Kasmetinė gaisrų statistika rodo, jog, atvėsus orams ir prasidėjus šildymo sezonui, gyvenamajame sektoriuje padaugėja gaisrų, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų. Ugniagesiai gelbėtojai pabrėžia, kad kilus gaisrui gyvybę gali išgelbėti dūmų detektorius, tad jau ne vienerius metus rengiamos akcijos, kurių metu lankomi būstai ir detektoriai dalijami nemokamai.
Monika GIRDVAINĖ
Surengė prevencinę akciją
Lapkričio 16-ąją į Telšių priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą rinkosi Šiaulių priešgaisrinei galbėjimo valdybai priklausančių Joniškio, Radviliškio, Pakruojo, Akmenės, Šiaulių, Mažeikių, Kelmės bei Telšių specialistai, atsakingi už priešgaisrinę saugą.
Jie surengė bendrą akciją „Būk budrus – išvenk gaisrų“. Joje dalyvavo ir Raudonojo Kryžiaus Telšių skyriaus savanoriai.
Akcijos tikslas – padėti apsisaugoti nuo gaisrų, kylančių gyvenamajame sektoriuje, labiausiai pažeidžiamai mūsų visuomenės daliai – vienišiems, senyvo amžiaus, neįgaliems asmenims ir asmenims, turintiems specialiųjų poreikių, gyvenantiems riziką keliančiuose individualiuose gyvenamuosiuose būstuose.
„Visų mūsų vykdomų prevencinių akcijų tikslas yra skleisti gaisrinės saugos žinias ir ugdyti gyventojų saugios gyvensenos įpročius bei gebėjimą saugiai elgtis ekstremaliosios situacijos metu. Nesiekiame nubausti autonominių dūmų detektorių neturinčių asmenų, tik įspėjame apie grėsmes, skatiname juos naudoti“, – pabrėžė Telšių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Raimundas Šakinis.
Akcijos metu Telšių mieste ir rajone aplankyti 169 būstai, išdalyti 55 autonominiai dūmų detektoriai.
Lankydamiesi pas gyventojus specialistai paaiškino, kuo naudingi autonominiai dūmų detektoriai, apžiūrėjo kietojo kuro krosnis, elektros įrenginius ir įvertino jų priešgaisrinę būklę. Priminta, kad būtina periodiškai valyti dūmtraukius, gyventojai supažindinti su Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių reikalavimais eksploatuojant elektros ir šildymo įrenginius.
„Žmonių požiūris keičiasi į gera. Dauguma jau žino, kad dūmų detektoriai reikalingi, ir yra juos įsirengę. Aplankėme tokį būstą, kur moteris kiekviename kambaryje turi įsirengusi po detektorių ir į gaisrų prevenciją žiūri atsakingai. Žinoma, vis dar pasitaiko asmenų, nors ir gaunančių detektorių nemokamai, tačiau jo nenaudojančių. Daug kas priklauso nuo žmonių gyvenimo įpročių“, – teigė Telšių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Robertas Kaveckis.
Žūvančiųjų nemažėja
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje kilo 6 864 gaisrai. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, kai buvo užgesintas 7 341 gaisras, šiemet jų kilo 6,5 proc. mažiau.
Gaisruose šiemet žuvo 70 žmonių, keturi iš jų – Telšiuose. Visoje Lietuvoje 146 gyventojai patyrė traumų. Trisdešimt du gyventojai žuvo dėl neatsargaus rūkymo, 19 – dėl neatsargaus žmogaus elgesio su ugnimi, 4 – dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų, 3 – dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų, po 2 – dėl tyčinės žmonių veikos (padegimų) ir dėl pašalinio ugnies šaltinio, po 1 – dėl elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų ir dėl sprogimo, 4 – dėl kitų priežasčių. Dar dviejų asmenų žūties priežastys tikslinamos.
Detektoriai gelbsti gyvybes
Ugniagesių gelbėtojų teigimu, apie kai kuriuos kilusius gaisrus jie net nesužino, nes žmones dūmų detektoriaus signalas įspėja apie gresiančią nelaimę, ir beįsiplieskiantį gaisrą užgesina patys.
Dūmų detektorius reaguoja į dūmų ar nematomų degimo produktų kiekį ore. Jis gali aptikti ir rusenimą, ir degimą. Kambaryje atsiradus net nedideliam dūmų kiekiui, jutiklis ima skleisti garso signalą ir perspėja apie kilusį gaisrą.
Remiantis rekomendacijomis, gyvenamajame būste, kiekviename aukšte, turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega, arba koridoriuose bei bendrosiose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.
Rekomenduojama kartą per mėnesį patikrinti, ar dūmų detektorius veikia. Tam tereikia paspausti kontrolinį mygtuką. Jeigu signalo nėra, gali tekti keisti jo maitinimo elementus.
Be to, būtina nuo dūmų jutiklių reguliariai nuvalyti dulkes ir kitus nešvarumus.
„Dūmų detektorių jautrumas bėgant laikui mažėja. Kartą per dešimt metų juos reikia pakeisti naujais“, – sako specialistai.