Kasmet gaisrų statistika byloja, kad, atvėsus orams ir prasidėjus šildymo sezonui, padaugėja gaisrų, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų.
Pažymėtina, kad tokių gaisrų padariniai dažnai būna ypač skaudūs: sudega gyvenamosios patalpos, jose esantis turtas, apsinuodiję smalkėmis, žūva žmonės.
Iki šios dienos šalyje jau kilo beveik 700 gaisrų, kurių aukomis tapo 20 žmonių. Telšių rajone šiemet užfiksuota 12 tokių gaisrų: žuvo mažametė mergytė, sudegė 1 ūkinis pastatas, stipriai apgadinti 5 pastatai. 2011 metais užregistruota 17 gaisrų, kilusių dėl netvarkingų krosnių, jų ir dūmtraukių įrengimo ar eksploatavimo taisyklių pažeidimų: sudegė pirtis, o dar 3 pastatai buvo stipriai apgadinti.
Siekdamas spręsti šią opią problemą, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM, kaip ir kiekvienais metais, inicijuoja akciją „Kūrenkime saugiai“. Akcijos tikslas – padėti apsisaugoti nuo gaisrų, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų, labiausiai pažeidžiamai mūsų visuomenės daliai – socialiai remtinoms šeimoms ir piliečiams, kurie bus lankomi kartu su atsakingais savivaldybių socialinės rūpybos specialistais.
Rajono ugniagesiai planuoja kreiptis ir į Savivaldybės vadovus su raginimais bendromis pastangomis ieškoti galimybių praktiškai padėti socialiai remtinoms šeimoms ir piliečiams suremontuoti netvarkingas krosnis, išvalyti dūmtraukius, apsirūpinti autonominiais dūmų detektoriais. O kitiems piliečiams, siekdami, kad būtų išvengta gaisrų, kylančių dėl šildymo sistemų įrengimo bei eksploatavimo taisyklių pažeidimų, norime dar kartą priminti svarbiausias priešgaisrinio saugumo taisykles bei patarti, kaip saugiai elgtis šildymo sezono metu. Įspėjame ir prašome gyventojus šaltuoju laikotarpiu su ugnimi elgtis ypač atsargiai: nepalikti be priežiūros besikūrenančių, perkaitintų krosnių, degančių žvakių, įjungtų elektrinių šildymo prietaisų, nelaikyti prie jų greitai užsidegančių daiktų, nerūkyti lovoje, nepalikti vienų mažamečių vaikų.
Pastatuose, kuriuose yra įrengtos krosnys, prieš intensyvų kūrenimą būtina jas gerai sutvarkyti, išvalyti dūmtraukius, nepamiršti kas 3 mėnesius dūmtraukių valyti ir šildymo sezonu. Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai jos yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis, taip pat kai prakurams naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai.
Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba padaryti nedegų pagrindą. Negalima malkų ir kitų degių medžiagų džiovinti bei laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių.
Kai kūrenasi krosnis ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams. Kūrenant krosnis, ypač pavojingos smalkės, todėl būtina laikytis tam tikrų taisyklių, nes galima jomis apsinuodyti. Iškūrenę krosnį, per anksti neužstumkite sklendės. Ją galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Išsiskiriančios smalkės – labai pavojingos, apsinuodijimas jomis gali baigtis mirtimi. Pirmieji apsinuodijimo smalkėmis požymiai – lengvas apsvaigimas, suima mieguistumas, netenkama sąmonės. Smalkės – bespalvės ir bekvapės, o tai pavojingiausia. Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsdami kvieskite medikus (tel. 112), o patalpas gerai išvėdinkite.
Kita aktuali problema – patalpų šildymas elektriniais prietaisais. Atminkite, kad pavojinga į elektros tinklą iškart įjungti kelis tokius elektros prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis ir dėl to dažnai kyla gaisrai. Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti toliau nuo užuolaidų ir baldų. Nepalikite ant jų padžiautų rūbų, o išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite. Nemažėja gaisrų ir dėl savos gamybos elektrinių šildymo prietaisų. Dėl šios priežasties ypač dažnai dega statybininkų vagonėliai, sodo nameliai, garažai. Todėl daug saugiau naudoti gamyklinius šildymo prietaisus, žinoma, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatacijos taisyklių reikalavimais.
Kad būtų išvengta žmonių žūčių ir ugniagesiai galėtų laiku atskubėti į pagalbą, užtikrinkite gaisrinių automobilių privažiavimą prie pastatų, vandens telkinių, hidrantų, neužstatykite kelio transporto priemonėmis, o atokiose kaimo vietovėse išeikite gaisrininkų pasitikti. Įsigykite bei gyvenamosiose patalpose įsirenkite autonominius dūmų detektorius, kurie įspėtų apie gaisro pavojų.
Ugniagesiai gelbėtojai norėtų atkreipti gyventojų dėmesį patiems pasirūpinti savo sveikata ir saugumu, o organizacijų bei įmonių vadovams priminti, kad imtųsi atitinkamų prevencinių priemonių užtikrinant saugią jų vadovaujamų įmonių veiklą.
Telšių APGV Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Gintautas PUČKORIUS