
Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakultetas, puoselėdamas ilgametes tradicijas, ruošia profesionalius naujosios kartos menininkus, kurie sėkmingai įsilieja į šiuolaikinio meno rinką. Skirtingai nei stojant į kitus universitetus, rinkdamiesi dailės ir dizaino krypties studijas VDA, stojantieji neprivalo laikyti matematikos egzamino: stojantys turi būti išlaikę lietuvių kalbos ir vieną pasirenkamąjį valstybinį egzaminą. VDA Telšių fakultete yra vienintelės Lietuvoje universitetinės Metalo meno ir juvelyrikos studijos, savo unikalumu pasižymi Dizaino studijų programa su baldų dizaino specializacija, Skulptūros studijų programa bei Dailės ir interjero restauravimo studijų programa su meninių baldų ir metalo dirbinių specializacijomis.
Tradicijos ir konceptualumas
VDA Telšių fakulteto studentai atviri: labiausiai juos traukiančią kūrybos laisvę, drąsą eksperimentuoti ir netikėtas galimybes jie atrado čia, Telšiuose, – menų mieste. Kūrybos kelią pradėjus studijomis Telšiuose, lengvai atsiveria durys į platųjį pasaulį: nuo Telšių fakulteto ir VDA Telšių galerijos erdvių iki Amsterdamo, Miuncheno ar net Japonijos ir JAV.
„Kokybiškų ir įdomių studijų, aukšto lygio mokymo bazės, puikios infrastruktūros ir nepaprastai draugiškos bendruomenės derinys įkvėps naujiems atradimams, kūrybiniams sprendimams ir unikalių idėjų įgyvendinimui“, – sako VDA Telšių fakulteto dekanas prof. Ramūnas Banys.
VDA Telšių fakultetas siūlo pasirinkti vieną iš keturių bakalauro studijų programų su ypatingais dėstytojais, išskirtinėmis galimybėmis ir saviraiškos laisve studijų metu, išbandyti įvairias technologijas ir meno kūrimo praktikas fakulteto meno ir dizaino laboratorijose, bendrabučiu ant ežero kranto ir aktyvia visuomenine veikla kartu su VDA Telšių studentų atstovybe.
Šalia kitų miesto kultūros įstaigų, VDA Telšių galerija yra vienintelė nekomercinė šiuolaikinio meno galerija Telšių mieste. Galerijos užduotis – supažindinti visuomenę su Telšių fakulteto ir visos VDA bendruomenės kūrybine veikla. Erdvios galerijos salės funkcionuoja kaip tarpininkės tarp akademinių meno studijų ir visuomenės: čia pristatomos skirtingų disciplinų profesionalių menininkų parodos, jaunųjų kūrėjų darbai, vyksta vieši bakalauro, magistro baigiamųjų darbų gynimai ir kiti profesionalųjį meną aktualizuojantys renginiai.
Pomėgis gali tapti verslu
Lietuvoje baldų pramonė – vienas iš didžiausių verslo sektorių. Dizaino studijų programa su baldų dizaino specializacija yra sukurta atsižvelgiant į šiuolaikines tendencijas ir rinkos poreikius. Studentai mokosi įvairių dizaino krypties dalykų, studijų metu įgyja įgūdžių dizaino objektams projektuoti. Studijų metu studentams siūloma plati pasirenkamųjų dalykų bazė, studentai kuria įvairius kūrybinius projektus, skirtingos paskirties baldus, eksperimentinio dizaino objektus, interjerų projektus.
„Į VDA Telšių fakultetą sumaniau stoti pradėjęs domėtis baldų gamyba ir pats juos gamindamas. Ruošdamasis studijoms sužinojau, kad reikia sudaryti savo kūrybos darbų aplanką arba dar vadinamą „portfolio“, ko neteko daryti mokantis mokykloje. Reikėjo susirasti ir pristatyti visus darbus, kuriuos jau buvau sukūręs mokydamasis dailės mokykloje bei kurdamas savarankiškai. Mūsų pagrindinis darbo įrankis studijų procese yra kompiuteris, jau pirmame kurse išmokstame valdyti 2D, 3D modeliavimo programas, o Dizaino laboratorijoje idėją, kurią turėjome galvoje, iš virtualaus pasaulio perteikiame į realų ir sukuriame apčiuopiamą daiktą – suprojektuoto objekto prototipą“, – pasakoja VDA Telšių fakulteto Dizaino studijų programos studentas Dovydas Daugvila.
