Varniuose teikiamas platus gydymo paslaugų spektras – yra įsikūrusi viešoji įstaiga Varnių pirminės sveikatos priežiūros centras (Varnių PSPC) ir jai priklausantys Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, Globos (slaugos) skyrius.
Varnių PSPC – akredituota, Lietuvos ir Europos Sąjungos reikalavimus atitinkanti pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti įstaiga. Asmens sveikatos priežiūros centre teikiamos šeimos gydytojo, terapeuto, pediatro, chirurgo, ginekologo, odontologo paslaugos, atliekamos kineziterapijos, fizioterapijos, masažo procedūros. Procedūrų kabinete atliekamos vaistų injekcijos, infuzijos, užrašomos elektrokardiogramos. Chirurgijos kabinete perrišamos žaizdos ir atliekamos kitos ambulatorinės chirurginės procedūros. Veikia įstaigos laboratorija, kurioje daromi būtinieji kraujo, šlapimo bei kiti tyrimai. Bendradarbiaujant su laboratorija „Baltic Medics“ atliekami biocheminiai, imunologiniai, hormonų ir daugelis kitų kraujo tyrimų.
Varnių PSPC padaliniai – Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, Globos (slaugos) skyrius.
Globos (slaugos) skyriuje paslaugos gali būti teikiamos 30 pacientų. Šiame skyriuje gyvenimo išlaidos apmokamos iš Telšių rajono savivaldybės lėšų.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje turima 60 lovų, keturios skirtos paliatyviajai paslaugai teikti. Čia gydomi nevaikštantys, neapsitarnaujantys, sunkiomis ligomis sergantys ir kiti ligoniai, kuriems reikalinga slauga ir paliatyvi pagalba. Palaikomojo gydymo trukmė per metus yra iki 4 mėnesių (120 dienų). Gydymas finansuojamas iš teritorinių ligonių kasų lėšų.
Ligoniams taikomos kineziterapijos, fizioterapijos, masažo paslaugos, skiriamas medikamentinis gydymas injekcijomis, lašelinėmis infuzijomis. Pacientų asmeninius reikalus padeda spręsti socialiniai darbuotojai.
Praėjusių metų pabaigoje Varnių pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiajam gydytojui Alfredui Maželiui iškeliavus amžinybėn gydymo įstaiga liko be vadovo. Nuo šių metų birželio vidurio įstaigai laikinai vadovauja VšĮ Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Laima Jurytė-Zakarauskienė. Vadovės teigimu, sunkų laikotarpį išgyvenusi gydymo įstaiga stojasi ant kojų: priimami nauji darbuotojai, gerinama pacientų priėmimo, registracijos tvarka, stiprinamas virtuvės darbas.
„Nuo rugsėjo 26-osios Varnių pirminės sveikatos priežiūros centre pradėjo dirbti perspektyvi, entuziastinga šeimos gydytoja Dovydė Danauskaitė. Kurį laiką šeimos gydytojo šioje įstaigoje iš viso nebuvo, tad pacientus konsultuodavo keturi jį atstojantys specialistai – chirurgas, ginekologas, vidaus ligų ir vaikų ligų gydytojai. Mano nuomone, jokia gydymo įstaiga be gydytojo negyvuoja, jis grandyje yra pagrindinis. Šeimos gydytojas – lyg pamatas, ant kurio galima statyti gydymo įstaigą, aplink jį formuoti komandą. Pacientai iš karto galės prisirašyti prie šios gydytojos ir gauti pilnavertes paslaugas.
Turime ateities perspektyvų, sieksime naujovių ir stengsimės, kad paslaugų prieinamumas pacientams Varniuose bei ligoninėje būtų kuo geresnis. Vienas pagrindinių darbų – įvesti registracijos pas gydytoją tvarką. Gydymo įstaigoje pacientai iki šiol pas gydytoją laukia gyvoje eilėje. Kad procesai vyktų sklandžiau, būtų planuojamas gydytojų ir pacientų laikas, greitu metu dėl šeimos gydytojos konsultacijų bus registruojama iš anksto“, – kalbėjo L. Jurytė-Zakarauskienė.
Laikinoji vadovė pažymėjo, kad pokyčiai neaplenkė ir Varnių pirminės sveikatos priežiūros centro Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės bei Globos (slaugos) skyriaus. Abiejuose šios ligoninės skyriuose stiprinama komanda. Priimta naujų slaugytojų, slaugytojų padėjėjų, socialinio darbuotojo padėjėjų.
