Dėl ūkius žlugdančios politikos nevilties apimti šalies ūkininkai sausio 8-ąją surengė protesto akciją – prie pagrindinių kelių degino laužus. Aktyviai prie Lietuvos žemės ūkio tarybos inicijuotos akcijos prisijungę Telšių rajono žemdirbiai teigė, kad žemės ūkyje susikaupę daugybė problemų, kurių nenorima spręsti, tad ūkininkams išreikšti nepasitenkinimą dėl apgailėtinos situacijos žemės ūkyje belieka susivienijus į mitingus.
Monika GIRDVAINĖ
Prie vieningos visų Lietuvos ūkininkų akcijos prisidėjusi dalis Telšių rajono žemdirbių pirmadienio popietę rinkosi Telšių pašonėje, prie kelio Šiauliai–Palanga. Jų sukrautas vilties bei solidarumo laužas liepsnojo ne vieną valandą. Prie protesto akcijos prisidėjo ir Viešvėnų, Varnių, Luokės, Nevarėnų, Tryškių seniūnijų ūkininkai, laužus deginę savo laukuose.
Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės Zitos Dargienės teigimu, tądien mūsų rajone liepsnojo 12 laužų. Visoje Lietuvoje uždegta 511 laužų, o mūsų šalies ūkininkus aktyviai palaikiusioje Latvijoje – 190 laužų.
Simboliška, kad žvarbią žiemos dieną ūkininkai susirinko pasišildyti prie vienybės laužų, tačiau Lietuvoje vykdoma, susirinkusiųjų teigimu, ūkius žlugdanti politika ir dėl to kylančios problemos – ilgą laiką nejudinamos it sustingęs ledas.
Protestais reikalaujama išspręsti daugiamečių pievų atstatymo problemą, saugotinų teritorijų, paviršinių vandens telkinių apsauginių juostų ir zonų plėtrą vykdyti nekenkiant žemės savininkams. Ūkininkus neramina ir tai, kad grūdų įvežimas į Lietuvą – mažai kontroliuojamas: per mūsų šalį vežami pigūs grūdai ir kiti pašarai, kurie, galimai, net rusiškos kilmės, iškreipia grūdų rinkos kainą. Reikalaujama uždrausti tokių grūdų tranzitą per Lietuvą.
Be to, nuo šių metų pradžios Lietuvoje, ūkininkų įsitikinimu, neadekvačiai padidintas akcizas suskystintoms naftos dujoms, numatyti visiškai nelogiški žalio dyzelino naudojimo apribojimai – pagal naują tvarką jo nebus galima pilti į krovininius automobilius ar kitą transportą, kurį galima naudoti ne tik žemės ūkiui.
„Pagal naują tvarką žaliąjį kurą leidžiama pilti tik į žemės ūkio techniką – daugiausia į traktorius bei į kombainus. Ar normalu, kad, pavyzdžiui, grūdininkai, su „fūromis“ vežantys grūdus į Klaipėdos uostą, to kuro naudoti negalės? Arba kitas pavyzdys – skirtinguose laukuose laikomus mėsinius galvijus turi nuolat lankyti, prižiūrėti – tai yra ūkio darbai, kuriuos atlikti privaloma, bet į automobilį, kuriuo važinėji po laukus, žaliojo kuro tokiu atveju pilti irgi negali. Tas sprendimas ypač neigiamai atsilieps iš savo ūkių trumposiomis tiekimo grandinėmis produktus tiekiantiems ūkininkams, sodininkams, daržininkams ir kitiems <…> Pikta, kad tokie sprendimai priimami slapčia, be diskusijų su ūkininkais. Kaip aš sakau, eilinį kartą pasinaudota Naujais metais, šventiniu laikotarpiu – šast, ir stebuklai po Naujų“, – dėl priimtų sprendimų nepasitenkinimą reiškė Z. Dargienė.
Piketo dalyviai pabrėžė nereikalaujantys finansinės paramos, kaip galbūt kitiems atrodo, – ūkininkai tiesiog nori, kad su jais būtų kalbamasi, prieš priimant sprendimus diskutuojama ir priimami ne žemės ūkį žlugdantys, o jam išgyventi padedantys sprendimai.
Visoje šalyje liepsnojant protesto laužams Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovai susitiko su premjere Ingrida Šimonyte, Žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku ir aplinkos viceministre Raminta Radavičiene. Ūkininkų atstovai išsakė savo pageidavimus, diskutavo apie kylančias problemas.
Atsakingi valdžios atstovai žadėjo apsvarstyti ūkininkų prašymus. Jei nebus atsižvelgta į jų reikalavimus ir imtasi konkrečių veiksmų, šalies žemdirbiai ruošiasi kitam protesto akcijos etapui – sausio pabaigoje su sunkiąja technika planuoja rinktis Vilniuje, kur surengs ne vienos dienos piketą.