Dar spalio mėnesį Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino naują Savivaldybės gyvenamųjų patalpų nuomos apskaičiavimo tvarką. Socialinį būstą turintys telšiškiai sulaukė kalėdinės staigmenos – didesnių sąskaitų už nuomą. Tarp gyventojų kilo sumaištis – žmonės tikino, jog apie nuomos kainų šuolį nebuvo informuoti.
Iki šiol visi, gyvenantys Telšių r. savivaldybės butuose, už nuomą mokėdavo vienodai – po 1 Lt už kv. m.
Dabar, Tarybai patvirtinus naują Nuomos apskaičiavimo tvarką, tarkime, Lygumų gatvės 46 name gyvenantys socialinių būstų nuomininkai jau turės mokėti apie 1,67 Lt už kv. m. Negi Savivaldybė kamšo biudžeto skyles iš socialiai pažeidžiamų žmonių pinigų? Būtent taip ir mano didesnės mokesčių naštos prislėgti gyventojai.
Kreipėsi raštu
Trys minėto namo gyventojos nuvyko pas Telšių r. savivaldybės merą Valdemarą Ramšą ir, negailėdamos piktų žodžių, įteikė šiam laišką. Jame teigiama: „Gerb. mere, prašome paaiškinti, kuo remdamasis pakėlėte nuomą jau nuo 2009 m. lapkričio mėn. – niekas niekur nebuvo skelbiama. Vadinasi, Jūs savivaliaujate, lyg tie butai būtų Jūsų nuosavybė, o ne valstybės. Mūsų namo gyventojai susitvarkė butus (išleido tūkstančius), sudėjo plastikinius langus, apšiltino sienas, padarė butų vidaus remontą. Ir už tai gauname iš Jūsų šv. Kalėdų proga atsiskaitymo lapelius su pakilusia, beveik dviguba butų nuomos kaina. Su-prantame, kad reikia taupyti.
Todėl prašome – ir Jūs, gerb. mere, prisidėkite ir šiuos metus užbaikite su 300 Lt (o kai kuriems ir mažiau lieka), tada suprasite, kaip gyvena miesto žmonės.“ Lygumų g. Nr. 46 namo gyventojai tikino badmečiu atsisaką mokėti tokią didelę nuomą.
Meras gyventojoms paaiškino, kad esą vieniems socialinio būsto nuomininkams mokestis pakilo, tačiau kitiems sumažėjo, o į skundus atkirto, esą dabar niekam nėra lengva, o ateityje bus dar blogiau.
Tokie valdininko žodžiai ir taip negandų prispaustas moteris įvarė į neviltį: viena minėto namo gyventoja yra neįgali, be to, augina du sūnus studentus; kita moteris jau ilgą laiką yra bedarbė, iš darbo biržos negauna jokių išmokų; trečia – pensininkė, kuriai, sumokėjus mokesčius, per mėnesį lieka vos 300 Lt… Taigi, nors kai kam pakilusios nuomos kainos – galbūt pakeliamos, kitam jos jau – nebeįkandamos… Įdomumo dėlei – trečiąjį 2009-ųjų metų ketvirtį priskaičiuotas Telšių r. mero atlyginimas buvo 4 900 Lt.
Paskelbė?
Pasirodo, informacija apie priimtą sprendimą, kuriuo keičiama Socialinio būsto nuomos apskaičiavimo tvarka, spaudoje visgi buvo paskelbta po spalio mėnesį vykusio Tarybos posėdžio.
Tačiau ar iš to, kas nurodyta, įmanoma suprasti sprendimo esmę? Mero pasirašytoje publikacijoje skelbiama: „Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 str. 2 d. 31 p., Telšių r. savivaldybės taryba nusprendžia patvirtinti Telšių r. savivaldybės gyvenamųjų patalpų nuomos mokesčio apskaičiavimo tvarkos aprašą.“ Žemiau nurodoma, jog detaliuosius planus ir priedus galima rasti Savivaldybės internetiniame puslapyje www.telsiai.lt.
Formalumas iš Savivaldybės pusės atliktas – apie priimtą sprendimą paskelbta, tačiau, kalbant atvirai, net ir šiais modernių technologijų laikais ne kiekvienas gyventojas turi galimybę ar moka naudotis internetu. Savaime aišku, kodėl tarp gyventojų kilo sumaištis – dėl nežinios.
Apskaičiuos kiekvienam atskirai
Telšių r. savivaldybės administracijos Ekonomikos, strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyresnioji specialistė Zita Simaitienė paaiškino, jog, Tarybai patvirtinus naują Socialinių būstų nuomos apskaičiavimo tvarką, visi nuomininkai mokės skirtingai, tačiau nė vieniems iš jų nuomos mokestis nemažės – nebus mažiau kaip 1 Lt už kv. m.
Nuomos mokestis nežymiai didėja tiems, kas gyvena būstuose, kurie šildomi krosnimis, kuriuose nėra vandentiekio, nuotekų šalinimo, karšto vandens, nėra įvado dujoms arba elektrinėms viryklėms, rūsyje nėra sandėliuko, taip pat gyvenamosios patalpos yra su bendrojo naudojimo patalpomis, bendra virtuve, koridoriumi.
Atitinkamai gyvenantieji būstuose, kuriuose yra patogumai, už nuomą mokės daugiau.
Nuomos mokesčio dydis priklauso ir nuo konkretaus buto naudingojo ploto (kv. m), vietovės, būsto vieno kvadratinio metro statybos rinkos kainos, būsto gyvavimo trukmės. Nuomos kaina skaičiuojama kiekvienam butui atskirai ir gali svyruoti.
Gyventojams reikiamą mokėti konkretų nuomos mokestį apskaičiuos jų būsto nuomotojas (SĮ Telšių butų ūkio darbuotojai). SĮ Telšių butų ūkio direktoriaus Artūro Liauzgino teigimu, kiekvienas nuomininkas drauge su sąskaita gavo pranešimą, jog reikia atvykti į įmonę ir pasirašyti naujas nuomos sutartis.
Tarybos sprendimas
Pasak Z. Simaitienės, sprendimas keisti Socialinių būstų nuomos apskaičiavimo tvarką tikriausiai gimė po to, kai SĮ Telšių butų ūkyje buvo atliktas auditas. Jo metu neva nustatyta, kad įmonė nevykdo 2006 m. priimto LR Vyriausybės nutarimo.
Auditą, apie kurį kalba Savivaldybės tarnautoja, atliko Savivaldybės kontrolierius Algirdas Tarvainis. Jis teigė, jog šiuo atveju Vyriausybės nutarimas nebuvo reikalingas – pakeisti Socialinio būsto nuomos apskaičiavimo tvarką nusprendė Telšių r. savivaldybės taryba, vadovaudamasi tuo, jog atlikto audito metu nustatyta, kad SĮ Telšių butų ūkio išlaidos yra didesnės už gaunamas pajamas.
„Telšių ŽINIOSE“ jau rašėme, jog, atlikus Savivaldybei priklausančio tarnybinio ir socialinio būsto apskaitos ir valdymo auditą, buvo nustatyta nemažai pažeidimų.
Ką gi, kaip matome, nepelningai dirbančią sau pavaldžią įmonę – Telšių butų ūkį Savivaldybė iš duobės bando traukti aukodama varganų, socialiniuose butuose gyvenančių žmonių pinigus.