24 metai. Tiek laiko Plungės kultūros centre kuriama tradicija, kuri leidžia džiaugtis mūsų tautos kultūriniu palikimu ir savitumu. Konkursas-paroda „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ kasmet kviečia atsiliepti jaunuosius tautodailės kūrėjus, kurie savo darbais liudija, jog ši meno kryptis mumyse gyva, kaip ir unikalaus žemaičių medžio drožėjo Stanislovo Riaubos atminimas. Praėjusią savaitę Plungės kultūros centre surengta baigiamoji konkurso šventė, kurios metu apdovanoti laureatai.
Daiva Gerikienė
Plungės kultūros centro parodų salėje jau kurį laiką buvo galima pasigrožėti čia eksponuojamais parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ darbais. Tapyba, grafika, keramika, medžio skulptūra… Pristatomų kūrinių įvairovė džiugino lankytojų akis.
Į birželio 7 dieną surengtą šventę buvo pakviesti parodos darbų autoriai, jų mokytojai bei visi, kuriems liaudies menas kelia susidomėjimą. Laureatų pagerbimo renginio dalyvius pirmiausia pasveikino Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė Jolanta Miltenė. Ji pasidžiaugė, kad štai jau 24 metus jaunųjų menininkų sąjūdžiu Žemaitijoje vadinamas konkursas-paroda „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ kviečia vaikus ir jaunimą atsigręžti į tautodailės tradicijas. „Nuo 10 iki 19 metų mokiniai dalyvauja konkurse siekdami pažinti tautodailę, norėdami ją išsaugoti, stengdamiesi lygiuotis į Stanislovo Riaubos pavyzdį. Tai buvo žmogus, unikalus savo kūryba ir gyvenimu. Pagerbdami jį mes sugebėjome šį konkursą išlaikyti šitiek metų. Džiugu, kad dalyvių skaičius kiekvienais metais yra stabilus“, – kalbėjo renginio vedėja.
Pastebėta, kad šiais metais konkurse dalyvavo 73 autoriai, kurie pateikė 312 kūrinių. Mokinius parodai ruošė 23 mokytojai iš Mažeikių, Šiaulių, Kelmės, Rietavo, Sedos, Platelių, Klaipėdos ir, aišku, Plungės. J. Miltenė priminė, kokio svarbumo yra daugiau nei dvi dešimtis besitęsiantis Plungės kultūros centro puoselėjamas konkursas. Pagrindinis tikslas – kreipti mokinių kūrybinę veiklą tautodailės tradicijų linkme, atskleisti talentingiausius kūrėjus ir tokiu būdu pagerbti visus savo kūryba žavėjusį medžio skulptorių S. Riaubą.
„Mūsų kultūros centras didžiuojasi galėdamas tiek metų išlaikyti šią tradiciją“, – sakė J. Miltenė. Jai antrino Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis, kuris su konkursu yra nuo pat pirmųjų jo organizavimo dienų.
„Gera stebėti, kaip konkursas keičiasi, įgauna naujų atspalvių. Nepaprastai juo džiaugiamės, nes tokio kituose regionuose nėra. Sunku išsaugoti tradiciją, todėl labai džiugu, kad Plungės kultūros centre jau šitiek metų susitinka Žemaitijos jaunieji kūrėjai. Kūrėjai, kurie palaiko visos mūsų kultūros pamatą. Vėliau galite ieškoti ir kurti toliau, išeiti į medijų menus, kitas šiuolaikinio meno formas, bet pagrindas yra čia… Sveikinu ir didžiuojuosi visais jumis. Dėkoju mokytojams, kad sugebate ugdydami jaunuosius talentus dabartiniais nerimastingumo laikais padėti jiems ateiti iki galutinio rezultato. Visi skubame, lekiame, o čia reikia labai daug kantrybės, meilės, laiko, kad pasiektumėte rezultatus, kuriuos matome čia“, – gerų žodžių negailėjo direktorius.
Jaunąja karta, kuri domisi tautodaile, didžiavosi ir Plungės kultūros centro iniciatyva nepaleisti konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ organizavimo vadelių džiaugėsi ir Plungės rajono savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Vida Saukalienė. Konkurso komisijos pirmininkas Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas dailininkas Jonas Rudzinskas pažymėjo, jog jaunųjų menininkų parodai pristatyti kūriniai liudija didžiulį jų įdirbį, o pats konkursas – išskirtinis ir taikliai sujungiantis visus tautodailės žanrus. „Tai ne tik paroda. Kiek daug nematomo darbo čia yra…“ – kalbėjo pirmininkas.
Kartu su J. Rudzinsku konkurso dalyvių darbus vertino menotyrininkė Jolanta Zabulytė, Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Paveldo skyriaus vyr. specialistė Aldona Kuprelytė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkė, Telšių kultūros centro etnografė Sigita Dacienė.
Visi jaunieji kūrėjai nusipelnė didžiausių padėkų už savo indėlį į tautodailės tradicijų puoselėjimą, tačiau, kaip ir kasmet, būtina išrinkti tuos, kurių darbai verti išskirtinio dėmesio. 2024-ųjų metų parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ laureatais tapo: tapybos kategorijoje – Kretingos rajono Salantų meno mokyklos ugdytinė keturiolikmetė Marija Bumblytė (mokytoja Ingrida Taujanskienė), grafikė 14 metų Eivė Baltrušaitytė iš Mažeikių Kalnėnų mokyklos (mokytoja Karolina Jautakė); amatų kategorijoje – Plungės „Saulės“ gimnazijos auklėtinis 17 metų Julius Jaugelis (mokytojas Viktoras Raibužis); skulptūros kategorijoje – penkiolikmetis Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos mokinys Nedas Giniotis (mokytojas V. Raibužis).