„Ligoninė yra renovuota, sutvarkyta, ji įsikūrusi gražioje vietoje, žmonės turi kur išeiti pasivaikščioti. Norisi, kad šita ligoninė turėtų gerą įvaizdį. Stipriname ir stiprinsime komandą, yra planų atnaujinti kai kurias palatas, nupirkti naujos įrangos. Stengiamasi, kad pacientams būtų teikiamos kuo kokybiškesnės paslaugos, o darbuotojams tinkamai paskirstyti darbo krūviai, kad jie būtų pajėgūs teikti profesionalią pagalbą“, – pažymėjo L. Jurytė-Zakarauskienė.
Kineziterapeutas Lukas Šiuša
Kineziterapeutas Lukas Šiuša Varnių pirminės sveikatos priežiūros centro Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje dirba trečius metus. Kaip teigia kineziterapeuto kolegės, specialistas daro stebuklus – negalinčius vaikščioti žmones pastato ant kojų ir suteikia pilnavertį gyvenimą.
„Sveikimo proceso metu svarbiausia yra paciento požiūris ir motyvacija. Gali pats daug darbo įdėti, bet jei pacientas nerodo noro, iniciatyvos, tuomet sunku ko nors pasiekti. Vidinė motyvacija daug reiškia. Kitą kartą ne tiek fizine prasme, kiek psichologine reikia dirbti su pacientu, kad motyvuotum jį, pakeltum ūpą. Kai gera mintis, harmonija eina išvien, tai ir fiziniai rezultatai matomi. Dažnai daugiau darbo atliekame skyriuje, o ne kabinete. Darbas čia išskirtinis tuo, nes tenka dirbti su vyresnio amžiaus žmonėmis, o kiekvienas pacientas čia skirtingas, su savo istorija. Su vienu ligoniu savaitę mokomės vien sėdėti, o su kitu per mėnesį netgi atsistojame iš vežimėlio, išmokstame iš naujo vaikščioti. Sveikimo procese yra daug aplinkybių ir faktorių, tad visada stengiuosi prisitaikyti prie paciento, rasti bendrą ryšį, nebūtinai per specialybės dalykus, o parodant dėmesį žmogaus poreikiams ir interesams“, – apie savo darbą pasakojo kineziterapeutas L. Šiuša.
Šeimos gydytoja Dovydė Danauskaitė
Pirmas savaites Varnių pirminės sveikatos priežiūros centre dirbanti šeimos gydytoja Dovydė Danauskaitė džiaugiasi puikiomis darbo sąlygomis ir draugišku kolektyvu. Šiais metais Lietuvos sveikatos mokslų universitete šeimos gydytojo specialybę įgijusi jauna specialistė teigia, jog įsidarbinusi Varnių miestelio poliklinikoje ji išpildė savo svajonę.
„Studijų metais pirmą praktiką atlikau mažo miestelio ambulatorijoje. Ten dirbusi šeimos gydytoja mane įkvėpė ir būtent tada nusprendžiau, kad noriu būti šeimos gydytoja. Visada žinojau, kad nedirbsiu dideliame mieste, to nenorėjau, tad sulaukusi pasiūlymo dirbti Varniuose jaučiau, kaip pildosi mano svajonė. Darbas čia kiek kitoks nei didelėje poliklinikoje, tačiau kadangi pati augau nedideliame miestelyje Raseinių rajone, kaime gyvenančių žmonių požiūris ir poreikiai man gana gerai žinomi.
Esu bendraujanti, prisirišu prie žmonių, man svarbu kurti tvarų ryšį su pacientais. Dirbdama šeimos gydytoja mažame miestelyje, kur tvirti bendruomeniniai ryšiai, nuolat turėsiu grįžtamąjį ryšį su pacientais. Kuriant glaudų tarpusavio ryšį, stebint žmonių sveikatos būklę ir žinant gyvenimo įpročius, dažnai lengviau diagnozuoti ligas, vykdyti prevenciją.
Man čia labai patinka, turiu daug svajonių ir vilčių“, – kalbėjo D. Danauskaitė.
Biomedicinos disciplina nuo jaunystės besidomėjusi šeimos gydytoja sakė, kad dirbti šį darbą labiausiai motyvuoja noras padėti kitiems.
„Šeimos medicina man patraukliausia, kitose srityse net nenorėčiau dirbti. Kad ir kaip galbūt banaliai kartais tai skambėtų, tačiau dirbti gydytoja mane labiausiai skatina noras padėti žmonėms. Be noro padėti gydytojo darbo neįsivaizduoju.
O pacientai čia geri, supratingi, dar tik susipažįstu su jais. Žinoma, streso darbo pradžioje yra, daug naujos informacijos, iššūkių, bet, manau, visai neblogai mes čia su bendrosios praktikos slaugytoja tvarkomės“, – teigė D. Danauskaitė.