Skulptūros studijų programa stiprina kūrybinį individualumą ir lavina praktinius įgūdžius kuriant mažųjų formų skulptūrą, meno kūrinius viešosiose erdvėse, interjero bei eksterjero erdvinius objektus. Studijų metu studentai įgyja tradicinės ir šiuolaikinės 3D skulptūros kūrimo pagrindus, įsisavina tradicinių ir kitų eksperimentinių skulptūroje naudojamų medžiagų apdorojimo technologijas, susipažįsta su granitinių ir mūrinių paminklų atnaujinimo principais.
„Pirmuose kursuose studentai susipažįsta su tradiciniais skulptūros kūrimo būdais ir įprastomis technologijomis, vėlesniuose kursuose studentai išbando naujausias technologijas ir šiuolaikinio meno kūrimo praktikas. Baigę studijas, absolventai įgyja kompetencijų dirbti individualų kūrybinį darbą, dalyvauti skulptorių bei tarpdisciplininio meno projektuose, paminklų atnaujinimo programose, organizuoti privatų meno verslą: teikti skulptoriaus paslaugas“, – galimybes apžvelgia Skulptūros studijų programos vadovas prof. Osvaldas Neniškis.
Telšių fakultete yra vykdomos dvi Dailės ir interjero restauravimo studijų programos specializacijos: meninių baldų ir metalo dirbinių restauravimas. Dėstytoja doc. dr. Liepa Griciūtė-Šverebienė sako, kad studijuoti restauravimą gali net tie, kurie niekuomet nėra laikę rankose kalto ar puansono: „Šioms studijoms svarbiausia – kantrybė ir noras dirbti, o visa kita išmokstama studijų proceso metu. Pirmiausia įgyjama tradicinės baldininkystės ir juvelyro darbo įgūdžių, o vėliau pereina prie restauravimo ir sudėtingesnių kompleksinių užduočių.“
Pristatydama Metalo meno ir juvelyrikos studijas, programos vadovė doc. Neringa Poškutė-Jukumienė atkreipia dėmesį, kad visame pasaulyje lygiaverte su kitomis kūrybinėmis medijomis laikoma juvelyrika Lietuvoje dar kovoja už vietą po saule, tad svarbu akcentuoti šiuolaikinės juvelyrikos galimybes. „Ji ne tik puošia – ji pajėgi suteikti žmogaus kūnui vienokių ar kitokių prasmių, plėsti asmeninių suvokimų ir interpretacijų lauką. Jei ant baltu sniegu pakloto paviršiaus norisi palikti pėdsaką, tai tas akcentas irgi yra juvelyrika“, – teigia doc. N. Poškutė-Jukumienė.
Mažas miestas – ne kliūtis tarptautiškumui
VDA aktyviai bendradarbiauja su užsienio aukštosiomis mokyklomis, fakulteto studentai, dalyvaudami ERASMUS studentų mainų programoje, studijuoja įvairiose Europos aukštosiose mokyklose, užsienio studentai atvyksta į Telšius. VDA Telšių fakulteto bendruomenė deda daug pastangų, kad tiek iš visos Lietuvos, tiek iš užsienio atvykstantiems studentams studijos būtų kokybiškos ir naudingos.
„Profesionalūs ir nemažą patirtį sukaupę dėstytojai atsižvelgia į individualius studentų poreikius ir suteikia naudingų žinių bei patarimų šiuolaikinio meno ir dizaino sferoje ketinantiems dirbti jauniesiems kūrėjams“, – pabrėžia dekanas doc. R. Banys.
VDA Telšių fakulteto komunikacijos specialistė Donata KAZLAUSKIENĖ
Nuotraukos iš VDA Telšių fakulteto archyvo.