialistas žadėjo siūlyti, kad būtų padidintos vilkų medžioklės kvotos“, – informavo vedėja.
„vilkai kruvinas puotas surengė” – kodėl reikia demonizuoti paprastą gyvūną? kas per išsireiškimai tokie apie kruvinas puotas?
MIESTIETI, siulyciau pamatyti vaizda kai vilkai apsilanko gyvuliu aptvare, pamatytum kiek kraujo ir zarnu ant pievos, tai kruvina puota per svelniai dar pasakyta