Vyriausioji slaugytoja-administratorė Virginija Senkuvienė
Varnių pirminės sveikatos priežiūros centro Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje vyriausiąja slaugytoja-administratore Virginija Senkuvienė dirba jau 39-erius metus. Specialistės teigimu, įstaigoje dirba geri gydytojai, aptarnaujantysis personalas. Daugelis turi ilgametį darbo stažą, tad yra sukaupę daug žinių ir gali suteikti aukščiausio lygio paslaugas.
„Ligoninė kurį laiką turėjo neigiamą įvaizdį. Galbūt taip buvo, nes trūko personalo, gydytojų, tačiau šiuo metu situacija stabilizuojasi: priimta naujų darbuotojų, gerėja darbo sąlygos, tad teikiame aukščiausio lygio paslaugas. Turime slaugos priemonių, vaistų, ligoniams beveik niekuo nereikia rūpintis. Aplinka jauki, atmosfera gera. Ligoniai patenkinti ir maitinimu. Jie sako, kad gaminamas skanus maistas. Pagal pacientų būklę sudaromas mitybos planas, patiems valgyti negalintiems pacientams ruošiamas trintas maistas“, – kalbėjo V. Senkuvienė.
Vyriausioji slaugytoja-administratorė tvirtino, kad ligoninėje yra visokių ligonių, su sunkesnėmis ir su lengvesnėmis ligos formomis. Pacientai neskirstomi – visiems teikiama reikiama pagalba.
„Mūsų ligoninėje pabuvę pacientai dažnai lieka patenkinti ir rekomenduoja įstaigą kitiems. <…> Kartais galbūt atrodo, kad sunkiai sergantį žmogų turi slaugyti artimieji, tačiau kiekvienas turime darbą, šeimą, šiais laikais toks gyvenimo tempas, kad yra daug darbų, nepavyksta suderinti pareigų, tad šiuo atžvilgiu mūsų įstaiga yra pasiruošusi padėti. Mes modernėjame, einame į priekį ir, mano suvokimu, artėjame prie užsienio modelio. Artimą žmogų į mūsų rankas patikėję artimieji lieka patenkinti“, – teigė V. Senkuvienė.
Socialinė darbuotoja Dalia Gečienė
Varnių PSPC Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje dirbanti socialinė darbuotoja Dalia Gečienė nuolat palaiko glaudų ryšį su pacientų artimaisiais. Specialistė informavo, kad ligoninėje dažniausiai gydomi sunkiomis ligomis sergantys, lėtinių ligų turintys ar onkologiniai ligoniai, kuriems reikalinga ir paliatyvioji slauga. Socialiai drausti pacientai čia gali patekti su šeimos gydytojo siuntimu.
„Kiti žmonės nė nežino, kad pas mus galima atvykti ir gauti pagalbą net keturių mėnesių laikotarpiui per metus. Suteikiamas visas gydymas, priežiūra. Sunkios būklės asmenys, sunkiai sergantys ir gulintys lovoje, būna, sustiprėja, pradeda vaikščioti, tad tų gražių istorijų pas mus tikrai yra nemažai. Po insulto žmonės atsistoja iš vežimėlių, ima vaikščioti. Tikrai nemaža dalis pacientų grįžta į pilnavertį gyvenimą. Džiaugiamės matydami tokius pokyčius. Jei artimiesiems sunku prižiūrėti ligonį, neturima tam reikalingų išteklių, ligoniai maloniai laukiami mūsų įstaigoje“, – kalbėjo D. Gečienė.
Kviečiame Telšių rajono gyventojus kreiptis tiesiogiai į įstaigą, suteiksime Jums išsamią informaciją dėl galimybės patekti į Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę bei Globos (slaugos) skyrių. Supažindinsime su reikalavimais ir galimybėmis. Norinčius susipažinti su ligonine kviečiame atvykti. Prašome kreiptis telefonu +370 642 14551.
Esame pasirengę padėti kiekvienam ir teikti kokybiškas paslaugas.
Guldymo į Globos (slaugos) skyrių sąlygos:
- Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus nukreipimas;
- asmens tapatybės dokumentas;
- pensininko, neįgalumo, darbo biržos, ligonių kasos ar kitas socialinio draudimo pažymėjimas.
Guldymo į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių sąlygos:
- gydymo įstaigos ar šeimos gydytojo siuntimas;
- asmens tapatybės dokumentas;
- pensininko, neįgalumo, darbo biržos, ligonių kasos ar kitas socialinio draudimo pažymėjimas.