Varnių miesto pašonėje, Varnelės upės slėnyje, plyti Debesnų žemapelkė – telmologinis draustinis, kuriame saugoma paežerinė pelkė su retomis augalų ir gyvūnų buveinėmis bei kultūros vertybėmis. Tai gana natūralus ir labai vertingas gamtinis kompleksas ypač botaniniu požiūriu, nes čia aptinkama labai įvairių augalų bendrijų.
Debesnų pelkėje tarp įvairiausių retų rūšių šių metų rugpjūčio mėnesio pradžioje buvo aptikta dar viena reta rūšis, t. y. grybas – kimininis žemlielys (Geoglossum sphagnophilum Ehrenb.). Rūšį identifikavo ir patvirtino mikologas prof. dr. E. Kutorga. Ši rūšis Lietuvoje žinoma nuo 1975 m., labai retai aptinkama Rytų, Pietų ir Vakarų Lietuvos pelkėse. Pats grybas nedidelis, nuo 4–10 cm aukščio, 1–1,5 cm pločio, juosvai rudos ar juodos spalvos, bekvapis. Grybo kepurėlė buožiška ar lancetiška, susiplojusi, sudaro trečiąją ar penktąją dalį viso jo ilgio, nuosekliai pereidama į kotą. Šie grybai Debesnų pelkėje auga daugiausia pavieniui tarp kiminų, spanguolių ir saulašarių.
Džiugu, kad Debesnų pelkės gamtinę įvairovę papildė dar viena reta rūšis, o Lietuvoje, 2021 m. duomenimis, buvo žinoma aštuoniolika populiacijų, kuriose aptinkamas kimininis žemlielys (Geoglossum sphagnophilum Ehrenb.).
Varnių regioninio parko Lankytojų centro administratorė Monika JANKAUSKAITĖ